Bukartyk Piotr
Ostatnia aktualizacja:
15.02.2009 21:39
Znakiem rozpoznawczym Piotra Bukartyka jest łysa głowa. Potrafił zrobić z braku włosów atut, który znacznie przyczynił się do promocji niekonwencjonalnego artysty.
fot. mat. prasowe
Znakiem rozpoznawczym Piotra Bukartyka jest łysa głowa. Potrafił zrobić z braku włosów atut, który znacznie przyczynił się do promocji niekonwencjonalnego artysty.
W latach 80. Piotr zaczął pojawiać się na festiwalach poezji śpiewanej w całym kraju, zgarniając masę nagród. Wkrótce przerzucił się na kabaret. Bukartyk zgarnął główną nagrodę kabaretonu odbywającego się w ramach XXVIII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1991 roku. Przez kolejne lata artysta współpracował z dowodzonym przez Jana Pietrzaka kabaretem Pod Egidą.
Bukartyk porzucił grupę w 1997 roku, by wydać płytę "Szampańskie wersety". Muzyk zaprezentował na krążku osobliwą parodię muzyki tanecznej. Idei materiału nie dostrzegła powołana przez Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) Akademia Fonograficzna, przyznając artyście nominację do Fryderyka w kategorii album roku dance. Płyta zawierała kilka utworów, które nie podbiły co prawda serc masowej widowni, były za to przebojami alternatywnych programów radiowych i telewizyjnych. Za sprawą "Łysej piosenki" czy "Prawa do orgazmu" muzyk stał się bohaterem dla widzów kultowego programu "Lalamido, czyli porykiwania szarpidrutów" nadawanego w TVP 2 w latach 1992-1999.
Na potrzeby drugiego albumu "Z głowy" Piotr powołał do życia formację Sekcja, z którą współpracuje do dziś. Pod tym szyldem Bukartyk nagrał także kolejną płytę "Ideały", która trafiła na rynek w 2004 nakładem wydawnictwa Dalmafon. W 2007 ukazała się koncertowa płyta "Piotr Bukartyk Live - 25 l wody w ustach", wydana przez Polskie Radio.
Za sprawą cyklu "Powrót bardów" nadawanego przez pewien czas w Telewizji Polskiej artysta wrócił do klimatów, z których się wywodził. Zaczynał od występów z Przemysławem Gintrowskim, teraz mógł prezentować widzom jego twórczość. Ważną postacią cyklu był "Bard Solidarności" Jacek Kaczmarski.
Siłą artysty są kontrowersyjne i niebanalne teksty, które wysuwają się na czoło jego twórczości. Muzyka jest dla Piotra jedynie akompaniamentem, więc siłą rzeczy pozostaje na dalszym planie. Od 2007 roku Bukartyk prowadzi w Polskim Radiu audycję "Ładne kwiatki". Program był emitowany w różnych terminach, aktualnie Piotra można słuchać w środowe popołudnia. Autor prezentuje w "Ładnych kwiatkach" wyłącznie piosenki śpiewane w języku polskim, wnikliwie analizując wartość intelektualną tekstów utworów.
(mk)