Euro 2024

Euro 2024. Imponujące otwarcie Szwajcarii. Czarny koń sprzed trzech lat potwierdził klasę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 16:50
Reprezentacja Szwajcarii pokonała 3:1 Węgrów w pierwszym sobotnim meczu Euro 2024. "Helweci" dominowali przez niemal całe spotkanie, a ich bohaterem był Michel Aebischer - autor gola i asysty.
Radość reprezentantów Szwajcarii
Radość reprezentantów Szwajcarii Foto: Michael Probst/Associated Press/East News

Szwajcarzy podczas Euro 2020 zaskoczyli. "Helweci" dotarli do ćwierćfinału, gdzie ulegli Hiszpanom dopiero po serii rzutów karnych. Z kolei Węgrzy ze świetnej strony pokazali się w eliminacjach do tegorocznego turnieju, awansując bez porażki w 8 meczach. O wskazanie faworyta tego spotkania nie było więc łatwo.

Początek meczu rzeczywiście był bardzo wyrównany. Częściej przy piłce byli "Helweci", ale wynikało to ze stylu gry "Madziarów". Przełamanie nastąpiło w 13. minucie, kiedy świetną prostopadłą piłkę w kierunku Duaha posłał Aebischer, a napastnik Łudogorca pokonał Gulacsiego. Sędzia boczny podniósł chorągiewkę, ale jego błąd naprawił VAR pod kierownictwem sędziego Frankowskiego.

W 20. minucie Szwajcarzy powinni prowadzić już 2:0, kiedy przed polem karnym piłkę Szalaiowi odebrał Vargas, jednak skrzydłowy przegrał pojedynek sam na sam z golkiperem Węgrów. "Madziarzy" swój pierwszy strzał oddali w 40. minucie, kiedy główkował Orban, ale strzał stopera RB Lipsk okazał się za słaby.

Ostatnie słowo w pierwszej połowie należało jednak do Szwajcarów - w 45. minucie kapitalnie zza pola karnego przymierzył Aebischer, podwyższając na 2:0. Tym samym stał się pierwszym graczem w historii "Helwetów", który w jednym meczu na Euro zanotował gola i asystę.

Po przerwie podopieczni trenera Yakina nadal dominowali - w 48. minucie bliski trafienia był Duah, ale Gulacsi nie dał się zaskoczyć. Po chwili w polu karnym rywali zgubił Vargas, lecz bramkarz RBL ponownie był na posterunku. Węgrzy odpowiedzieli w 63. minucie, ale Varga nie wykorzystał znakomitego dośrodkowania z lewej flanki, posyłając piłkę tuż obok słupka.

To, co nie udało się napastnikowi za pierwszym razem, powiodło się za drugim - Vardze asystował Szoboszlai, a główka atakującego Ferencvarosu dała Węgrom gola kontaktowego w 66. minucie.

Końcówka należała do Węgrów, któzy nacierali na bramkę "Helwetów" z dużą konsekwencją i determinacją. Po kontrach więcej szans mieli jednak Szwajcarzy - najlepszą z nich w 90. minucie zmarnował Rieder, który ominął bramkarza, ale wypuścił sobie piłkę zbyt daleko i nie zdołał oddać celnego strzału. Wynik w 94. minucie gry ustalił Embolo, który wykorzystał fatalny błąd Orbana.

Szwajcarzy są wiceliderami grupy A. Prowadzą Niemcy, którzy w piątek rozbili Szkotów 5:1.

Grupa A: Węgry - Szwajcaria 1:3 (0:2)

Bramki: 0:1 Kwadwo Duah (12), 0:2 Michel Aebischer (45), 1:2 Barnabas Varga (66-głową), 1:3 Breel Embolo (90+3).

Żółta kartka - Węgry: Attila Szalai, Attila Fiola. Szwajcaria: Silvan Widmer, Remo Freuler.

Sędzia: Slavko Vincić (Słowenia). Widzów: 41 676.

Węgry: Peter Gulacsi - Adam Lang (46. Bendeguz Bolla), Willi Orban, Attila Szalai (79. Marton Dardai) - Attila Fiola, Roland Sallai, Adam Nagy (67. Laszlo Kleinheisler), Andras Schafer, Dominik Szoboszlai, Milos Kerkez (79. Martin Adam) - Barnabas Varga.

Szwajcaria: Yann Sommer - Manuel Akanji, Fabian Schaer, Ricardo Rodriguez - Silvan Widmer (68. Leonidas Stergiou), Michel Aebischer, Granit Xhaka, Remo Freuler (86. Vincent Sierro), Ruben Vargas (74. Breel Embolo), Dan Ndoye (86. Fabian Rieder) - Kwadwo Duah (68. Zeki Amdouni).

Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym

Kiedy mecze Polaków na Euro 2024?

Polacy rozpoczną udział w Euro 2024 od starcia z Holandią (16 czerwca, Hamburg) >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Potem zmierzą się z Austrią (21 czerwca, Berlin)>>> CZYTAJ WIĘCEJ

Mecz z Francją (25 czerwca, Dortmund) >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Awans do 1/8 finału wywalczą po dwa zespoły z każdej grupy i cztery reprezentacje z trzecich miejsc.