Euro 2024

Euro 2024. Szkoci wracają do gry. Zaskoczyli Szwajcarów

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 23:00
Szkocja zremisowała ze Szwajcarią 1:1 w drugiej kolejce fazy grupowej piłkarskich mistrzostw Europy rozgrywanych w Niemczech.
Mecz Szkocji ze Szwajcarią zamknął środową rywalizację na Euro 2024
Mecz Szkocji ze Szwajcarią zamknął środową rywalizację na Euro 2024Foto: EPA/GEORGI LICOVSKI

Środowe mecze Euro 2024:

Grupa B: Chorwacja - Albania 2:2
Grupa A: Niemcy - Węgry 2:0
Grupa A: Szkocja - Szwajcaria 1:1

Od pierwszych minut było jasne, że Szkocja nie zamierza wychodzić na to spotkanie jak zespół rozbity, a wysoka i bolesna porażka z Niemcami w meczu otwarcia to już dla piłkarzy zamknięty temat.

Wyspiarze wyglądali nieźle z piłką przy nodze i chcieli zrobić z tego użytek. Świetna okazja do tego nadarzyła się już w 13. minucie. Po słabo wykonanym rzucie rożnym dla Szwajcarów szybka kontra zakończyła się strzałem McTominaya. Rozpaczliwie próbował interweniować Schar, ale zrobił to tak niefortunnie, że umieścił piłkę we własnej bramce.

Szwajcarzy ruszyli do odrabiania strat i zdołali szybko pozbierać się po straconym golu. Dał o sobie znać Shaqiri, który zawsze kojarzony będzie ze zdobywania bramek wyjątkowej urody. Tym razem dopadł do bezpańskiej piłki przy polu karnym i mierzonym strzałem lewą nogą zdjął pajęczynę.

Przed końcem pierwszej połowy Helweci mieli jeszcze jedną dobrą okazję, ale przy golu Ndoye był spalony. Szkoci wysoko postawili poprzeczkę, pokazywali to, z czego są znani - nie grali porywającej i finezyjnej piłki, szukali raczej prostych rozwiązań, ale wkładali serce w każdą akcję.

W 58. minucie idealną sytuację miał Ndoyem ale minimalnie przestrzelił w sytuacji sam na sam. Szkoci odpowiedzieli strzałem Granta Hanleya, który po rzucie wolnym trafił w słupek. Szwajcarzy mocno opadli z sił w drugiej części gry, mieli długie przestoje, podczas których nie byli w stanie zaatakować. Rywale zaś szukali przede wszystkim dośrodkowań i stałych fragmentów gry.

W końcówce spotkanie mocno się ożywiło, głównie za sprawą Breela Embolo. Napastnik Szwajcarii był bardzo aktywny, a w 83. minucie trafił do siatki, ale sędziowie znów zauważyli pozycję spaloną. Jedni i drudzy mogli przesądzić losy spotkania na swoją korzyść, ostatecznie jednak to starcie zakończyło się remisem. I w grupie A kwestia awansu do 1/8 finału pozostaje otwarta.

Grupa A: Szkocja - Szwajcaria 1:1 (1:1).

Bramki: 1:0 Scott McTominay (13), 1:1 Xherdan Shaqiri (26).

Żółta kartka - Szkocja: Scott McTominay, Scott McKenna, John McGinn. Szwajcaria: Ricardo Rodriguez, Vincent Sierro.

Sędzia: Ivan Kruzliak (Słowacja). Widzów: 42711.

Szkocja: Angus Gunn - Anthony Ralston, Jack Hendry, Grant Hanley, Kieran Tierney (61. Scott McKenna), Andy Robertson - Scott McTominay, Billy Gilmour (79. Kenny McLean), Callum McGregor, John McGinn (90. Ryan Christie) - Che Adams (90. Lawrence Shankland).

Szwajcaria: Yann Sommer - Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Silvan Widmer (86. Leonidas Stergiou), Granit Xhaka, Remo Freuler (75. Vincent Sierro), Xherdan Shaqiri (59. Breel Embolo) - Michel Aebischer, Dan Ndoye (86. Zeki Amdouni), Ruben Vargas (75. Fabian Rieder).

Tak relacjonowaliśmy szósty dzień Euro 2024:

22:56

Szkocja - Szwajcaria 1:1. Szkoci zdołali podnieść się po klęsce z Niemcami, Szwajcarzy zaś rozczarowali.

Dziękujemy za kolejny dzień na Euro 2024 i do usłyszenia jutro!

22:20

"Tak, jesteśmy w 1/8 finału! GUENDOGEIL!" (co można rozumieć jako "niesamowity Guendogan"), krzyczy w środę wieczorem w tytule portal dziennika "Bild". "Nasz kapitan jest naszym najlepszym człowiekiem".

Niemieckie święto na Euro trwa, a dzięki strzelcom bramek Jamalowi Musiali i Ilkayowi Guendoganowi 1/8 finału jest już zarezerwowana - cieszy się portal RND. "Po raz pierwszy niemieccy kibice skandowali: 'Berlin, Berlin, jedziemy do Berlina! (finał ME zostanie rozegrany w niemieckiej stolicy). W Niemczech ludzie marzą o tytule".