Edyta Górniak
fot. Andrzej Szilagyi/mwmedia OD OPOLA DO OPOLA
Urodziła się 14 listopada 1972 r. w Ziębicach na Dolnym Śląsku. To tam spędziła dzieciństwo, w którym co prawda brakowało pieniędzy, codziennej ojcowskiej miłości i zwyczajnych dziecięcych przyjaźni, ale to tam narodziła się pasja do muzyki.
Zamiast na szkolnych akademiach Edyta śpiewała w domu, na podwórku, w parku. Codzienność wypełniały jej marzenia o występach na scenie. Wyobraźnia działała cuda. Po przeprowadzce do Opola trafiła do Miejskiego Domu Kultury, gdzie spotkała Elżbietę Zapendowską. To pod jej opieką Edyta ćwiczy głos. Pracuje ciężko. Stawia pierwsze kroki jako wokalistka. Po latach Górniak powie o spotkaniu Zapendowskiej jako punkcie zwrotnym w jej życiu: "Jako pierwsza próbowała mnie przekonać, że mam predyspozycje, by śpiewać zawodowo".
Przypomnij sobie utwory Edyty Górniak (0,9 MB)
Przełomem jest rok 1989. Edyta bierze udział w telewizyjnym programie Zbigniewa Górnego "Śpiewać każdy może". Na swój debiut wybiera przebój Sam Brown "Stop". Niespełna rok później podczas opolskich Debiutów zostaje wyróżniona za wykonanie piosenki "Zły chłopak" z repertuaru Lory Szafran. Zdobywa również zainteresowanie Janusza Stokłosy, który wspólnie z Januszem Józefowiczem angażuje ją do przygotowywanego właśnie pierwszego, jak się później okaże, również najpopularniejszego, polskiego powojennego musicalu.
WYŚPIEWAĆ SIEBIE
Siedemnastoletnia Edyta opuszcza Opole, by następne lata spędzić w Warszawie. Poświęca się śpiewaniu. Jej domem staje się Teatr Dramatyczny, a później Studio Buffo. Gra jedną z głównych ról w "Metrze", śpiewa również w przedstawieniach: "Do grającej szafy grosik wrzuć" oraz "Nie opuszczaj mnie". W 1993 r. otrzymuje od Telewizji Polskiej prestiżową propozycję reprezentowania Polski na festiwalu Eurowizja. Piosenką pt. "To nie ja" (słowa: Jacek Cygan, muzyka: Stanisław Syrewicz) zdobywa drugie miejsce. To wciąż największy sukces polskiego wykonawcy na Eurowizji. Edycie przynosi lawinę zmian: odejście z teatru i solową karierę. W tym samym roku (1994) podczas festiwalu w Opolu otrzymuje Nagrodę im. Karola Musiała za indywidualność wykonawczą. Zostaje również Miss Obiektywu. Kilka miesięcy później występuje z recitalem w Sopocie. To jest jej czas.[----- Podzial strony -----]
Debiutancki krążek ukazuje się w maju 1995 r. "Dotyk" bardzo szybko rozchodzi się w półmilionowym nakładzie i zdobywa status Diamentowej Płyty. Przynosi również Edycie pierwsze Fryderyki: za debiut fonograficzny i wideoklip do tytułowej piosenki.
"Dotyk"
Druga płyta – "Edyta Gorniak" – powstał już w Wielkiej Brytanii pod czujnym okiem Christophera Neila. Prace trwały ponad półtora roku. Premiera albumu, który w całości wypełniają anglojęzyczne piosenki, odbyła się w 1997 r. w Japonii. Mimo zabiegów promocyjnych nie udało się jednak powtórzyć sukcesu pierwszej płyty. Na prawdziwy przebój przyszło poczekać do 1999 r., kiedy to Edyta zaśpiewa w duecie z Mietkiem Szcześniakiem. "Dumka na dwa serca" - ballada promująca film Jerzego Hoffmana "Ogniem i Mieczem" – przez kolejne lata wciąż zdobywa nagrody dla najlepszej piosenki kończącej się dekady.
W 2002 r. z myślą o polskich fanach Górniak nagrywa polskojęzyczną płytę "Perła". W tym samym czasie debiutuje jako aktorka w serialu "Na dobre i złe". Jednak od jej występu w telewizyjnym serialu głośniej komentowane jest pojawienie się na murawie piłkarskiej. Przed meczem Polska-Korea podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Seulu Edyta śpiewa hymn Polski. Swą autorską interpretacją wywołuje burzę emocji: od zdziwienia i niezadowolenia po ostrą krytykę i oburzenie.
CYGAŃSKIE SERCE
Kolejne wieści o Edycie - tym razem pozytywne - pojawiają się wraz z premierą jej drugiego anglojęzycznego albumu "Invisible". Jednak i tym razem nie udaje się podbić zachodnich rynków. Górniak kończy współpracę z wytwórnią EMI i koncentruje się na życiu prywatnym. 27 marca 2004 r. zostaje mamą Allana Krupy. Po raz kolejny wydaje publiczne oświadczenie o zakończeniu kariery. Na szczęście nie dotrzymuje obietnicy i w czerwcu 2006 r. pojawia się na festiwalu w Opolu. Jej piosenka "Cygańskie serce" zaprezentowana w konkursie premier zajmuje drugie miejsce w głosowaniu publiczności. O swoim pochodzeniu cygańskim Górniak mówi: "Mam w sobie dwie różne mentalności. Bardzo długo ścierałam się sama ze sobą, bo okazało się, że mam wiele przeciwnych cech".
Te cechy umiejętnie wyraża poprzez muzykę. "E.K.G." – kolejny, wydany po pięcioletniej przerwie album Edyty, ukazał się w 2007 r. Po raz pierwszy piosenkarka sama napisała teksty. Jest to również jej debiut jako wydawcy (EG Production).
Dyskografia:
1995: Dotyk
1997: Edyta Gorniak
1999: Live '99
2002: Perła
2003: Invisible
2007: E.K.G.
Aneta Ostaszewska