Radio Parlament
Section01

Ustawa o działalności kulturalnej – debata w Senacie

migracja
migrator migrator 27.07.2011

Senatorowie debatowali dziś nad ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Sejm znowelizował tę ustawę o 1 lipca br., ale nie przyjął najbardziej kontrowersyjnego przepisu wprowadzającego umowę sezonową, czyli umowę o pracę na czas określony od jednego do pięciu sezonów jako podstawową formę zatrudnienia pracowników artystycznych.

Senatorowie debatowali dziś nad ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Sejm znowelizował tę ustawę o  1 lipca br., ale nie przyjął najbardziej kontrowersyjnego przepisu wprowadzającego umowę sezonową, czyli umowę o pracę na czas określony od jednego do pięciu sezonów jako podstawową formę zatrudnienia pracowników artystycznych.
Tylko  artyści legitymujący się 15-letnim stażem pracy na podstawie sezonowych umów artystycznych mieliby po tym okresie prawo do zawarcia umowy na czas nieokreślony. Obecnie aktorzy teatrów lub muzycy orkiestr, mogą być po okresie próbnym zatrudnieni na czas nieokreślony.

Zgodnie z nową ustawą biblioteki publiczne mogą być łączone z instytucjami kultury, jeśli połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań. Dyrektorzy bibliotek nie będą podlegali kadencyjności Natomiast dyrektorzy instytucji artystycznych mają być zatrudniani na czas określony - od trzech do pięciu sezonów.  Szefowie innych instytucji kultury (np. muzeów) - od trzech do siedmiu lat. Jednak, podobnie jak w przypadku pracowników artystycznych, wprowadza się zasadę okresowej ich oceny. Dyrektor może być zatrudniony na kolejną kadencję, ale musi to być poprzedzone pozytywną oceną jego pracy.

W swoim wystąpieniu do senatorów minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że jest to ustawa stanowiąca swego rodzaju konstytucje dla instytucji i środowisk kulturotwórczych. Ustawa ta zdaniem ministra „adresowana jest do tych , którzy cenią różnorodność i wolność w sferze kultury”. Minister przypomniał, że co roku odnotowujemy wzrost nakładów budżetowych na kulturę, w roku 2014  nakłady te mają stanowić 1 procent budżetu państwa. Bogdan Zdrojewski zaapelował do senatorów o przyjęcie tej ustawy w kształcie uchwalonym przez Sejm
Senatorowie zgłosili do ustawy poprawki, padł także wniosek klubu PiS o jej odrzucenie w całości. Obecnie ustawa wraca do senackiej komisji kultury i środków przekazu.

/IAR/Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04