Euro 2024

Euro 2024. Hiszpania - Niemcy. Dramatyczna dogrywka. Hiszpania w półfinale, Niemcy za burtą

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2024 20:45
Hiszpania pokonała Niemców 2:1 i zagra w półfinale Euro 2024. Przedwczesny finał turnieju dostarczył niesamowitych emocji, a o ostatecznym wyniku zadecydował gol w samej końcówce dogrywki.
Strzelec gola dla reprezentacji Niemiec Florian Wirtz (z lewej) oraz próbujący odebrać mu piłkę Hiszpan Marc CucurellaFoto: PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Euro 2024. Hiszpania - Niemcy. Merino bohaterem "La Furia Roja"

Hiszpanie i Niemcy triumfowali w mistrzostwach Europy najczęściej - po trzy razy. Drużyny trenerów Luisa de la Fuente i Juliana Nagelsmanna prezentowały się dotychczas najlepiej na Euro 2024, stąd też nie brakowało określeń tego starcia jako "przedwczesnego finału".

Aż do piątkowego pojedynku Hiszpanie pewnie wygrali wszystkie cztery mecze, przy bilansie bramek 9-1. Gospodarze odnieśli trzy zwycięstwa i zremisowali ze Szwajcarią 1:1. Stosunek bramek mieli równie imponujący: 10-2.

Pierwsza połowa jednak nie stała na poziomie, którego oczekiwali wszyscy kibice. Gra była szarpana, nie brakowało ostrych starć i żółtych kartek, a sędzia Anthony Taylor sprawiał wrażenie, jakby nie do końca kontrolował to, co dzieje się na murawie. Już w pierwszej odsłonie tego meczu z boiska mógł wylecieć Toni Kroos, jednak Niemiec nie zobaczył nawet żółtej kartki. Lider środka pola zespołu Nagelsmanna stopniowo łapał właściwy rytm, ale

Druga część gry rozpoczęła się od mocnego uderzenia Hiszpanów. Dani Olmo dostał świetne podanie od Lamine Yamala i pokonał Neuera mierzonym strzałem. Od tego momentu można powiedzieć, że spotkanie weszło na ten poziom, którego oczekiwali wszyscy.

Niemcy rzucili się do odrabiania strat, Hiszpanie zaś szukali kontrataków. Nagelsmann zareagował, wprowadzając zmiany do wyjściowej jedenastki. I to właśnie Florian Wirtz, który zaczął spotkanie na ławce, dał wyrównanie w końcówce spotkania. Była 89. minuta, kiedy piłkę w polu karnym zgrał głową Kimmich, a ofensywny pomocnik pięknie uderzył wolejem. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do siatki.

Ten gol dał gospodarzom turnieju dogrywkę, w której to właśnie oni wydawali się faworytami. Niósł ich doping kibiców, a także zdobyty w końcówce gol, który dał jeszcze więcej nadziei na korzystny wynik. W doliczonym czasie gry to właśnie ekipa Nagelsmanna była zespołem, który stwarzał większe zagrożenie, miał kilka bardzo dobrych szans. Ostatnie słowo należało jednak do Hiszpanów, którzy wyprowadzili morderczy cios w ostatniej minucie dogrywki.

Dośrodkowanie Daniego Olmo trafiło do Mikela Merino, który pięknie złożył się do uderzenia i nie dał szans Neuerowi. Gospodarze walczyli do końca, ale nie zdołali odwrócić losów tego meczu i pożegnali się z imprezą. Biorąc pod uwagę to, co pokazali, trudno oprzeć się wrażeniu, że stało się to zbyt wcześnie.

Hiszpania - Niemcy 2:1 po dogrywce (1:1, 0:0).

Bramki: 1:0 Dani Olmo (51), 1:1 Florian Wirtz (89), 2:1 Mikel Merino (119-głową).

Żółta kartka - Hiszpania: Robin Le Normand, Ferran Torres, Unai Simon, Dani Carvajal, Rodri. Niemcy: Antonio Ruediger, David Raum, Robert Andrich, Toni Kroos, Maximilian Mittelstadt, Florian Wirtz.

Czerwona kartka za drugą żółtą - Hiszpania: Dani Carvajal (120+6-faul).

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia). Widzów: 54 000.

Hiszpania: Unai Simon - Dani Carvajal, Robin Le Normand (46. Nacho Fernandez), Aymeric Laporte, Marc Cucurella - Lamine Yamal (63. Ferran Torres), Rodri , Pedri (8. Dani Olmo), Fabian Ruiz (102. Joselu), Nico Williams (80. Mikel Merino) - Alvaro Morata (80. Mikel Oyarzabal).

Niemcy: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Antonio Ruediger, Jonathan Tah (80. Thomas Mueller), David Raum (57. Maximilian Mittelstadt) - Jamal Musiala, Emre Can (46. Robert Andrich), Ilkay Guendogan (57. Niclas Fuellkrug), Toni Kroos, Leroy Sane (46. Florian Wirtz) - Kai Havertz (91. Waldemar Anton).

Tak relacjonowaliśmy mecz na żywo:

20:45

To był kapitalny mecz! Czy to zasłużony awans dla Hiszpanów? Nie będziemy roztrząsać tej kwestii, ale nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby wszystkie spotkania do końca turnieju miały podobną dramaturgię i trzymały taki poziom!

Zapraszamy też do relacji z drugiego dzisiejszego ćwierćfinału, w którym zmierzą się Francja z Portugalią.

20:38

126' - Półfinał dla Hiszpanii! Anthony Taylor gwiżdże po raz ostatni!

20:37

125' - Druga żółta kartka dla Carvajala, Niemcy będą mieli ostatnią szansę w tym spotkaniu!

20:35

123' - Fullkrug mógł dać Niemcom remis! Uderzenie głową mija słupek, cały stadion zamarł. To była ostatnia akcja meczu?

20:34

120' - Co tu się dzieje! Niemcy atakują, ale Hiszpanie wyprowadzają kontratak, Torres sam na sam z Neuerem, ale nic z tego!

20:31

119' - Gol dla Hiszpanii! Mikel Merino świetnie znalazł się w polu karnym, wygrał pojedynek z Rudigerem i dał prowadzenie Hiszpanom!

20:28

117' - Unai Simon instynktownie broni, co za parada!

20:28

116' - Ależ dużo nerwów. Najpierw Olmo powalony przy linii bocznej, chwilę później Nacho padł po kontakcie z Wirtzem, ale powtórki pokazują, że reakcja była mocno przesadzona.

20:24

112' - Akcja za akcję, znów próbował Oyarzabal i znów niecelnie.

20:23

111' - Kimmich zderzył się z Cucurellą, Hiszpan musi się pozbierać.

20:21

109' - Kontratak Niemców, Fullkrug posyła piłkę wysoko nad bramką.

20:19

108' - Merino wykłada piłkę Joselu, ale w ostatniej chwili interweniuje Rudiger!

20:18

107' - Musiala uderza sprzed pola karnego, Niemcy protestują! Futbolówka trafiła Cucurellę w rękę, ale Taylor nie decyduje się odgwizdać rzutu karnego.

Hiszpan poruszał się naturalnie i to było powodem, że nie oglądamy jedenastki.

20:14

106' - Wirtz dostaje piłkę z lewej strony, uderza lewą nogą i był o włos od zdobycia drugiego gola.

20:12

103' - Niemcy wyglądają na zespół, który zachował tutaj więcej sił, ale Hiszpanie też atakują. Oyarzabal przymierza w długi róg, piłka nieznacznie mija słupek.

20:10

101' - Znów groźnie pod bramką Hiszpanów, Simon odbija piłkę po dośrodkowaniu, nie ma strzału.

20:08

100' - Carvajal zarobił żółtą kartkę za zagranie piłki ręką.

20:03

95 - Sprytna próba Olmo, Oyarzabal próbuje zaatakować piłkę w polu karnym, nie zdąża.

20:01

93'  - Hiszpanie próbują wyprowadzić akcję prostymi środkami, ale Niemcy przerywają ją bez większego problemu. Widać, że jedni i drudzy są tutaj pod ogromną presją.

20:00

92' - Wirtz starał się zagrać między bramkarza a obrońców, było groźnie.

19:54

90+4' Koniec regulaminowego czasu gry. Czekamy na dogrywkę.

Pierwszy gol dla Hiszpanów rozkręcił ten mecz - od tej chwili oglądamy znakomite spotkanie i nie mamy nic przeciwko, że potrwa jeszcze 30 minut.

Kto ma więcej sił? Kto wytrzyma to mentalnie? Wszystko zapowiada się pasjonująco.

19:53

90+3' - Gol podziałał motywująco na Niemców, ale w doliczonym czasie gry nie mieliśmy czystych sytuacji. Zmierzamy w stronę dogrywki!

19:48

89' - Florian Wirtz!!!! Gol dla Niemców! Ataki opłaciły się! Zgranie głową, a ofensywny pomocnik uderza wolejem z bliska, piłka odbija się jeszcze od słupka i wpada do siatki.

19:46

88' - Obrona Hiszpanów coraz bardziej rozpaczliwa, Niemcy całkowicie przejęli kontrolę.

19:46

87' - Havertz wrzuca w pole karne, ale zbyt mocno! Kolejna świetna akcja Niemców, ale brakuje dokładności przy wykończeniu.

19:44

85' - Niemcy grają do końca. Pytanie, czy tym razem uda się odwrócić losy tego meczu?

19:42

82' - Ależ sytuacja Havertza! Złe wybicie Simona, piłkarz Arsenalu przejmuje piłkę i próbuje lobować, ale zbyt mocno!

19:41

81' - Tym razem próbował Musiala, ale strzał w krótki róg trafia w boczną siatkę.

19:36

76' - Fullkrug strzela na wślizgu, ale trafia w słupek, Nacho trzymał napastnika za koszulkę, gwizdek sędziego milczy.

Czy gospodarze turnieju dopną swego? Z minuty na minutę są coraz groźniejsi.

19:34

75' - Hiszpanie oddalają grę od własnego pola karnego, starają się grać na połowie Niemców i urywać cenne sekundy.

19:33

75' - Żółta kartka tym razem dla Torresa.

19:32

73- Mittelstadt fauluje Torresa, ale duże kontrowersje. Anthony Taylor nie zbierze za to spotkanie dobrych recenzji...

19:31

71' - Ależ szansa Havertza! Niemiec uderza w długi róg, ale rozpaczliwa interwencja Carvajala zatrzymuje go. Niemcy coraz mocniej naciskają.

19:29

70' - Andrich uderza sprzed pola karnego, ale świetnie spisuje się Simon!

19:27

68' - Toni Kroos dostaje pierwszą żółtą kartkę w tym meczu. Patrząc na poprzednie faule, to mogła być równie dobrze... trzecia.

19:23

64'  - Wprowadzony na boisko Fullkrug oddaje pierwszy strzał na bramkę rywali. Uderzenie głową ponad poprzeczką.

19:21

63' - Boisko opuszcza Yamal, zapamiętamy jego występ głównie z powodu asysty. Zmienia go Ferran Torres.

19:21

60' - Hiszpanie wyglądają bardzo groźnie w swoich akcjach, chcą zamknąć to spotkanie drugim golem.

19:15

55' - Ale zaczęło się dziać! Niemcy rzucili się do odrabiania strat, Hiszpanie zaś wyprowadzili już dwa bardzo groźne kontrataki! Właśnie na takie spotkanie czekaliśmy!

19:10

51' Gooooool! Dani Olmo trafia z kilkunastu metrów!

19:06

47' - Ależ pudło Moraty! Napastnik świetnie zgubił Taha przyjęciem, ale strzelił nad poprzeczką z siódmego metra.

19:05

46' - Wracamy do gry!

Na boisku pojawiają się Andrich i Wirtz, którzy zastąpią Cana i Sane.

18:50

45+2 - PRZERWA.

Z dużej chmury mały deszcz - miał być hit, a jak na razie dostaliśmy trochę brutalności, kontuzję jednego z gwiazdorów, kilka niezbyt dobrze sfinalizowanych akcji. Oby druga połowa przyniosła więcej konkretnej piłki...

18:46

45+1' - Yamal próbuje strzału, ale niezbyt groźnie - po tym, co pokazywał w tym turnieju, możemy chyba wymagać od niego więcej.

18:45

45' - Zamieszanie w polu karnym Niemców, ale piłkarze Nagelsmanna bronią się skutecznie.

18:42

42' - Cucurella wypuszcza w bój Williamsa, ale czujne wyjście Neuera.

18:40

39' - Olmo strzela sprzed pola karnego, Neuer wypluwa piłkę, ale po Morata nie potrafił tego wykorzystać.

18:39

38' - Williams w pojedynku z Sane. Jak dotąd skrzydłowy świetnie wygląda z piłką przy nodze, ale trochę brakuje konkretów.

18:36

36' - Williams wpadł w pole karne, z ostrego kąta próbował zaskoczyć Neuera, ale golkiper Bayernu popisał się świetnym refleksem.

18:35

35' - Havertz świetnie przyjął piłkę i zmylił Le Normanda, ale nieczysto trafił w piłkę. To mógł być gol na 1:0!

18:34

33' - Nerwowo w rozegraniu po stronie Niemców, ale Hiszpanie nie zdołali wykorzystać tej szansy.

18:31

31' - Emre Can zatrzymuje kontrę Yamala i oczywiście nie przebiera tu w środkach.

18:30

30' - Tym razem żółta kartka dla Le Normanda. Na razie zamiast bramek, których się spodziewaliśmy, sypią się kartki.

18:28

28' - Carvajal faulowany, Raum ukarany żółtą kartką.

18:27

27' - Simon po raz kolejny dobrze zachowuje się w polu karnym.

18:26

25' - Rudiger wygrywa powietrzne starcie, ale nie ma zagrożenia.

Na razie jedni i drudzy skutecznie neutralizują swoje największe atuty.

18:24

24' - Morata zatrzymuje Kimmicha, ale fauluje. Szansa dla gospodarzy turnieju z rzutu wolnego.

18:22

23' - Tym razem uderza Laporte, pewnie broni Neuer.

18:21

21' - Unai Simon ratuje Hiszpanów! Havertz uderza głową, lecz nie potrafi dobrze przymierzyć.

18:18

18' - Niemcy długo utrzymują się przy piłce, z prawej na lewą stronę, cierpliwie rozgrywają, ale Hiszpanie czujnie w defensywie.

18:16

15' - Niemcy bardzo dobrze wyglądają w kontrataku, ale jeszcze brakuje im dokładności. Imponują natomiast szybkością, z jaką wychodzą ze swoimi akcjami.

18:15

14' - Yamal strzela, sprytnie przymierzył, a Neuer nawet nie drgnął. Minimalnie niecelnie.

18:14

13' - Rudiger fauluje pod polem karnym, żółta kartka dla stopera.

18:13

11' - Lepszy fragment gry Niemców, stworzyli bardzo dobrą okazję, ale Raum nie zdołał celnie dośrodkować.

18:09

9' - Pedri opuścił boisko, zobaczymy, jak zmieni się gra Hiszpanów bez niego.

18:07

6' - Pedri wrócił do gry, ale znów leży - może by konieczna zmiana. Od pierwszych minut bardzo duże emocje i nerwowa gra.

Niemcy mocno podostrzyli, ale na razie są tutaj bezkarni. Rozgrzewa się Dani Olmo i pewnie zaraz pojawi się na murawie.

18:04

4' - Ależ brutalna interwencja Kroosa, to powinna być żółta kartka, pomocnik wygwizdany przez Hiszpanów, rywal nie podnosi się z murawy.

18:02

2' - Pierwsza świetna okazja Moraty, ale strzał zbyt lekki, by zaskoczyć Neuera.

18:00

Zaczynamy!

17:53

Lamine Yamal znów da popis swoich niecodziennych umiejętności? Czekamy na show, który rozpocznie się już za chwilę.

17:43

Mamy dziś powtórki z dwóch finałów Euro. Niemcy będą szukać rewanżu za 2008 rok, kiedy to Hiszpanie wygrali 1:0 po trafieniu Fernando Torresa.

17:30

Dla gospodarzy na ten mecz jest tylko jedna opcja - i jest nią zwycięstwo.

17:18

Zaczynamy relację z meczu Hiszpania - Niemcy!

Znamy już składy obu zespołów.

Tak zagrają Niemcy:

A to zestawienie Hiszpanów:

Reprezentacja Niemiec, która zagra z Hiszpanią w ćwierćfinale mistrzostw Europy, czeka na zwycięstwo nad tym rywalem w turnieju od 1988 roku. Ich piątkowy mecz w Stuttgarcie zapowiada się bardzo atrakcyjnie i jest już nazywany przedwczesnym finałem.