Euro 2024

Euro 2024. Anglia - Szwajcaria. Anglicy pokonali demony. Na zachwyty wciąż jednak czekamy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2024 20:45
Reprezentacja Anglii pokonała w rzutach karnych Szwajcarię i awansowała do półfinału Euro 2024. Piłkarze "Trzech Lwów" w regulaminowym czasie gry zremisowali 1:1 i po raz kolejny nie zachwycili swoją grą.
Piłkarze reprezentacji Anglii świetnie spisali się w serii jedenastek i wyeliminowali Szwajcarię z Euro 2024Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Euro 2024. Anglia - Szwajcaria. Wymęczony awans Anglików

W Duesseldorfie zmierzą się dwie niepokonane dotychczas ekipy trwającej edycji ME, choć na większe uznanie za to osiągnięcie niewątpliwie zasługuje Szwajcaria.

Podopieczni selekcjonera Murata Yakina za rywali mieli m.in. gospodarzy (1:1) oraz broniących tytułu Włochów (2:0), podczas gdy prowadzona przez Garetha Southgate'a Anglia grała z Serbią (1:0), Danią (1:1), Słowenią (0:0) i Słowacją (2:1 po dogrywce).

Southgate prawdopodobnie straciłby pracę, gdyby jego zespół poniósł porażkę ze Słowacją. Na razie jednak pozostaje na stanowisku, a w sobotę poprowadził Anglię po raz setny w karierze.

I okazało się, że ten jubileuszowy występ był zwycięski - trudno jednak powiedzieć, by Anglicy zagrali zjawiskowo. Było to kolejne spotkanie, w którym "Trzy Lwy" zawiodły, jak i cały mecz.

Wystarczy powiedzieć, że pierwszy celny strzał padł na początku drugiej połowy tego starcia, a w pierwszej części gry żadna ze stron nie zrobiła zbyt wiele, by wyjść a prowadzenie. Anglicy wydawali się kontrolować grę, jednak sprowadzało się to przede wszystkim do bezproduktywnej wymiany podań, z których niewiele wynikało. Mało było gry do przodu, mało było przyspieszania tempa, a większa część akcji przeprowadzana była jednostajnie i przewidywalnie. Szwajcarzy nie zrobili jednak zbyt wiele, by to wykorzystać - głównie skupili się na odpieraniu angielskich ataków, a swoich szans zaczęli szukać dopiero w ostatniej fazie spotkania.

Efekty przyszły w 75. minucie, kiedy to wynik spotkania otworzył Embolo, dobrze odnajdując się w polu karnym. Radość nie trwała jednak długo - Saka świetną indywidualną akcją odpowiedział 5 minut później. W dogrywce bliżej bramki byli Szwajcarzy, którzy stworzyli sobie kilka niezłych szans do tego, by zadać decydujący cios. Ostatecznie nie udało im się to, a o awansie miały zadecydować rzuty karne.

W serii jedenastek lepiej odnaleźli się Anglicy, którzy już kilka razy odpadali z wielkich imprez właśnie w ten sposób. Tym razem jednak zaimponowali ogromną pewnością siebie i strzelali bezbłędnie.

Anglia - Szwajcaria 1:1* rzuty karne 5:3.

Bramki: 0:1 Breel Embolo (75), 1:1 Bukayo Saka (80).

Żółta kartka - Anglia: Harry Kane. Szwajcaria: Fabian Schaer, Silvan Widmer.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów: 46 907.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Ezri Konsa (78. Cole Palmer) - Kieran Trippier (78. Eberechi Eze), Kobbie Mainoo (78. Luke Shaw), Declan Rice, Bukayo Saka - Jude Bellingham, Harry Kane (109. Ivan Toney), Phil Foden (115. Trent Alexander-Arnold).

Szwajcaria: Yann Sommer - Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Fabian Rieder (64. Steven Zuber), Remo Freuler (118. Vincent Sierro), Granit Xhaka, Michel Aebischer (118. Zeki Amdouni) - Dan Ndoye (98. Denis Zakaria), Breel Embolo (109. Xherdan Shaqiri), Ruben Vargas (64. Silvan Widmer).

01:03 13081556_1 (1).mp3 O szczegółach meczu Anglia - Szwajcaria mówi Filip Jastrzębski (IAR)

20:42

Koniec! Anglia odegnała demony, które prześladowały ją przez dekady. Tym razem rzuty karne okazały się nie tyle szczęśliwe, co pokazały pewność siebie, wygraną mentalności i pracy nad tym elementem gry.

20:40

Alexander-Arnold daje Anglii półfinał! 5:3 w rzutach karnych!

20:39

Andouni wytrzymał ciśnienie i całkowicie zmylił Pickforda. 4:3.

20:38

Ivan Toney z bardzo krótkim rozbiegiem, ale uderzył niesamowicie precyzyjnie. Anglia o krok od wygranej. 4:2!

20:37

Shaqiri na 3:2. Pickford był blisko, ale nie dał rady.

20:37

Bukayo Saka podwyższa prowadzenie Anglii. 3:1!

20:36

Schar podchodzi do piłki i uderza po profesorsku. 2:1.

20:35

Bellingham, największa gwiazda Anglii, nie zawodzi. 2:0 dla Anglii.

20:34

Akanji strzela fatalnie, Pickford broni.

20:33

Cole Palmer zaczyna strzelanie. Jest 1:0 dla Anglii.

20:28

120' - Daniele Orsato kończy dogrywkę. Czas na rzuty karne!

20:26

119' - Pickford musiał mocno się napracować, najpierw Amdouni, potem Widmer uderzali na bramkę.

20:25

118' - Shaqiri był bliski szczęścia w końcówce, ale trochę zabrakło do tego, by wprowadzić Szwajcarów do półfinału.

20:23

116' - Ostatnie minuty, czy ktoś jeszcze będzie w stanie coś zrobić?

20:20

113' - Jeśli na boisku jest Shaqiri, to może znów popisze się tym, co robi wyjątkowo? Piękny gol w dogrywce byłby czymś, co w jego przypadku zdecydowanie mieście się w głowie.

20:19

112' - Szwajcarzy mieli świetną okazję do kontrataku, ale niestety nie udało się dobrze zabrać z akcją.

20:17

110' - Na boisku pojawiają się Shaqiri i Toney.

20:16

108' - Harry Kane wyleciał z boiska - na szczęście tylko dosłownie, popchnięty przez rywala wypadł za linię boczną.

20:10

105' - Pierwsza część dogrywki pod znakiem niskiego pressingu - ze wszystkimi tego konsekwencjami.

20:06

102' - Bellingham razy dwa, ale pierwszy strzał zablokowany, drugi po rykoszecie trafia prosto w ręce Sommera.

20:05

99' - Wielu kibiców prawdopodobnie zastanawia się teraz, czy nie można by przejść od razu do rzutów karnych.

O ile wczorajsza dogrywka w wykonaniu Hiszpanów i Niemców była zjawiskowa, a ta Francji z Portugalią przynajmniej dobra, to tutaj obserwujemy głównie wymienianie podań, które do niczego nie prowadzi.

19:55

91' - Zaczynamy dogrywkę!

19:50

90+3' - Koniec spotkania, będziemy mieli dogrywkę!

19:45

88' Eze próbował z narożnika boiska, ale po tym strzale została mu tylko złość.

19:36

80' - Długo nie trzeba było czekać na odpowiedź Anglików! Pierwszy celny strzał i gol Saki!

19:31

75' - Gol dla Szwajcarii! Embolo znalazł się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie i wyprowadza swoją drużynę na prowadzenie!

19:21

65' - Anglicy cały czas grają swoje - i bardzo chcielibyśmy, żeby było to coś pozytywnego. Niestety, nie jest.

19:18

62' - Szwajcarzy w ostatnich minutach starają się przejąć inicjatywę, sprawiają wrażenie zespołu, który ma więcej sił i dysponuje przynajmniej minimalnym pomysłem na to, co zrobić, by rozruszać ten mecz.

19:13

57' - Embolo powalczył z Konsą i zdołał dojść do uderzenia głową, jednak znów bez większego zagrożenia.

19:07

51' - Mamy pierwszy celny strzał w tym meczu. Embolo zdołał obrócić się w polu karnym, ale niestety było to dość anemiczne uderzenie, które nie mogło zagrozić Pickfordowi.

19:06

50' - Vargas przez dłuższą chwilę leżał na boisku, ostatecznie Szwajcar będzie w stanie kontynuować grę.

19:03

46' - Wracamy na drugą połowę. Oba zespoły bez zmian, ale może zmieni się nastawienie graczy.

18:46

45' - Koniec pierwszej połowy, żadnego celnego strzału na bramkę, dobrych akcji jak na lekarstwo... Niestety, nie na taki mecz liczyliśmy.

18:34

33' - Wydawało się, że to dobra akcja Anglików, ale Mainoo po świetnym rajdzie zwolnił i całe zagrożenie rozeszło się po kościach.

18:29

28' - Świetna akcja Saki na boku, ale kiedy znalazł się w polu karnym, nie potrafił celnie dograć do żadnego z kolegów.

18:25

24' - Embolo wpada w pole karne i oddaje strzał, ale Konsa dobrze blokuje napastnika.

18:22

21' - Trippier wrzuca z rzutu rożnego, Kane uderza głową, ale wysoko nad bramką.

18:16

14' - Momenty, w których przyspieszają Anglicy, pokazują, że to właśnie jest sposób a Szwajcarów. Problem w tym, że piłkarze Southgate'a zbyt często grają jednostajnym tempem.

18:11

10' - Anglicy dłużej utrzymują się przy piłce, ale to Szwajcarzy są bardziej konkretni.

Szybciej przemieszczają się w pole karne i wyglądają groźnie.

18:07

7' - Wrzutka Walkera, ale obrońcy Szwajcarii dobrze przecięli to dośrodkowanie.

18:06

5' - Pierwsze minuty dla Anglików, ale Szwajcarzy zdołali już raz groźnie zaatakować.

18:01

Zaczynamy!

17:56

Już za chwilę początek spotkania!

17:49

Anglicy grający trójką z tyłu to nowość na tym turnieju, ale po Słowacji Gareth Southgate doskonale wie, że trzeba coś zmienić.

Jakie będą efekty? Liczymy na to, że wreszcie zobaczymy ten zespół grający atrakcyjną piłkę.

17:32

Pół godziny do pierwszego gwizdka meczu Anglia - Szwajcaria. Znamy składy na to spotkanie:

Anglia:

Szwajcaria:

Piłkarze Portugalii nie wykorzystali swojego potencjału i przewagi, którą mieli podczas ćwierćfinału mistrzostw Europy przeciwko Francji - oceniają portugalskie media. Po bezbramkowych 90 minutach i dogrywce przegrali spotkanie w rzutach karnych 3:5.