Euro 2024

Euro 2024. Waleczna postawa Austriaków to za mało. Francja triumfuje po bramce samobójczej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 22:59
Reprezentacja Francji pokonała Austrię 1:0 w poniedziałkowym meczu grupy D. Jedyna bramka padła po trafieniu samobójczym Maximiliana Woebera.
Francja pokonała Austrię w meczu grupy D
Francja pokonała Austrię w meczu grupy DFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Polacy rozpoczęli udział w mistrzostwach Europy od porażki po zaciętym meczu z Holandią. W poniedziałek na boisko wyjdą pozostali grupowi rywale Biało-Czerwonych
  • Największą sensacją dnia było zwycięstwo Słowacji w meczu z Belgią
  • Francuzi "wymęczyli" wygraną w meczu z Austrią

Austriacy nie odstępowali Francuzów na krok. Pechowa bramka

Od pierwszych minut można było dostrzec, że Austriacy nie przestraszyli się faworyzowanych Francuzów. Podopieczni Ralfa Rangnicka atakowali wicemistrzów świata wysokim pressingiem, cierpliwie szukali także szansy na okazję pod bramką strzeżoną przez Maignan.

Podopieczni Didiera Deschampsa próbowali zarówno ataków pozycyjnych, jak i gry z kontry. Jedna z nich w 8. minucie mogła zakończyć się bramką. Lewą stroną uruchomiony został Kylian Mbappe, który oddał strzał z ostrego kąta. Dobrze interweniował jednak Patrick Pentz, który sparował piłkę w kierunku bocznej siatki.

W 36. minucie piłka trafiła do Baumgartnera, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, jednak świetną interwencją popisał się Maignan.

Wynik meczu otworzył Maximilian Woeber, strzelając... bramkę samobójczą. W pole karne z prawej strony wpadł Kylian Mbappe, po czym posłał głębokie dośrodkowanie w kierunku bramki. Piłka niefortunnie odbiła się od głowy obrońcy Borussii Moenchengladbach, po czym wpadła do siatki obok bezradnego Pentza.

Faworyci do końca drżeli o wynik

Od początku drugiej połowy Austriacy ruszyli do ataku, jednak to Francuzi mogli w 55. minucie cieszyć się z drugiego gola. Mbappe urwał się obrońcom, dzięki czemu znalazł się sam na sam z Pentzem, jednak fatalnie przestrzelił.

Do groźnej sytuacji doszło w 78. minucie, kiedy Baumgartner zderzył się z Maignan. Ostatecznie obaj zawodnicy byli w stanie kontynuować grę.

Nieprzyjemnej kontuzji doznał Kylian Mbappe. Gwiazdor Realu Madryt zderzył się z jednym z austriackich obrońców, pojawiła się krew i wszystko wskazywało na złamanie nosa.

Po krótkiej przerwie Mbappe wrócił na boisko bez zgody sędziego, za co otrzymał żółtą kartkę. Po chwili opuścił murawę, zastąpił go Giroud.

Dogodnych okazji nie brakowało po obu stronach, jednak ostatecznie wynik nie uległ już zmianie.

Po pierwszej kolejce Francja zajmuje drugie miejsce w grupie D. Prowadzą Holendrzy, którzy pokonali Polaków 2:1.

00:52 Austriackie komentarze po Austria Francja zebrał Adam Górczewski..mp3 Austriackie komentarze po porażce zebrał Adam Górczewski (IAR)

Grupa D: Austria - Francja 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Maximilian Woeber (38-samobójcza).

Żółta kartka - Austria: Maximilian Woeber, Phillipp Mwene, Christoph Baumgartner, Konrad Laimer, Kevin Danso. Francja: Ousmane Dembele, Kylian Mbappe.

Sędzia: Jesus Gil Manzano (Hiszpania). Widzów: 46 425.

Austria: Patrick Pentz - Stefan Posch, Maximilian Woeber (59. Gernot Trauner), Kevin Danso, Phillipp Mwene (88. Alexander Prass) - Nicolas Seiwald, Marcel Sabitzer, Konrad Laimer (90+1. Romano Schmid), Christoph Baumgartner, Florian Grillitsch (59. Patrick Wimmer) - Michael Gregoritsch (59. Marko Arnautovic).

Francja: Mike Maignan - Theo Hernandez, William Saliba, Dayot Upamecano, Jules Kounde - Adrien Rabiot (71. Eduardo Camavinga), N'Golo Kante, Antoine Griezmann (90+1. Youssouf Fofana) - Marcus Thuram, Kylian Mbappe (90. Olivier Giroud), Ousmane Dembele (71. Randal Kolo Muani).

Zapis relacji na żywo z 4. dnia Euro 2024:

23:00

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.

Do jutra!

22:57

Koniec meczu!

Francja rozpoczyna Euro od zwycięstwa z Austrią!

22:55

Wielkie emocje w końcówce.

Austriacy do końca walczą o cenny punkt.

22:48

Mbappe opuszcza boisko.

Zastępuje go Giroud.

22:46

Mbappe w zakrwawionej koszulce wrócił na boisko... za co otrzymuje żółtą kartkę.

22:45

Niebezpieczne zdarzenie z udziałem Mbappe.

Gwiazdor Realu Madryt zderzył się z jednym z austriackich obrońców, pojawiła się krew.

22:38

Do groźnej sytuacji doszło w 78. minucie.

Baumgartner zderzył się z Maignan. Ostatecznie obaj zawodnicy byli w stanie kontynuować grę.

22:25

Znacznie zwiększyło się tempo spotkania w Duesseldorfie.

Austria szuka wyrównania, a Francja drugiej bramki.

22:13

55. minuta - to powinno być 2:0!

Mbappe znalazł się sam na sam z Pentzem, jednak fatalnie przestrzelił!

22:02

Wracamy do gry!

21:53

Aktualna sytuacja w grupie D.

Przypominamy, że Biało-Czerwonych czekają jeszcze mecze z Austrią i Francją.

Kiedy mecz z Austrią? >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Kiedy mecz z Francją? >>> CZYTAJ WIĘCEJ

21:47

Koniec pierwszej połowy!

Bardzo wyrównane starcie w Dueseldorfie, jednak to błysk Mbappe i pech Wobera z 38. minuty przekładają się na jednobramkowe prowadzenie "Trójkolorowych".

21:39

Gol dla Francji!

38. minuta, Kylian Mbappe dograł piłkę w pole karne, a ta niefortunnie odbiła się od głowy Wobera i wpadła do siatki.

21:37

To powinna być bramka dla Austrii!

36. minuta, piłka trafiła do Baumgartnera, jednak świetną interwencją popisał się Maignan.

21:22

Austriacy dzielnie odpierają ataki Francuzów. Nie boją się także zaatakować wyższym pressingiem.

21:10

Groźna akcja Francji w 8. minucie.

Lewą stroną popędził Mbappe, jednak po interwencji Pentza piłka trafiła w boczną siatkę.

20:12

Coraz bliżej piłkarskiego deseru i tego, co najbardziej zainteresuje polskich kibiców.

W drugim meczu grupy D Austria zagra z Francją. W pierwszym Polska przegrała z Holandią 1:2.

Znamy składy!

Austria: Pentz - Posch, Danso, Wöber, Mwene - Seiwald, Sabitzer, Laimer, Baumgartner, Grillitsch - Gregoritsch.

Francja: Maignan - T. Hernández, Saliba, Upamecano, Koundé - Kanté, Rabiot, Griezmann - Mbappé, Dembélé, M. Thuram.

20:05

Jedno jest pewne - w grupie E będzie ciekawie.

19:58

Koniec!

Słowacja sensacyjnie pokonuje Belgię 1:0!

19:48

NIE MA BRAMKI!

19:47

Sprawdzamy jeszcze rękę Opendy...

19:46

86. minuta, tym razem nie ma mowy o spalonym!

Romelu Lukaku i mamy 1:1!

19:24

Ogromny heroizm Słowaków w obronie i nieskuteczność Belgów.

We Frankfurcie coraz bliżej sensacji.

19:16

Gola jednak nie ma!

Analiza VAR wykazała spalonego Lukaku!

19:16

56. minuta - Belgowie doprowadzają do wyrównania!

Krótkie rozegranie z rzutu rożnego, dośrodkowanie Trossarda, zgranie Onany i wykończenie Lukaku.

19:05

Zaczynamy drugą połowę!

Belgowie odwrócą losy meczu?

18:49

Po 45 minutach to Słowacy są bliżej sensacyjnego zwycięstwa.

18:09

Sensacyjny początek meczu we Frankfurcie!

7. minuta, błąd Belgów i Ivan Schranz wyprowadza Słowaków na prowadzenie!

18:01

Zaczynamy!

17:55

Piłkarze są już na murawie. Czas na hymny narodowe.

17:53

Frankfurt nad Menem gotowy na piłkarskie święto.

Za moment start meczu Belgia - Słowacja!

17:47

Niespełna 15 minut do rozpoczęcia drugiego meczu grupy E.

Belgia zagra ze Słowacją.

17:37

Stanciu zawodnikiem meczu Rumunia - Ukraina.

17:06

Znamy składy na mecz Belgia - Słowacja!

Belgia: Casteels - Castagne, Faes, Debast - Carrasco, Mangala, Onana, De Bruyne - Trossard, Lukaku, Doku.

Słowacja: Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda - Schranz, Bożenik, Haraslin.

16:53

Rumunia niespodziewanie rozbija Ukrainę 3:0 w pierwszym meczu grupy E!

Kolejny mecz o godzinie 18.00 - Belgia zagra ze Słowacją.

16:16

Denis Dragus i 3:0! Ukraina na kolanach!

16:11

53. minuta, Razvan Marin i 2:0 dla Rumunii!

16:03

Rozpoczyna się druga połowa!

Ukraińcy zdołają odrobić straty?

15:48

Ukraina przegrywa z Rumunią 0:1 po fenomenalnej bramce Stanciu.

15:30

Ale gol! Ale gol! Ale gol!

Nicolae Stanciu wyprowadza Rumunię na prowadzenie!

15:01

Zaczynamy!

15:00

Składy:

Rumunia:

Nitse - Ratiu, Dragusin, Burca, Bancu - M. Marin, R. Marin, Man, Stanciu, Coman - Dragus.

Ukraina:

Łunin - Zinchenko, Zabarnyi, Matvienko, Konoplia - Stepanenko, Sudakow, Shaparenko - Mudryk, Dowbyk, Cyhankow.

14:54

Piłkarze już na murawie. Czas na hymny!

Najpierw ukraiński, potem rumuński.

14:53

Piłkarze obu drużyn są już w tunelu prowadzącym na murawę Allianz Areny w Monachium.

Ukraińcy tradycyjnie są owinięci w swoje narodowe flagi.

14:45

Już tylko kwadrans do meczu Rumunia - Ukraina.

Rumuni wracają na Euro po ośmiu latach przerwy, z kolei nasi wschodni sąsiedzi w 2021 roku niespodziewanie awansowali do ćwierćfinału.

Kto będzie górą w tym starciu?

14:28

Szwajcarzy mają już za sobą pierwszy mecz na Euro, ale nie wszystko w Niemczech przypadło im do gustu.

Tamtejsza federacja (SFV) poinformowała, że Helweci zmieniają bazę treningową. Kilka dni wcześniej SFV złożyła oficjalną skargę na przygotowanie nawierzchni do UEFA.

Do dyspozycji Helwetów od początku zgrupowania w kraju gospodarza Euro 2024 było boisko na co dzień wykorzystywane przez czwartoligową ekipę Stuttgarter Kickers - Waldau Stadion na przedmieściach Stuttgartu. Nie spełniało ono oczekiwań piłkarzy i selekcjonera Murata Yakina, ale mimo wszystko zdecydowali się nie zmieniać miejsca treningów, bo codzienna podróż na najbliższe alternatywne boisko przy stadionie VfB Stuttgart trwałaby zbyt długo.

Wkrótce okazało się jednak, że stan murawy na Waldau Stadion jeszcze bardziej się pogorszył i ostatecznie Szwajcarzy zostali zmuszeni do wykorzystania obiektu w dzielnicy Bad Cannstatt do przygotowań do środowego meczu ze Szkocją.

"Korzenie trawy w kilku miejscach są martwe, więc w poniedziałek i we wtorek będziemy trenować na boisku treningowym VfB Stuttgart, które jest w dobrym stanie. Po meczu ze Szkocją planowany jest powrót na Stadion auf der Waldau już na nowej murawie, ale stan nawierzchni zostanie najpierw sprawdzony w czwartek" - poinformowano w oficjalnym komunikacie SFV.

Szwajcaria wygrała swój pierwszy mecz grupy A z Węgrami 3:1.

14:17

Po dzisiejszym treningu na stronie laczynaspilka.pl pojawił się raport medyczny reprezentacji Polski po meczu z Holandią. Zacytujmy go w całości:

Bartosz Salamon w czasie meczu doznał urazu stawu skokowego i ręki. Po pełnej diagnostyce wdrożony został plan, według którego najpóźniej pojutrze ma powrócić do pełnego treningu z drużyną.

Jakub Piotrowski z powodu drobnego urazu w poniedziałek trenował indywidualnie. Już we wtorek powróci do treningu z całym zespołem.

Michał Skóraś i Piotr Zieliński doznali drobnych urazów, które nie wyłączają ich z treningów.

Paweł Dawidowicz i Robert Lewandowski nadal trenują indywidualnie. Plan zakłada, że obaj będą gotowi do gry w meczu z Austrią.

13:53

Coraz bliżej do meczu Rumunii z Ukrainą. Niełatwo wskazać w nim faworyta.

Rumuni znakomicie prezentowali się w eliminacjach, wygrywając swoją grupę bez porażki, wyprzedzając m.in. Szwajcarów.

Natomiast Ukraińcy zajęli trzecią lokatę, za Anglią i Włochami. O awans musieli walczyć w barażach, eliminując Bośnię i Hercegowinę oraz groźną Islandię

13:45

Na dzisiejszym treningu kadry pojawił się Robert Lewandowski!

Nasz kapitan trenował nawet z piłką, ale na udzie miał bandaże.

13:28

Czekamy na dzisiejsze mecze, więc pochwalmy jeszcze Michała Probierza.

Elegancki strój naszego selekcjonera odbił się echem nie tylko w Polsce. Uwagę na Probierza zwróciło nawet BBC. <<<CZYTAJ WIĘCEJ<<<

12:53

Dumy z gry reprezentacji Polski przeciwko Holendrom nie ukrywał były piłkarz Łukasz Gikiewicz, z którym rozmawiał Tomasz Kowalczyk.

12:10

W Hanowerze tymczasem Biało-Czerwoni trenują coraz bardziej zawzięcie.

12:07

Po wczorajszym meczu Jan Bednarek odczuwał niedosyt.

W rozmowie z Tomaszem Kowalczykiem mówił o braku "wisienki na torcie".

11:41

Polacy już trenują!

11:40

Mecz z Holandią pokazał, że w grze reprezentacji Polski coś się zmieniło?

Jakub Moder mówił w rozmowie z Tomaszem Kowalczykiem: już nie gramy lagi.

11:34

Przed reprezentantami Polski pierwszy trening po meczu z Holandią.

11:31

Tak wygląda oficjalny plan gier na dzisiaj.

11:21

Co ze zdrowiem polskich reprezentantów?

Chyba najmocniej martwimy się o Bartosza Salamona, który nie dokończył meczu z Holandią. Obrońca ma problem z palcem u ręki i dziś ma przejść prześwietlenie.

A co Salamon miał do powiedzenia po meczu z Holandią? Z obrońcą rozmawiał Filip Jastrzębski.

11:00

Na godzinę 11.30 zaplanowano trening reprezentacji Polski.

Biało-Czerwoni nie zasypiają gruszek w popiele, tylko intensywnie przygotowują się do meczu z Austrią.

10:59

Konferencja prasowa za nami. Biało-Czerwoni dziękowali polskim kibicom za doping.

- Dla mnie atmosfera była piękna, dziękuję wszystkim kibicom, którzy byli na stadionie, w fanzonach w Polsce czy w domach przed telewizorami - to słowa Tarasa Romanczuka.

Zachwycony był też Jakub Kiwior. - Czuliśmy, że mamy duże wsparcie na trybunach i ogólnie – przed telewizorami, w fanzonach. Możemy tylko podziękować i poprosić, żeby kibice zostali z nami i w kolejnych meczach dopingowali nas tak samo - powiedział stoper.

10:57

Jakub Kiwior przyznał, że żałuje niewykorzystania wczoraj dwóch dobrych okazji podbramkowych.

- Na pewno bardziej żałuję mojej drugiej sytuacji. W pierwszej oddałem całkiem dobry strzał, ale przy drugiej okazji mogliśmy strzelić gola na 2:1 i uspokoić mecz - podkreślił.

10:50

Biało-Czerwoni z pewnością będą oglądać mecz Francji z Austrią.

- Podchodzimy do piątkowego meczu normalnie, skupiamy się. Wiemy, że to będzie ciężki mecz. Dziś pewnie będziemy oglądać całym zespołem mecz Austria-Francja - zapewnił Taras Romanczuk.

To Austria będzie rywalem Polaków w piątek. Początek meczu o godzinie 18.

10:47

Z meczu z Holandią zadowolony jest również Jakub Kiwior.

- Na pewno mi się podobał wczorajszy styl gry. Wyszliśmy otwarcie do meczu, chcieliśmy pokazać się z dobrej strony, jak jesteśmy przy piłce. Wyglądało to bardzo dobrze, ale szkoda, że nie wykorzystaliśmy sytuacji, które mieliśmy - podkreśla obrońca Arsenalu.

10:45

Tymczasem w bazie reprezentacji Polski rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem Tarasa Romanczuka i Jakuba Kiwiora.

- Zagraliśmy niezły mecz, daliśmy dużo zdrowia i zaangażowania. Pracą na treningach dążymy do tego, żeby zagrać jeszcze lepszy mecz w piątek. Głowy do góry, jedziemy dalej - mówi Romanczuk.

10:45

Na poniedziałek zaplanowano też spotkania grupy E.

O godzinie 15 rozbrzmi pierwszy gwizdek na stadionie w Monachium, gdzie zmierzą się wracająca na mistrzostwa po ośmiu latach Rumunia oraz Ukraina. Trzy godziny później rozpocznie się starcie we Frankfurcie. Faworyt grupy Belgia zagra ze Słowacją.

10:44

Polskich kibiców z pewnością najbardziej będzie interesował mecz Francji z Austrią w grupie D. Ich pojedynek rozpocznie się w Duesseldorfie o godzinie 21.

W niedzielę Biało-Czerwoni po dobrym meczu ulegli 1:2 Holandii. Swoją grą pokazali jednak, że mogą myśleć o wyjściu z bardzo trudnej grupy.