Grupa Us3 powstała w 1992 zroku w Londynie, a jej założycielem i liderem jest producent Geoff Wilkinson. To jednak nie pierwsze wcielenie tej kapeli. Wcześniej był to projekt powstały przy współpracy rapera MC Honey B i pianistki jazzowej Jessiki Lauren. Na przedsięwzięcie zwróciła uwagę niezależna wytwórnia Ninja Tune, dla której kolektyw nagrał singiel "The Band Played The Boogie". Utwór ten powstał na bazie sampli jednego z największych przebojów jazzu tanecznego Sookie "Sookie". Oryginalnie była to kompozycja Granta Greena wydana przez wytwórnię Blue Note Records.
Tworząc ten utwór, Wilkinson wykorzystał sample oryginału nie do końca legalnie, w związku z czym został wezwany przez zarząd EMI i prawie postawiony przed sądem. Na szczęście tego ostatniego udało mu się uniknąć, a co więcej, dostał dostęp do archiwów Blue Note Records. Zanim jednak pozwolono mu na przetwarzanie wszystkich archiwalnych dźwięków, Geoff Wilkinson musiał zaprezentować swoje umiejętności. Owocem tych prac był najbardziej znany utwór Us3 – "Cantaloop". Oparty na "Cantaloupe Island" Herbiego Hancocka twór otworzył zespołowi drzwi do wielkiej kariery.
Dwa lata później ukazał się album "Hand On The Torch", zbierając wiele nagród, m.in. status platynowej płyty w USA. Połączenie tradycyjnego jazzu z rapem i nowymi bitami zyskało popularność zwłaszcza wśród ludzi młodych. W ten sposób Wilkinson osiągnął swój cel i Us3 stało się swoistym "punktem dostępowym" do jazzu dla młodzieży.
Po kilku trasach koncertowych dotychczasowy współproducent Mel Simpson opuścił zespół dla innych projektów. Z kolei Geoff chciał, aby wokaliści zmieniali się z każdą płytą i tak miejsce ówczesnych raperów zajęli Shabaam Sahdeeq i KCB.
Rok 1997 przyniósł kolejną płytę, "Broadway & 52nd". Tym razem materiał z Blue Note był bardziej eksperymentalny, co pozwoliło wyeksponować kunszt muzyków i nowych MC. Po ukazaniu się albumu zespół ruszył w kolejne trasy, święcąc kolejne sukcesy.
W czasie prac nad następnym albumem ("An Ordinary Day In An Unusual Place") pojawiły się zawirowania z wytwórniami i na pewien czas Us3 zostało pozbawione wydawcy. Nie przerwało to jednak procesu tworzenia i do kolektywu dołączyli: wokalistka Alison Crockett i raper Michelob. Na nowej płycie nie zabrakło eksperymentów brzmieniowych. Pojawiły się elementy drum’n’bassu, muzyki indiańskiej i latynoamerykańskiej. Także teksty różniły się od poprzednich – angażowały się w politykę i socjoekonomiczne problemy świata.
W trakcie tras koncertowych grupa już kilka razy przebyła całą kulę ziemską, za każdym razem prezentując świeży materiał. Mimo wielkich sukcesów nie myślą o przerwie i chcą zaskakiwać słuchaczy z każdą kolejną płytą.
Us3 kilkukrotnie koncertowało w Polsce.
(bp)
https:\/\/www.us3.com/
https:\/\/www.myspace.com/us3music/
https:\/\/www.lastfm.pl/music/Us3/