Euro 2024

Euro 2024. Gruzja - Czechy. Historyczny punkt Gruzinów na mistrzostwach Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 17:15
Gruzja znów pokazała się z dobrej strony na Euro 2024. Tym razem debiutanci sięgnęli po swój pierwszy punkt na mistrzostwach Europy, remisując 1:1 z faworyzowanymi Czechami.
Gruzini wywalczyli historyczny punkt na Euro 2024 w meczu z Czechami
Gruzini wywalczyli historyczny punkt na Euro 2024 w meczu z CzechamiFoto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Euro 2024. Gruzini po raz kolejny mogli imponować

Pierwsze minuty spotkania Gruzji i Czech przyniosły pewną niespodziankę. Oglądając Gruzinów w meczu z Turcją, można było spodziewać się bardzo ofensywnej, momentami wręcz szalonej gry. Tymczasem debiutanci na Euro zostali szybko spacyfikowani przez rywali, którzy byli bardzo dobrze poukładani pod względem taktycznym i nie pozwalali im na wiele.

Minuty mijały, a obraz gry nie zmieniał się - w uderzeniu byli Czesi i bramkarz Giorgi Mamardaszwili co chwilę musiał ratować swoją drużynę przez stratą gola. Więcej podań, strzałów, okazji, lepsze wrażenia z gry - to wszystko nie przełożyło się w żaden sposób na wynik.

W 23. minucie nasi południowi sąsiedzi wyszli co prawda na prowadzenie, jednak chwilę później interwencja VAR pokazała, że Hlozek tuż przed zdobyciem gola zagrał piłkę ręką.

Kiedy wydawało się, że obie strony zejdą na przerwę z wynikiem remisowym, Gruzini stworzyli sobie niezłą sytuację, a wideoweryfikacja wychwyciła w niej zagranie ręką jednego z Czechów. Do rzutu karnego podszedł Mikautadze i dał swojemu zespołowi prowadzenie.

W drugiej części gry Gruzini skupili się na kontratakach, Czesi zaś szybko ruszyli do ataków. Debiutanci po kilkunastu minutach wyprowadzili kapitalną kontrę, ale nie zdołali zdobyć gola. Chwilę później zemściło się to po strzale Patrika Schicka który dobrze odnalazł się w polu karnym i z bliska wbił piłkę do siatki.

Czesi bili głową w mur, walczyli o zwycięstwo - to jednak ich rywale mieli w ostatniej akcji meczu szansę na to, by zapisać na swoim koncie wygraną. Tym razem kontratak był idealny, trzech Gruzinów na jednego obrońcę zakończyło się jednak niecelnym strzałem.

🇬🇪🆚🇨🇿 It ends level in Hamburg #EURO2024 | #GEOCZE pic.twitter.com/ayUSs5eTSf

— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) June 22, 2024

Grupa F: Gruzja - Czechy 1:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Georges Mikautadze (45+4-karny), 1:1 Patrik Schick (59).

Żółta kartka - Gruzja: Guram Kaszia, Giorgi Gwelesiani, Anzor Mekwabiszwili, Giorgi Koczoraszwili. Czechy: Vladimir Coufal, Lukas Provod, David Jurasek, Tomas Holes, Tomas Soucek.

Sędzia: Daniel Siebert (Niemcy). Widzów 46 524.

Gruzja: Giorgi Mamardaszwili - Solomon Kwirkwelia (82. Saba Lobżanidze), Guram Kaszia, Lasza Dwali - Giorgi Citaiszwili (62. Luka Loczoszwili), Zuriko Dawitaszwili (62. Giorgi Czakwetadze), Anzor Mekwabiszwili, Giorgi Koczoraszwili, Otar Kakabadze - Georges Mikautadze (88. Giorgi Kwilitaia), Chwicza Kwaracchelia (82. Giorgi Gwelesiani).

Czechy: Jindrich Stanek - Tomas Holes, Robin Hranac, Ladislav Krejci, David Jurasek (81. Petr Sevcik) - Vladimir Coufal, Vaclav Cerny (55. Matej Jurasek), Lukas Provod (81. Antonin Barak), Tomas Soucek, Adam Hlozek (55. Ondrej Lingr) - Patrik Schick (68. Mojmir Chytil).

01:05 13055942_1.mp3 Przed ostatnią kolejką portale opisują scenariusze, które pomogą reprezentacji wywalczyć awans do fazy pucharowej. O szczegółach - Wojciech Stobba (IAR)

Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym

Kiedy mecze Polaków na Euro 2024?

<<< TERMINARZ I WYNIKI EURO 2024 >>>

Grupy Euro 2024

Lotto baner

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz dzień po porażce z Austrią 1:3 w Berlinie na Euro 2024 powtórzył, że "nie zamierza zejść z obranej drogi w kadrze". - Mieliśmy bardzo silnych rywali w grupie, a my jesteśmy w przebudowie - dodał.