Euro 2024

Euro 2024. Kibice złożyli wieńce w obozie koncentracyjnym w Dachau. "To ponure miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 21:54
Piłkarscy kibice ze Szkocji, Ukrainy, Izraela i innych krajów złożyli wieńce w Miejscu Pamięci Obozu Koncentracyjnego w Dachau, aby upamiętnić ofiary hitlerowskich Niemiec. Przyrzekli "nigdy więcej" i zadeklarowali wykorzystanie futbolu jako siły jednoczącej ludzi.
Obóz koncentracyjny w Dachau
Obóz koncentracyjny w DachauFoto: GERARD/REPORTER

Grupa zwiedziła obóz i dowiedziała się, jak naziści prześladowali żydowskich piłkarzy i trenerów. Zmuszali więźniów do gry w piłkę w celach propagandowych, zanim zakazali jej, a następnie pozwolili grać tylko niektórym więźniom w ramach obozowej hierarchii przywilejów.

Kibice wsłuchali się w opowieści dzieci byłych ofiar obozu, które relacjonowały historie swoich rodziców, a następnie przeszli w procesji ze szkockim kobziarzem.

Dachau znajduje się pół godziny jazdy samochodem od stadionu piłkarskiego w Monachium, gdzie w piątek rozpoczęły się piłkarskie mistrzostwa Europy. Był to pierwszy obóz koncentracyjny założony przez niemieckich nazistów, kilka tygodni po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 roku.

- To ponure miejsce. Wchodzisz i czujesz się nieswojo. Ale myślę, że tego rodzaju wydarzenia są ważne, aby pamiętać o tym, co się stało, aby upewnić się, że uczymy się na błędach... To otworzyło nasze umysły na wiele rzeczy - powiedział Cole Cattanach, 21-letni szkocki student z Falkirk, podróżujący przez Niemcy, aby wspierać swoją drużynę narodową.

Andreas Erbel, reprezentujący niemieckich fanów, powiedział, że przybył na obchody, aby pomóc chronić demokrację.

- Chciałem pokazać, że istnieje również przeciwwaga dla prawicowego ruchu w całej Europie, że jest więcej ludzi otwartych na świat. Podczas Euro 2024 wiele osób przyjedzie do nas, do Niemiec, i jest to dla nas szansa na przeżycie tej wspólnoty - tłumaczył.

W ciągu 12 lat przez KL Dachau i jego podobozy przeszło łącznie ponad 200 tys. osób z całej okupowanej przez III Rzeszę Europy, w tym z Polski. Jednym z więźniów był żydowski prezes Bayernu Monachium Kurt Landauer. Co najmniej 41,5 tys. osób zginęło w obozie i jego filiach.

Amerykanie wyzwoli obóz 29 kwietnia 1945 roku, w dniu w którym miało dojść do całkowitej likwidacji więźniów. Decyzję w tej sprawie podjął Heinrich Himmler.

Sobotnie wydarzenie odbyło się w ramach ogólnokrajowego niemieckiego programu "Piłka nożna i pamięć", który jest jednym z elementów Euro 2024.


Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym

Kiedy mecze Polaków na Euro 2024?

Polacy rozpoczną udział w Euro 2024 od starcia z Holandią (16 czerwca, Hamburg) >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Potem zmierzą się z Austrią (21 czerwca, Berlin)>>> CZYTAJ WIĘCEJ

Mecz z Francją (25 czerwca, Dortmund) >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Awans do 1/8 finału wywalczą po dwa zespoły z każdej grupy i cztery reprezentacje z trzecich miejsc.

Grupy Euro 2024
Grupy Euro 2024

Czytaj także: