Euro 2024

Euro 2024. Polacy remisują z Francją. Biało-Czerwoni podjęli walkę z wicemistrzami świata

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 19:30
Reprezentacja Polski w swoim ostatnim meczu na Euro 2024 zremisowała 1:1 z Francją. Dla Biało-Czerwonych stawką spotkania był jedynie mityczny "honor", ale remis z wicemistrzami świata to zdecydowanie najlepszy wynik, jaki Polacy zanotowali na tegorocznych mistrzostwach Europy.
Robert Lewandowski podczas meczu z Francją trafił z karnego
Robert Lewandowski podczas meczu z Francją trafił z karnego Foto: PAP/Leszek Szymański

Przed trzecią kolejką liderami grupy D byli Holendrzy. "Oranje" mieli tyle samo punktów co Francuzi, ale przy remisowym bilansie bezpośrednim identycznej różnicy goli zdobyli więcej bramek. Z kolei Polacy stracili szanse na przeskoczenie trzecich Austriaków (3 pkt) z powodu piątkowej porażki 1:3.

Początek spotkania toczył się w ślimaczym tempie. Jako pierwsi celny strzał oddali Polacy – w 6. minucie z 25 metrów uderzał Zieliński, ale Maignan z łatwością złapał piłkę.

Francuzi odpowiedzieli w 11. minucie – po centrze Dembele do piłki dopadł Hernandez, ale jego płaski strzał z ostrego kąta nogą odbił Skorupski. Biało-Czerwoni jednak nie odpuszczali i po rzucie rożnym byli bliscy szczęścia. Dośrodkowanie Szymańskiego dotarło do Urbańskiego, a ten uderzył z woleja. Niestety wprost w Maignana.

Po chwili gra przeniosła się pod pole karne Polaków. Kante przechwycił piłkę w środku, odegrał do Dembele, a ten stanął oko w oko ze Skorupskim. Górą był polski golkiper. W pierwszej połowie gra była wyrównana, a Biało-Czerwoni nie ustępowali faworyzowanym rywalom. Świetną akcję przeprowadzili w 34. minucie, kiedy Zieliński zacentrowało Lewandowskiego, ale główka napastnika Barcelony okazała się minimalnie niecelna.

Tuż przed przerwą świetną szansę mieli też „Trójkolorowi”. Barcola podciągnął z piłką kilkanaście metrów i oddał ją Mbappe, ale Skorupski instynktownie odbił jego strzał. W 45. minucie napastnik Realu ponownie znalazł się w sytuacji sam na sam z popularnym „Skorupem” i znowu to Polak był górą.

Po przerwie „Koguty” podkręciły tempo. Bramkę Polaków ostrzeliwał Mbappe, ale bez rezultatu w postaci gola. W 56. minucie fatalny błąd popełnił Kiwior, który we własnym polu karnym powalił Dembele, prokurując rzut karny. „Jedenastkę” pewnie wykorzystał Mbappe.

Po stracie gola z podopiecznych Michała Probierza „zeszło powietrze”. Polacy stali się apatyczni i zupełnie „bezzębni” w ataku. Za to ataki Francuzów nabierały rozmachu. Na skrzydłach szaleli Dembele i Mbappe. Wystarczył jednak zaledwie jeden błąd, by obraz meczu uległ zmianie.

W 78. minucie piłka trafiła do Świderskiego. Ten opanował ją i w polu karnym złożył się do strzału, kiedy w piętę kopnął go Upamecano. Po analizie VAR sędzia wskazał na „wapno”. Do piłki podszedł Lewandowski, ale jego uderzenie obronił Maignan. Sędzia zauważył jednak, że golkiper przedwcześnie opuścił linię bramkową i nakazał powtórkę. Za drugim podejściem „Lewy” był już bezbłędny.

W końcówce Polacy nabrali wiatru w żagle i nie ustępowali „Trójkolorowym”. Remis 1:1 był nieco szczęśliwym, ale wypracowanym rezultatem.

Grupa D: Francja - Polska 1:1 (0:0).

Bramki: 1:0 Kylian Mbappe (56-karny), 1:1 Robert Lewandowski (79-karny).

Żółta kartka - Francja: Adrien Rabiot. Polska: Nicola Zalewski, Paweł Dawidowicz, Karol Świderski.

Sędzia: Marco Guida (Włochy). Widzów: 59 728.

Francja: Mike Maignan - Jules Kounde, William Saliba, Dayot Upamecano, Theo Hernandez - Aurelien Tchouameni (81. Youssouf Fofana), N'Golo Kante (61. Antoine Griezmann), Adrien Rabiot (61. Eduardo Camavinga) - Ousmane Dembele (86. Randal Kolo Muani), Kylian Mbappe, Bradley Barcola (61. Olivier Giroud).

Polska: Łukasz Skorupski - Jan Bednarek, Paweł Dawidowicz, Jakub Kiwior - Przemysław Frankowski, Jakub Moder, Piotr Zieliński, Kacper Urbański, Sebastian Szymański (68. Karol Świderski), Nicola Zalewski (68. Michał Skóraś) - Robert Lewandowski.

Tak relacjonowaliśmy mecz Francja - Polska:

20:03

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

19:56

Koniec! Polska godnie żegna się z Euro 2024 remisem 1:1 z Francją.

19:55

90+5' - znowu zamieszanie w polskim polu karnym! Nasi obrońcy wybijają poza linię boczną.

19:52

90+2 - strzał Mbappe zablokowany, łapie piłkę Skorupski.

19:49

89' - druga połowa zostanie przedłużona o 5 minut.

19:47

87' - wielkie zamieszanie w polskim polu karnym - sytuację wyjaśnia piąstkowaniem Skorupski.

19:46

85' - odpowiadają Francuzi koronkową akcją, ale w ostatniej chwili strzał Girouda blokuje Bednarek!

19:44

84' - gubią się Francuzi! Rzut rożny dla Polaków, którzy teraz dominują!

19:42

82' - kolejny strzał Lewandowskiego! Tym razem jednak bardzo niecelny.

19:41

Do końca meczu pozostało 10 minut.

19:39

GOOOOL! Polska wyrównuje na 1:1!

19:38

Ale jest powtórka! Maignan wyszedł za linię!

19:38

77' - Maignan broni strzał Lewandowskiego.

19:36

KARNY!!!

19:35

Wydaje się, że Upamecano trącił nogę Polaka!

19:35

73' - Świderski pada w polu karnym Francuzów! Czy to był faul?

19:32

72' - Lewandowski odzyskał piłkę w środku pola i uderzył z dystansu, ale chybił od dwa metry.

19:30

70' - Hernandez po raz kolejny przedarł się lewym skrzydłem, ale jego centra okazała się niecelna.

19:28

Dwie zmiany w polskiej ekipie. Świderski zastąpi Szymańskiego, a Skóraś Zalewskiego.

19:24

63' - tym razem prawą flanką urwał się Dembele, ale zacentrował niecelnie.

19:21

60' - kolejny rajd Barcoli, ale broni Skorupski.

19:16

56' - Mbappe się nie myli. 1:0 dla Francji.

19:15

Kiwior fauluje Dembele we własnym polu karnym. "Jedenastka" dla Francji.

19:13

53' - brzydki fragment meczu. Sporo fauli z obu stron.

19:12

Sporo biegali w pierwszej połowie Polacy. Czy wystarczy im sił?

19:10

50' - ponownie uderzał Mbappe, ale tym razem niecelnie.

19:09

49' - po raz trzeci strzela Mbappe i znowu broni Skorupski!

19:08

48' - z dystansu uderzał Kante, ale piłkę zablokował Dawidowicz.

19:07

47' - starają się podkręcić tempo Francuzi. Polacy w głębokiej defensywie.

19:05

Zaczynamy drugą połowę!

Oba zespoły bez zmian personalnych.

18:55

To było udane 45 minut Polaków - zwłaszcza Łukasza Skorupskiego!

18:49

Koniec pierwszej połowy! Do przerwy w meczu Francja - Polska bez goli!

18:47

Druga połowa została przedłużona o 2 minuty.

18:46

45' - Skorupski znowu zatrzymuje Mbappe!

18:46

44' - ależ było groźnie pod polską bramką! Hernandez ruszył lewym skrzydłem i posłał płaską centrę. Na nasze szczęście nikt nie przeciął dośrodkowania.

18:43

42' - Skorupski ratuje Polaków! Dwójkowa akcja Barcoli i Mbappe kończy się kapitalną obroną golkipera Bolonii!

18:41

A tak wyglądała akcja duetu Zieliński-Lewandowski:

18:40

39' - świetne zgranie Urbańskiego i kiks Lewandowskiego. Ale brawa za próbę strzału!

18:39

38' - groźny strzał Tchouameniego! Piłka po rykoszecie przeleciała tuż obok słupka.

18:38

37' - zwija się z bólu Urbański, na kostkę nadepnął mu Upamecano.

18:36

35' - Szymański miał okazję do strzału, ale Kante w ostatniej chwili wygarnął mu piłkę spod nóg.

18:35

34' - Zieliński dośrodkował do Lewandowskiego i... nie ma gola!

Minimalnie niecelna główka napastnika Barcelony. Było blisko!

18:31

30' - piłkarze wrócili na boisko.

18:30

Oto świetna interwencja Skorupskiego przy strzale Dembele:

18:29

28' - przerwa na nawodnienie.

18:28

27' - brakuje koncepcji Francuzom! Po graczach "Trójkolorowych" widać frustrację.

18:27

25' - Barcola centruje w pole karne, ale Bednarek wybija na rzut rożny. Wcześniej lekkomyślna strata Modera.

18:25

24' - żółta kartka dla Zalewskiego za faul taktyczny na Mbappe.

18:24

23' - przy piłce Biało-Czerwoni, gra Polaków może się podobać!

18:21

19' - groźny kontratak Francuzów! Przechwyt i dobre podanie Kante, ale Skorupski wyczuł intencje Dembele.

18:18

17' - kolejna próba Polaków. Tym razem bardzo niecelnie z dystansu Moder.

18:17

15' - z kornera centrował Szymański, uderzył Urbański, ale Maignan był na posterunku!

18:15

14' - Szymański dopadł do piłki w pobliżu pola karnego, ale pomocnika Fenerbahce w ostatniej chwili zablokował nadbiegający Hernandez!

18:14

Korekta - powtórki pokazały, że piłkę nogą odbił Skorupski.

18:12

11' - znowu centrował Dembele, tym razem do piłki dopadł Hernandez, ale trafił tylko w słupek!

18:11

10' - centruje z prawej flanki Demble, ale łapie piłkę Skorupski. Na razie niewiele się dzieje.

18:07

6' - z dystansu strzela Zieliński, ale Maignan nie miał problemu z jego uderzeniem.

18:06

5' - lewym skrzydłem w polskie pole karne wpadł Barcola, ale Biało-Czerwoni wybijają na rzut rożny.

18:04

3' - teraz wydarzenia na boisku kontrolują Francuzi, ale bez większego zagrożenia dla bramki Szczęsnego.

18:03

1' - spokojny początek spotkania, częściej przy piłce Polacy.

18:01

Zaczynamy ostatni mecz Polaków na Euro 2024!

17:55

Czas na hymny. Jako pierwszy Mazurek Dąbrowskiego.

17:48

Do pierwszego gwizdka pozostał kwadrans.

17:41

Ważne słowa od Wojciecha Szczęsnego. Wszystko wskazuje na to, że golkiper reprezentacji Polski nie kończy kariery reprezentacyjnej!

17:34

Polacy zagrają dziś na czerwono.

17:22

Na korzyść Biało-Czerwonych przemawia także inna statystyka - trener "Kogutów" Didier Deschamps jeszcze nigdy nie wygrał trzeciego grupowego spotkania na wielkim turnieju, czyli Euro lub mistrzostwach świata.

17:17

Polacy jeszcze nigdy w historii swoich startów na Euro nie zakończyli zmagań w fazie grupowej bez punktów. Na razie Biało-Czerwoni po dwóch porażkach mają zerowy dorobek. Czy uda im się podtrzymać punktową passę?

17:09

Na kogo muszą dziś uważać Polacy? W rozmowie z Polskim Radiem Michał Probierz wymienił dwa nazwiska.

- Kylian Mbappe zawsze robił na mnie wrażenie. Tak samo jak bardziej defensywny N'Golo Kante. Dla mnie najważniejszy jest jednak mój zespół - zastrzegł.

17:07

Czy Polacy zatrą dziś fatalne wrażenie po meczu z Austrią? Niektórzy kibice stracili już nadzieję...

16:59

A oto zestawienie Francuzów. Do składu wraca Kylian Mbappe!

16:53

Znamy skład reprezentacji Polski! Ofensywna "jedenastka" posłana w bój przez Michala Probierza.

16:47

Polacy z Euro 2024 pożegnają się na Signal Iduna Park w Dortmundzie, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa tamtejsza Borussia.

16:45

Mecz Francja - Polska rozpocznie się o godz. 18.

Euro 2024. Francja - Polska. Mbappe gotowy do gry? "Przyzwyczaja się do maski"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 19:40
Kylian Mbappe, który dochodzi do siebie po złamaniu nosa, wziął udział w popołudniowym treningu reprezentacji Francji w Paderbornie, ćwicząc w nowej czarnej masce. We wtorek "Trójkolorowi" będą ostatnimi rywalami polskich piłkarzy, którzy żegnają się z mistrzostwami Europy.

Polscy piłkarze pożegnają się z mistrzostwami Europy wtorkowym meczem z Francją w Dortmundzie. "Les Bleus" będą zdecydowanymi faworytami, ale za Biało-Czerwonymi stoi pewna statystyka trenera Francuzów Didiera Deschampsa.