Euro 2024

Euro 2024. Niemcy - Węgry. Gospodarze turnieju znowu zwyciężają. Są już pewni awansu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 19:54
Piłkarze reprezentacji Niemiec wygrali drugi mecz na mistrzostwach Europy, których gospodarzem jest ich kraj. Podopieczni Juliana Nagelsmanna pokonali w Stuttgarcie Węgrów 2:0 i zapewnili sobie awans do 1/8 finału.
Niemcy cieszą się po zdobyciu drugiego gola w meczu z Niemcami
Niemcy cieszą się po zdobyciu drugiego gola w meczu z NiemcamiFoto: PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Gospodarze Euro 2024 kapitalnie rozpoczęli turniej - w piątkowym meczu otwarcia Niemcy rozbili Szkocję aż 5:1. Dużo gorzej w pierwszej kolejce zaprezentowali się Węgrzy, którzy ulegli Szwajcarii 1:3.

Kosztowny błąd Orbana

Madziarzy nie mogli sobie pozwolić na drugą porażkę. Zaczęli zresztą z animuszem i już w pierwszej minucie mogli trafić do siatki. Z bramki wyszedł jednak Manuel Neuer i uprzedził szarżującego Barnabasa Vargę. Niemcy odpowiedzieli kilka minut później - Kai Havertz uderzył jednak zbyt lekko, by zaskoczyć Petera Gulacsiego.

Havertz bliżej szczęścia był w 11. minucie, gdy łatwo poradził sobie z Willim Orbanem. Gola jednak nie było, gdyż Niemiec kopnął wprost w węgierskiego bramkarza.

Nasi zachodni sąsiedzi na prowadzenie wyszli niedługo później. W 22. minucie na listę strzelców wpisał się Jamal Musiala. W polu karnym fatalnie piłkę stracił Orban, który już w meczu ze Szwajcarią był zamieszany w utratę dwóch goli. Ilkay Guendogan odegrał do Musiali, który nie miał problemu z umieszczeniem futbolówki w bramce. Holenderski sędzia Danny Makkelie nie był pewny, czy Guendogan odebrał Orbanowi piłkę zgodnie z przepisami, ale, po interwencji systemu VAR, gol został uznany.

"Bratankowie" mogli szybko wyrównać. W 26. minucie potężnie z rzutu wolnego kopnął Dominik Szoboszlai, jednak Neuer odbił piłkę po strzale węgierskiego kapitana. Żaden z podopiecznych Marco Rossiego nie był w stanie skutecznie dobić tego uderzenia.

Niemcy przeważali, a w końcówce pierwszej połowy niektórym mogło się wydawać, że Musiala skompletował dublet. Piłka po strzale pomocnika Bayernu Monachium znalazła się jednak tylko na bocznej siatce.

W doliczonym czasie pierwszej części gry do siatki trafili natomiast Węgrzy, a konkretnie Ronald Sallai. Napastnik dobił strzał głową Orbana, ale gol nie został uznany. Powodem był spalony Williego Orbana.

Guendogan zabrał nadzieję

Po przerwie nadal przeważali podopieczni Juliana Nagelsmanna. W 54. minucie dwukrotnie musiał interweniować Gulacsi. Najpierw po niesygnalizowanym uderzeniu Guendogana z prawej strony, a potem po dobitce Toniego Kroosa. Węgierski bramkarz spisał się jednak bez zarzutu.

Pod niemiecką bramką groźnie było sześć minut później. Po wrzutce Sallaia główkował Varga, lecz piłka przeleciała nad poprzeczką.

Nadzieje Węgrów na korzystny wynik osłabły w 67. minucie, gdy Guendogan podwyższył prowadzenie Niemców. Kapitan drużyny gospodarzy Euro 2024 nie miał żadnych problemów z wykończeniem zespołowej akcji. Musiala rozegrał piłkę z Maximilianem Mittelstaedtem, a ten płasko dośrodkował z lewej strony do Guendogana.

Kolejny zdobyty gol wyraźnie uskrzydlił Niemców. Gulacsi musiał bronić groźnych strzałów Joshuy Kimmicha i Leroya Sane.

Węgrzy nie byli już w stanie odpowiedzieć. W końcówce spotkania domagali się jeszcze rzutu karnego za zagranie ręką Emre Cana, lecz sędziowie uznali, że zagranie pomocnika reprezentacji Niemiec nie było nieprzepisowe.

Zasłużona wygrana Niemców oznacza, że nasi zachodni sąsiedzi są już pewni gry w 1/8 finału. Węgrzy mocno natomiast ograniczyli swoje szanse na awans do fazy pucharowej...

Grupa A: Niemcy - Węgry 2:0 (1:0).

Bramki: 1:0 Jamal Musiala (22), 2:0 Ilkay Guendogan (67).

Żółta kartka - Niemcy: Antonio Ruediger, Maximilian Mittelstadt. Węgry: Barnabas Varga.

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia). Widzów: 54 000.

Niemcy: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Antonio Ruediger, Jonathan Tah, Maximilian Mittelstadt - Jamal Musiala (72. Chris Fuhrich), Robert Andrich (72. Emre Can), Ilkay Guendogan (84. Deniz Undav), Toni Kroos, Florian Wirtz (58. Leroy Sane) - Kai Havertz (58. Niclas Fuellkrug).

Węgry: Peter Gulacsi - Attila Fiola, Willi Orban, Marton Dardai - Bendeguz Bolla (75. Martin Adam), Adam Nagy (64. Laszlo Kleinheisler), Andras Schafer, Milos Kerkez (75. Zsolt Nagy) - Roland Sallai (87. Kevin Csoboth), Barnabas Varga (87. Daniel Gazdag), Dominik Szoboszlai

Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym

Kiedy mecze Polaków na Euro 2024?

<<< TERMINARZ I WYNIKI EURO 2024 >>>

Polacy rozpoczęli udział w Euro 2024 od starcia z Holandią (16 czerwca, Hamburg) >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Potem zmierzą się z Austrią (21 czerwca, Berlin)>>> CZYTAJ WIĘCEJ

Mecz z Francją (25 czerwca, Dortmund) >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Awans do 1/8 finału wywalczą po dwa zespoły z każdej grupy i cztery reprezentacje z trzecich miejsc.