Parki Narodowe

Skarby Słowińskiego Parku Narodowego - trwa Dzika Odyseja z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 18:35
Dźwięk dzwonu okrętowego, którym poruszył gospodarz programu Krystian Tyrański, otworzył kolejną przygodę z cyklu Mali odkrywcy Dzikiego Królestwa. – Podczas naszych 23 wypraw będziemy sobie wyobrażać, że Parki Narodowe to takie dzikie wyspy pełne skarbów i tajemnic. Otoczone są one morzem miast miasteczek, wiosek, pól i dróg - tak jak w Słowińskim Parku Narodowym, czyli nadmorskiej krainie którą odwiedzili Młodzi Odkrywcy i korespondenci Polskiego Radia Dzieciom: Marta Powałowska i Franek – powiedział Krystian.
Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym Foto: Shutterstock

Słowiński Park Narodowy to jeden z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce. Został utworzony 1 stycznia 1967 r., zajmuje powierzchnię 327,44 km² i jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim. Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami, który mogli podziwiać Młodzi Odkrywcy.

Najpierw jednak podróżnicy dotarli do Muzeum Parku w Czołpinie, w którym przywitała wszystkich Maria Machura i powiedziała co to znaczy, że Park znajduje się na terytorium lodowego olbrzyma.

- W Słowińskim Parku Narodowym jest kilka takich tworów, które stworzył ostatni lodowiec. Wszystkie te nierówności terenu powstały za jego sprawą zaledwie 11 000 lat temu, czyli tak naprawdę „przed chwilą” w historii świata - zażartowała przewodniczka i wyjaśniła, że dla świata to jest "chwila", bo bursztyn, czyli coś, co możemy znaleźć na naszych plażach - żeby powstać potrzebował aż 40 milionów lat!

Jak podsumował Krystian Tyrański o tym, że Park znajduje się na terenie lodowego olbrzyma świadczą takie skarby jak rowokół i głazy narzutowe, a oprócz tego: Jezioro Gardno. - Ostatnim skarbem może być po prostu piasek, który powstał z olbrzymich gór – dodała Maria Machura.

Następnie wszyscy mali i duzi odkrywcy udali się na spacer po Parku.

- Tutaj można zobaczyć 2 gatunki z 3 najpopularniejszych gatunków sosen w naszym parku, bo widzimy sosnę zwyczajną, która na dole ma brązową korę, a na górze pomarańczową, a obok niej po lewej stronie jest sosna czarna, która ma o wiele większe szyszki i wiele większe igły, a jej kora też się różni: bo na dole i na górze jest szara – powiedziała przewodniczka.

Podczas spaceru niektórym Odkrywcom pachniało benzyną, innym zaś cytryną, a jak dodała pani Maria - jeżelibyśmy się zjawili tutaj wiosną, to po wejściu do lasu, w którym rośnie bagno, od razu poczujemy zapach kwiatów. Następnie opowiedziała o porostach, które znajdowały się w ich otoczeniu, świadczącym o czystym powietrzu i znakomitym mikroklimacie jaki jest wizytówką Słowińskiego Parku Narodowego.


Dzika ekspedycja do Słowińskiego Parku Narodowego Dzika ekspedycja do Słowińskiego Parku Narodowego

Nowa dzika przygoda z 23 polskimi Parkami Narodowym


Audycję przygotował i prowadził Krystian Tyrański.

Data emisji: 17.02.2024

Godzina emisji: 17:00

 "Mali strażnicy dzikiego królestwa" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o godz. 17.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Wyprawa 230. Las Bielański

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 18:35
Poznajemy dzika stronę Warszawy znajdującej się przy Kampinoskim Parku Narodowym. Odkrywamy Las Bielański!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Dzika ekspedycja do Słowińskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 18:35
Rozpoczynamy naszą nową dziką przygodę z 23 polskimi Parkami Narodowymi. Podczas pierwszego spotkania przypominamy sobie, co działo się podczas ekspedycji w Słowińskim Parku Narodowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety Wigierskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 18:35
Ekspedycja małych odkrywców podjęła wyzwanie, aby w 23 miesiące odkryć 23 polskie parki narodowe. Podczas rodzinnej wyprawy z mikrofonem ekipa wyprawowa nabrała wiatru w żagle i ruszyła odkrywać Wigierski Park Narodowy, dziką krainę wysuniętą na północny wschód Polski. Był to drugi, po Słowińskim Parku Narodowym punkt na mapie rodzinnych wypraw. Podczas wędrówki nie zabrakło informacji o tym jak powstało jezioro Wigierskie, skąd wzięła się jego nazwa oraz czym są tak zwane suchary i jak nazywa się śpiew żurawi, które zamieszkują jego tereny. Zapraszamy!
rozwiń zwiń