fot. mat. organizatora
Legendarny big band złożony z 13 muzyków znany jest z niezwykle żywiołowych występów. Teatralny show Arkestry: stroje kosmitów, dziwaczne nakrycia głowy i aureole odwracały często uwagę publiczności od znakomitej przecież muzyki.
Założyciel zespołu - pianista i genialny aranżer, Sun Ra, to jedna z najbardziej niezwykłych postaci w historii muzyki współczesnej. Ceniony był w kręgu awangardy za nowatorskie i odważne działania artystyczne. Twierdził, że na ziemię przybył z Saturna, w dniu, którego nie może wyjawić ze względu na jego astrologiczne znaczenie.
Sun Ra debiutował w latach 30. w Chicago jako pianista, aranżer i kompozytor. Współpracował z grupą Dukes Of Swing (basisty Eugene'a Wrighta) oraz Fletcherem Hendersonem, Colemanem Hawkinsem i Stuffem Smithem. Od początku lat 50. prowadził własne zespoły, angażując Pata Patricka i Johna Gilmore'a. W połowie dekady miał już do dyspozycji 10-osobowy big band o nazwie Arkestra, który w 1956 roku zadebiutował albumem "Sun Song". Początkowo Arkestra grała bebop z aranżacjami w stylu Duke'a Ellingtona i Tadda Damerona, jednak u progu lat 60. stała się grupą eksperymentującą. Poszukując nowych brzmień, Ra włączył w skład big bandu dwa saksofony basowe, basową gitarę elektryczną oraz klawiszowe instrumenty elektroniczne.
Obecnie Arkestę prowadzi Marshall Allen, który karierę w zespole rozpoczynał, występując z Johnem Gilmore'em (kierującym big bandem po śmierci Ra) w legendarnej sekcji dętej. Allen gra na saksofonie altowym i flecie, na własnoręcznie zbudowanej korze (zachodnioafrykańskim instrumencie wielostrunowym), klarnecie oraz na E.V.I. (elektronicznym instrumencie dętym).
Sun Ra Arkestra kontynuuje przesłanie artystyczne swojego założyciela, jednocześnie włączając do repertuaru standardy jazzowe, takie jak "Stardust" czy "The Days Of Wine And Roses", w aranżacji Marshalla.
(materiał organizatora – agencja Paradam)
23 marca 2009, Warszawa, Fabryka Trzciny, godz. 20.00
Bilety: 130 zł