- To bez wątpienia debiut Carli Bruni w "Programie alternatywnym" - obwieściła Agnieszka Szydłowska, gdy goszczące w trójkowym studiu Basia i Zuzia Wrońskie poprosiły o odtworzenie piosenki Davida Bowie'ego w interpretacji francuskiej Pani prezydentowej.
Kolejne muzyczne propozycje duetu Ballady i Romanse były już bardziej typowe dla "Programu alternatywnego" i bliższe - nieraz całkiem dosłownie - siostrom. Igor Boxx - członek słynnego Skalpela - stworzył na przykład znakomite remiksy piosenek zespołu Pustki, w którym Basia gra na klawiszach i śpiewa.
Zresztą z liderem Pustek, Radkiem Łukasiewiczem, stworzyła ona także muzykę do wiersza Danuty Wawiłow "Pożałuj mnie". W ten sposób stali się częścią wirtualnego zespołu "Nie wiem kto" - w ostatnich latach najciekawszego muzycznego projektu, stworzonego przez dzieci dla dzieci.
Z kolei Radek Łukasiewicz jest zdeklarowanym fanem Anny Calvi, a Zuzia Wrońska - koleżanką Bartosza Chmielewskiego, lidera grupy Muzyka końca lata.
Ballady i Romanse wybrały dla Państwa następujące piosenki:
Całowanie - Muzyka Końca Lata
Last Party in Breslau - Igor Boxx
Absolute beginners - Carla Bruni
Blackout - Anna Calvi
Pożałuj mnie - Nie wiem kto
Muzyczny świat sióstr Wrońskich okazuje się przytulny i mały, ale też zaskakująco bogaty i różnorodny, o czym przekonać można się będzie podczas pierwszego koncertu projektu Ballady i Romanse na Alternatywnej Scenie Trójki - już w czwartek (20 października) o godzinie 20.05.
Zuzanna i Basia Wrońskie tworzą Ballady i Romanse od 2007 roku. Teksty i muzyka są ich dziełem, a efekt końcowy trudny do porównania z jakimkolwiek innym zespołem. Wrońskie pochodzą z rodziny zajmującej się muzyką od pokoleń. Ich dziadek był profesorem w warszawskiej Akademii Muzycznej. Mama sióstr Wrońskich grała na dancingach. Basia i Zuza mówią o sobie żartobliwie "jesteśmy córami dancingu".
Ich pierwsza płyta powstawała w kuchni. Druga, zatytułowana "Zapomnij", już w pełni profesjonalnie - studio nagrań i Marek Dziedzic w roli producenta. Na niej właśnie znalazły się dwa wiersze Czesława Miłosza, z którymi siostry Wrońskie wystąpiły na drugiej edycji festiwalu poświęconego twórczości noblisty.