Euro 2024

Euro 2024. Yamal bohaterem widowiska w Monachium. Hiszpania pierwszym finalistą

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 23:05
Reprezentacja Hiszpanii zagra w finale piłkarskich mistrzostw Europy. W pierwszym półfinale Euro 2024 wygrała 2:1 z Francją - bohaterem meczu został niespełna 17-letni Lamine Yamal.
Hiszpania zagra w finale Euro 2024
Hiszpania zagra w finale Euro 2024Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN
  • Hiszpania i Francja należą do grona najbardziej utytułowanych zespołów w historii ME. "La Roja" triumfowała w nich trzykrotnie - w latach 1964, 2008 i 2012 - i jest jedyną reprezentacją w historii turnieju, której udało się zdobyć trofeum dwa razy z rzędu. "Trójkolorowi" zwyciężyli w 1984 i 2000 roku
  • Hiszpania dotarła do półfinału z kompletem zwycięstw i w atrakcyjnym stylu, z bilansem bramek 11-2, natomiast Francja w pięciu meczach zdobyła trzy gole: dwa razy zwyciężyła po 1:0 po samobójczych trafieniach rywali, a w meczu z Polską (1:1) rzut karny wykorzystał Kylian Mbappe

Od pierwszych minut, inicjatywę próbowali przejąć Hiszpanie. Uznawani za najlepszy w ofensywie zespół turnieju, stworzyli sobie w pierwszych minutach dwie okazje. Dwukrotnie zawiódł Fabian Ruiz - za pierwszym razem źle dośrodkował, a za drugim uderzył nad bramką w dogodnej sytuacji.

Już w 9. minucie dała o sobie znać bezwzględnie skuteczna Francja. Po akcji prawą stroną Dembele przerzucił ciężar gry do lewego skrzydła. Kylian Mbappe dośrodkował w pole bramkowe, a tam na piłkę czekał już Randal Kolo Muani, który z kilku metrów nie spudłował.

Hiszpania była w poważnych tarapatach, Francuzi byli uskrzydleni objęciem prowadzenia i atakowali coraz śmielej. Bieg boiskowych wydarzeń odwrócił jednak niespełna 17-letni Lamine Yamal. Skrzydłowy FC Barcelony uderzył lewą nogą ze skraju pola karnego prosto w "okienko". Mike Maignan był bez szans, a nastolatek stał się najmłodszym w historii strzelcem gola w mistrzostwach Europy.

Francuzi nie zdążyli jeszcze zareagować na utratę prowadzenia, a już musieli odrabiać straty. W 25. minucie z prawej strony dośrodkował Navas, a piłka po krótkim wybiciu trafiła pod nogi Daniego Olmo. Hiszpan popisał się doskonałym przyjęciem piłki, którym zmylił rywala, a piłkę do własnej bramki skierował blokujący strzał Jules Kounde.
Francja dążyła do szybkiego wyrównania - po indywidualnej akcji Dembele uderzył w boczną siatkę. W kolejnych minutach na boisku było mniej ofensywnej gry, a więcej walki w środkowej strefie boiska. Przed przerwą uderzali ponownie Yamal i Ruiz, lecz tym razem bezskutecznie.

Po przerwie Hiszpanie ruszyli do ataku, już w pierwszej akcji ruszył skrzydłem Williams, którego powstrzymał brawurowo interweniujący poza polem karnym bramkarz Maignan. "Trójkolorowi" mieli niewielką optyczną przewagę, lecz niewiele z niej wynikało. Celne strzały Tchouameniego czy Mbappe nie mogły zagrozić bramce strzeżonej przez Simona. W 62. minucie Deschamps dokonał trzech zmian, wpuszczając na boisko Griezmanna, Barcolę i Camavingę.

Hiszpania broniła się mądrze, nie powtrzając błędu z ćwierćfinału z Niemcami, gdy cofnęła się zbyt głęboko. Na kwadrans przed końcem, Theo Hernandez spudłował z ok. 16 metrów. Na boisku pojawił się jeszcze Giroud, lecz i on nie zmienił losów meczu. W 81. minucie bardzo podobną do bramkowej akcję przeprowadził Yamal, tym razem uderzając nad poprzeczką. Kilka minut później Mbappe ruszył lewą stroną, po czym w swoim stylu zszedł do prawej nogi i tym razem uderzył niecelnie.

W doliczonym czasie gry, Hiszpanie starali się utrzymywać przy piłce na połowie rywali, co świetnie im się udawało. Sfrustrowani rywale nie stworzyli sobie szansy na wyrównanie i odpadli z turnieju.

W drugim półfinale, Anglia zagra w środę w Holandią.

Hiszpania - Francja 2:1

Gole: 0:1 Randal Kolo Muani (9. minuta), 1:1 Lamine Yamal (20.), 2:1 Dani Olmo (25.)

Żółta kartka - Hiszpania: Jesus Navas, Lamine Yamal. Francja: Aurelien Tchouameni, Eduardo Camavinga.

Sędzia: Slavko Vincić (Słowenia). Widzów: 62 042.

Hiszpania: Unai Simon - Jesus Navas (58. Dani Vivian), Nacho Fernandez, Aymeric Laporte, Marc Cucurella - Lamine Yamal (90+3. Ferran Torres), Rodri, Dani Olmo (76. Mikel Merino), Fabian Ruiz, Nico Williams (90+3. Martin Zubimendi) - Alvaro Morata (76. Mikel Oyarzabal).

Francja: Mike Maignan - Jules Kounde, Dayot Upamecano, William Saliba, Theo Hernandez - Aurelien Tchouameni, N'Golo Kante (62. Antoine Griezmann), Adrien Rabiot (62. Eduardo Camavinga) - Ousmane Dembele (79. Olivier Giroud), Randal Kolo Muani (62. Bradley Barcola), Kylian Mbappe.

Zapis relacji na żywo:

22:54

90+6' - KONIEC! Hiszpania awansowała do finału mistrzostw Europy!

22:54

90+5' - Bardzo mądre zachowanie Merino, dał się sfaulować na połowie rywala.

22:51

90+3' - Schodzi z boiska bohater meczu Lamine Yamal, za niego Ferran Torres. Za Nico Williamsa wchodzi Zubimendi.

22:48

90+1' - Żółta kartka dla Yamala, który powstrzymał atak Hernandeza.

22:48

90' - Wrzutka Cucurelli zablokowana, Hiszpania zyskuje kolejne sekundy.

Sędzia doliczył pięć minut.

22:47

89' - Camavinga bezpardonowo sfaulował Cucurellę, żółta kartka.

22:44

86' - Pudło Mbappe! Francuz ruszył lewą stroną, po czym w swoim stylu zszedł do prawej nogi. Tym razem uderzył niecelnie.

22:41

83' - Potrzebna interwencja medyczna, Laporte uderzony przez Giroud.

22:40

81' - Groźna szarża Yamala zakończona niecelnym strzałem.

22:37

80' - Nacho zablokował dośrodkowanie Barcoli.

22:37

79' - Kolejny francuski napastnik na boisku, Giroud za Dembele.

22:33

76' - Theo Hernandez pudłuje z ok. 16 metrów. Nieudany strzał obrońcy. Francja dominuje, ale wciąż nie doprowadziła do wyrównania.

Podwójna zmiana w Hiszpanii - Oyarzabal i Merino za Moratę i Olmo.

22:27

70' - Szarża Cucurelli powstrzymana.

22:21

63' - Upamecano był bliski oddania strzału głową po dośrodkowaniu.

22:20

62' - Deschamps zmienia. Rabiot, Kante i Kolo Muani schodzą z boiska, w ich miejsce Camavinga, Griezmann i Barcola.

22:18

60' - Simon interweniuje po dośrodkowaniu Dembele. Chwilę później żółta kartka dla Tchouameniego za faul na Moracie.

22:15

58' - Zmiana w reprezentacji Hiszpanii, schodzi utykający Jesus Navas, w jego miejsce wszedł Dani Vivian.

22:14

57' - Celny strzał Mbappe nie mógł sprawić kłopotów Simonowi.

22:11

53' - Tchouameni celnie uderzył głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłkę pewnie złapał Simon.

22:08

50' - Francuzi poradzili sobie z dośrodkowaniem Cucurelli.

22:04

47' - Maignan wybiegł odważnie z bramki, powstrzymując Williamsa.

22:03

46' - Rozpoczęła się 2. połowa, oba zespoły bez zmian personalnych.

21:48

Przerwa! W Monachium oglądamy wielkie piłkarskie widowisko, już czekamy na więcej!

21:44

44' - Hiszpanie wybili piłkę po dośrodkowaniu Dembele z rzutu wolnego.

21:41

40' - Szybki kontratak Hiszpanów zakończony zablokowanym strzałem Yamala.

21:36

36' - Strzał lewą nogą Fabiana Ruiza w ostatniej chwili został zablokowany.

21:35

35' - Od kilku minut nie widzieliśmy sytuacji podbramkowych. Brzydki faul Hernandeza na Yamalu.

21:31

30' - Mbappe "skasowany" przez Nacho.

21:27

27' - Francja chciała szybko odpowiedzieć. Dembele po indywidualnej akcji trafił w boczną siatkę.

21:25

25' - Co za zwrot akcji w Monachium! Hiszpania na prowadzeniu!

Z prawej strony dośrodkował Navas, po krótkim wybiciu piłki trafiła pod nogi Daniego Olmo. Hiszpan popisał się doskonałym przyjęciem piłki, którym zmylił rywala, a piłkę do własnej bramki skierował blokujący strzał Jules Kounde. Co za widowisko!

21:21

20' - Hiszpania wyrównuje!

Niespełna 17-letni Lamine Yamal uderzył lewą nogą ze skraju pola karnego prosto w "okienko". Mike Maignan był bez szans, Hiszpania wyszła z opresji!

Yamal najmłodszym strzelcem gola w historii mistrzostw Europy!

21:19

19' - Hiszpanie mają problem, Kylian Mbappe "obudził się" i atakuje lewym skrzydłem. Tym razem jego uderzenie zostało zablokowane.

21:17

16' - Nieudany strzał Mbappe z rzutu wolnego.

21:14

14' - Jesus Navas ukarany żółtą kartką za faul na Rabiocie.

21:09

9' - GOL DLA FRANCJI!

Kylian Mbappe dostał od Dembele piłkę na lewym skrzydle, po czym dośrodkował w pole bramkowe. Na piłkę czekał już Randal Kolo Muani, który z kilku metrów nie spudłował. 1:0!

21:07

7' - Doświadczony Jesus Navas przeciął podanie Kolo Muaniego do Mbappe.

21:06

5' - Pudło Ruiza!

Kolejny atak pozycyjny Hiszpanii, Yamal doskonale dośrodkował, piłkę z kilku metrów głową uderzył Fabian Ruiz. Hiszpański pomocnik ma czego żałować, uderzył nad bramką w dogodnej sytuacji.

21:03

3' - Pierwsza groźna akcja Hiszpanów z wykorzystaniem skrzydłowych Williamsa i Yamala. W polu karnym piłkę otrzymał Fabian Ruiz, który podał bardzo niecelnie.

21:00

Mecz rozpoczęli Francuzi, czas na półfinał!

20:55

Zawodnicy wychodzą na murawę, za chwilę hymny państwowe.

20:54

Piłkarze są już po rozgrzewce, za chwilę wyjdą na murawę w Monachium.

20:46

Kwadrans do rozpoczęcia meczu.

20:23

Selekcjonerzy nie szczędzili komplementów swoim rywalom.

- Hiszpania to drużyna, która jak dotąd gra najlepiej podczas mistrzostw Europy - ocenił Didier Deschamps.

- Ten mecz mógłby być finałem. Obie drużyny są fantastyczne - stwierdził trener reprezentacji Hiszpanii Luis de la Fuente.

20:17

Francuzi liczą na przebudzenie Kyliana Mbappe.

20:12

W wyjściowym składzie Hiszpanów weterani Jesus Navas i Nacho zastępują zawieszonych za kartki Carvajala i Le Normanda.

20:07

A więc półfinały! We wtorek poznamy pierwszych finalistów Euro 2024.

Kylian Mbappe "jak dotąd nie jest godny być kapitanem" piłkarskiej reprezentacji Francji - oświadczył we wtorek były reprezentant "Trójkolorowych" Emmanuel Petit. Wieczorem w Monachium Francuzi zagrają z Hiszpanami w półfinale mistrzostw Europy.