Euro 2024

Euro 2024. Hiszpania - Anglia. Wielka Hiszpania zwycięska. Dramatyczna końcówka dała tytuł

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2024 22:40
Reprezentacja Hiszpanii po golu w końcówce zdołała pokonać Anglię 2:1 i sięgnęła po tytuł mistrzów Europy. "La Furia Roja" potwierdziła, że była zdecydowanie najlepszą drużyną Euro 2024.
Hiszpanie w finale Euro 2024 byli lepsi od Anglików i zwyciężyli 2:1 po dramatycznej końcówceFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Euro 2024. Hiszpania - Anglia. Nie było mocnych na "La Furia Roja"

Hiszpania jest jedyną drużyną, która wygrała siedem spotkań w jednej edycji ME. Rozpoczęła od pokonania Chorwacji 3:0 oraz Włoch i Albanii po 1:0 w fazie grupowej, w 1/8 finału wyeliminowała Gruzję (4:1), a w kolejnych rundach wygrała z Niemcami 2:1 po dogrywce i z Francją 2:1 w regulaminowym czasie.

W finale również okazali się bezkonkurencyjni. Pierwsza połowa stała pod znakiem zachowawczej gry obu zespołów, które nie chciały rzucić na szalę wszystkiego. Druga część gry była jednak koncertem, który obie strony zafundowały kibicom i piłką na najwyższym poziomie.

Strzelanie tuż po wznowieniu gry rozpoczął Nico Williams, który wykorzystał podanie od Lamine Yamala. Anglicy wiedzieli już, że nie mają czego bronić i zdecydowali się zaatakować. Piłkarze Luisa de la Fuente tylko na to czekali - kilka razy groźnie skontratakowali, ale zabrakło im skuteczności. Doskonale było jednak widać, że chcą wykorzystać tu swoje ogromne atuty - błyskawiczne konstruowanie akcji, szybkość i przebojowość skrzydłowych i rewelacyjną grę po przejęciu piłki.

Anglików kilka razy ratował Pickford, ale ostatecznie zdołali wyrównać po trafieniu wprowadzonego na boisko Cole'a Palmera. Pomocnik precyzyjnie przymierzył w długi róg i przedłużył nadzieję swojej drużyny. To wszystko ustąpiło jednak wobec ataków Hiszpanów, którzy chcieli rozstrzygnąć ten mecz w regulaminowym czasie gry. Udało się to za sprawą Oyarzabala, kolejnego po Mikelu Merino nieoczywistego bohatera zespołu "La Furia Roja".

Anglicy długo nie zachwycali w tym turnieju. W fazie grupowej pokonali Serbię 1:0, zremisowali z Danią 1:1 oraz ze Słowenią 0:0. W 1/8 finału wygrali ze Słowacją 2:1 po dogrywce, w ćwierćfinale zremisowali ze Szwajcarią 1:1 i lepiej wykonywali rzuty karne (5-3).  W półfinale zwyciężyli Holandię 2:1. Wydaje się, że wycisnęli z tej imprezy wszystko, co mogli.

Hiszpania była jednak zespołem, któremu nikt w całej tej imprezie nie zagroził, kolektywem, w którym potrafiły też błyszczeć indywidualności jak Williams, Yamal czy choćby Dani Olmo. Mogliśmy oglądać zespół poukładany, mający zarówno ogromne atuty piłkarskie, jak i mentalność, która pomagała mu w trudnych momentach.

Hiszpania - Anglia 2:1

Bramki: 1:0 Nico Williams (47), 1:1 Cole Palmer (73), 2:1 Mikel Oyarzabal (86).

Żółta kartka - Hiszpania: Dani Olmo. Anglia: Harry Kane, John Stones, Ollie Watkins.

Sędzia: Francois Letexier (Francja). Widzów: 71 000.

Hiszpania: Unai Simon - Dani Carvajal, Robin Le Normand (83. Nacho Fernandez), Aymeric Laporte, Marc Cucurella - Lamine Yamal (89. Mikel Merino), Rodri (46. Martin Zubimendi), Dani Olmo, Fabian Ruiz, Nico Williams - Alvaro Morata (68. Mikel Oyarzabal).

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Marc Guehi, Luke Shaw - Bukayo Saka, Kobbie Mainoo (70. Cole Palmer), Declan Rice - Phil Foden (89. Ivan Toney), Harry Kane (61. Ollie Watkins), Jude Bellingham.

W radiowej Jedynce spotkanie komentowali Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski.

53:56 Hiszpania-Anglia pierwsza połowa.mp3 Finał Euro 2024: Hiszpania - Anglia. Pierwsza połowa meczu. (Jedynka)

52:30 Euro 2024 Hiszpania-Anglia druga połowa.mp3 Finał Euro 2024: Hiszpania - Anglia. druga połowa meczu (Jedynka)

Tak relacjonowaliśmy mecz finałowy:
22:54

90+5 - KONIEC! Hiszpania po raz czwarty w historii wygrywa mistrzostwa Europy!

I przyznajmy to - tytuł padł łupem zdecydowanie najlepszej drużyny tego turnieju.

22:53

90+4 - Saka fauluje Cucurellę, to ostatnia rzecz, której potrzebuje teraz jego drużyna...

22:51

90+2 - Dwie minuty do końca doliczonego czasu gry. Czy Anglicy będą w stanie stworzyć sobie jeszcze jakąś szansę?

22:49

90' - Co za sytuacja! Stały fragment gry, z linii bramkowej wybija Olmo!

22:46

87' GOL DLA HISZPANÓW! Oyarzabal bohaterem Hiszpanów!

Czy Anglia ma tu coś jeszcze do zaoferowania? Czasu jest niezwykle mało.

Piękne rozegranie Hiszpanów, idealne dogranie Cucurelli...

22:42

83' - Jak się to wszystko skończy? W powietrzu wisi naprawdę duża dramaturgia.

22:42

83' - Hiszpanie w ostatnich kilku minutach zamknęli rywali na połowie i cały czas spychają piłkarzy Southgate'a głębiej w kierunku bramki.

22:41

81' - Strata Palmera i mogło być groźnie, po raz kolejny świetnie spisał się Pickford!

22:37

78' - Hiszpanie w uderzeniu, starają się za wszelką cenę wrócić na prowadzenie!

22:34

73' - Gol dla Anglików! Wprowadzony chwilę wcześniej na murawę Cole Palmer trafia do siatki!

Precyzyjny strzał lewą nogą to coś, z czego jest znany. Robi nam się kapitalne widowisko!

22:31

72' - Hiszpanie starają się szanować piłkę, wiadomo, jak ważne jest dla nich, by nie pozwalać rozwinąć skrzydeł Anglikom.

22:29

70' - Potężne uderzenie Fabiana Ruiza nad poprzeczką.

22:26

68' - Schodzi Morata, szansę dostaje Oyarzabal.

22:25

66' - I miał swoją okazję Yamal, Pickford broni strzał i paruje piłkę na rzut rożny.

22:25

66' - Anglicy starają się przejąć inicjatywę, ale wiemy, na co liczą Hiszpanie - szybcy Yamal i Williams tylko czekają na swoją szansę.

22:23

64' - Bellingham przed świetną szansą, ale jego strzał mija bramkę Simona.

22:20

61' - Kane schodzi z boiska, zastępuje go bohater meczu z Holandią, Ollie Watkins.

Kapitan Anglików znów poniżej oczekiwań.

22:19

59' - Teraz Hiszpanie nieco zdjęli nogę z gazu, ale Anglicy niekoniecznie mają pomysł na to, jak wykorzystać ten fakt. Szykują się zmiany w ekipie, która musi gonić wynik.

22:15

56' - Williams znów uderza, obok bramki.

22:15

55' - Teraz przed szansą Morata, ale jego strzał wybija sprzed linii bramkowej Stones!

22:13

53' - Zdecydowanie ten gol był czymś, co poprawi jakość widowiska. Anglicy muszą się otworzyć i już widać zmianę w ich nastawieniu.

22:08

49' - Najpierw Williams, teraz szczęścia próbował Olmo! Bardzo groźni są Hiszpanie od pierwszych minut po wznowieniu gry!

22:06

47' - Gol! Nico Williams!

Yamal wszedł w pole karny i świetnie znalazł kolegę w polu karnym, ten mierzonym strzałem uderzył w długi róg!

22:04

46' -  Wracamy!

21:48

45+2 - Koniec pierwszej połowy. Zostaje niedosyt, ale takiego przebiegu tej części gry właściwie mogliśmy się spodziewać.

Czekamy na to, co wydarzy się w drugiej!

21:46

45+1 - Foden uderza z ostrego kąta, pewna interwencja Simona.

21:45

45' - Strzał Kane'a zablokowany, ofiarna interwencja Rodriego, chwilę później Anglicy mają rzut wolny z dobrej pozycji.

21:43

43' - Morata w pojedynku z obrońcami w polu karnym, zdołał tylko wywalczyć rzut rożny.

21:43

42' - Powoli zbliżamy się do końca pierwszej połowy. Dominacja Hiszpanów nie ulega kwestii, ale brakuje konkretów.

21:41

40' - Stones popędził z piłką i znalazł się pod polem karnym Hiszpanów, zabrakło mu jednak pomysłu i wsparcia kolegów.

21:39

38' - Kilka bardzo intensywnych minut, ale wciąż była to walka Hiszpanów o dojście do korzystnej pozycji i Anglików o to, by wyjść z szybką akcją ze swojej połowy.

21:37

37' - Williams wrzuca, ale dośrodkowanie zbyt mocne, nikt nie zamykał długiego słupka.

21:36

36' - Najpierw Kane pracuje w obronie i wyprowadza piłkę spod swojego pola karnego, chwilę później Dani Olmo goni Sakę na lewej flance Hiszpanów - sporo nieoczywistych wydarzeń w jednej akcji.

21:34

34' - Yamal kontra Shaw, dobrze poradził sobie Anglik.

21:32

32' - Wracamy do gry. Bellingham wreszcie zdołał wygrać pojedynek jeden na jeden, chwilę później był faulowany. Błyskawicznie organizują się Hiszpanie w obronie.

21:31

31' - Dłuższa przerwa, Rice potrzebował pomocy lekarzy po wejściu Olmo.

21:30

29' - Anglicy długo rozgrywają pod bramką, ale nie potrafią przesunąć gry wyżej. Pickford próbuje znaleźć Bellinghama, co kończy się szybką stratą.

21:28

28' - Fabian Ruiz strzela, ale rykoszet i banalna piłka do złapania przez Pickforda.

21:26

25' - Kane ukarany żółtą kartką. Nieprzemyślane wejście kapitana Anglików i zasłużona reprymenda od sędziego.

21:24

24' - Saka próbuje wyjść z szybkim atakiem, jest faulowany przez Carvajala.

21:23

23' - Wrzutka Yamala, po raz kolejny do piłki pewnie wychodzi Pickford.

21:22

21' - Mądrze Foden, wymusił rzut wolny w trudnej sytuacji. Anglicy mogą odetchnąć.

21:21

19'  - Hiszpanie znów w natarciu. Te kilka ataków Anglików to za mało, by zatrzymać zespół "La Furia Roja".

21:17

17' - Ładnie przenieśli grę spod swojego pola karnego Anglicy, teraz Hiszpanie muszą popracować w defensywie.

21:17

16' - Stones zagrał długą piłkę do Pickforda i napędził trochę strachu angielskim kibicom.

21:15

15' - Walker w polu karnym, Saka świetnie wypuścił obrońcę, wrzutka zablokowana przez obrońców, ale było groźnie!

21:14

13' - Pierwszy strzał, próba przewrotki w wykonaniu Le Normanda jednak niecelna.

21:13

13' - Drobne problemy zdrowotne Kyle'a Walkera, ale będzie w stanie kontynuować grę.

21:12

12' - Williams w pojedynku ze Stonesem, skrzydłowy świetnie zablokowany przez defensora Manchesteru City.

21:11

11' - Laporte faulowany w swoim polu karnym, zero zagrożenia ze strony Wyspiarzy.

21:11

10' - Faul i rzut wolny dla Anglików, odległość jest potężna, ale kto wie...

21:09

9' - Prosta strata Hiszpanów w polu karnym i znów piłkarze Southgate'a nie mogą wyjść z szybką akcją.

21:09

8' - Pierwsza bardzo dobra akcja Hiszpanów, błysnął Williams, jednak Anglicy dobrze w polu karnym.

21:06

6' - Błyskawicznie kasują próby Anglików Hiszpanie. Najpierw pokazali to przy próbie Bellinghama, teraz traci piłkę Saka.

21:05

5' - Williams na prawej stronie, wrzutka i mamy pierwszy rzut rożny w tym meczu.

21:04

2' - Bez szaleństw na początku, Hiszpania szanują piłkę, Anglicy czujnie w obronie.

21:02

1' - Anglicy ruszyli z pierwszą akcją, ale chwilę później piłkę przejęli Hiszpanie i długo budowali swój atak.

21:00

Zaczynamy!

20:59

Hymny już za nami, za sekundę pierwszy gwizdek w finale Euro 2024!

20:53

Część artystyczna za nami, teraz na swojej sztuce będą mogli skupić się zawodnicy, którzy wychodzą na murawę z tunelu.

20:32

Czy to będzie dwóch głównych aktorów dzisiejszego widowiska? Williams i Yamal to bez wątpienia gwiazdy tej imprezy.

Pół godziny do pierwszego gwizdka.

20:05

Tutaj natomiast mamy skład Anglików:

20:04

A Fabrizio Romano podaje skład Hiszpanów na finał.

19:38

Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski zapraszają do radiowej Jedynki!

19:22

Harry Kane to jeden z tych zawodników, którzy będą mieli w tym finale coś do udowodnienia.

Napastnik nie imponował w dotychczasowych meczach turnieju i jeśli dziś zdobędzie gola i pomoże Anglii wygrać, zamknie usta krytykom.

Snajper Bayernu deklarował, że zamierza dać z siebie wszystko.

19:00

Dwie godziny do meczu, który wyjaśni wszystko jeśli chodzi o to, który kraj będzie najlepszy w Europie.