Selector Festival 2009
Ostatnia aktualizacja:
05.06.2009 13:23
Chociaż to dopiero pierwsza edycja krakowskiego festiwalu, zainteresowanie jest ogromne. Trudno się dziwić - liner prezentuje się znakomicie!
"Naszym celem jest stworzenie dużego, nowoczesnego festiwalu muzyki elektronicznej i tanecznej, który na przestrzeni kilku lat stanie się największym tego typu wydarzeniem w Polsce, a także ważnym punktem w kalendarzu imprez europejskich. Pojawią się najwięksi i najciekawsi wykonawcy, a także nowe odkrycia i nowe nurty muzyczne. Festiwal będzie również miejscem prezentacji działań na styku muzyki oraz sztuki multimedialnej" - takimi słowami organizator i pomysłodawca festiwalu - Alter Art - tłumaczy fanom nowych brzmień otwarcie nowego rozdziału w koncertowej historii Polski.
Wystąpią:
Franz Ferdinand
Franz Ferdinand to obecnie jeden z najbardziej popularnych zespołów na świecie. Właśnie wydali swój najnowszy, najbardziej taneczny i być może najlepszy, już znakomicie przyjęty przez fanów i media album "Tonight". Na nowej płycie gitarowa energia została połączona z elektronicznymi brzmieniami, a rytm skierował się na parkiet. Franz Ferdinand uwielbiani są za świetne koncerty i przebojowe albumy. Są też zdobywcami tak prestiżowych nagród jak Mercury Prize, NME Awards, MTV Awards, Q Awards oraz Brit Awards. Dzięki eksperymentom z brzmieniami oraz flirtowi z disco "Tonight" udowadnia, że Franz Ferdinand potrafią tworzyć tanecznego rocka jak nikt inny.
Röyksopp
Röyksopp to jedna z najważniejszych formacji elektronicznych na świecie. Pojawienie się norweskiego duetu było dla tanecznej elektroniki niczym ożywczy wiatr ze Skandynawii - do tej pory nie było w tej muzyce tak ciepło brzmiących dźwięków. Utwory takie jak "Eple", "Poor Leno", czy "Remind Me" wyznaczyły nowe standardy muzyczne, a na fali ogólnej fascynacji delikatnymi klubowymi brzmieniami teledyski formacji trafiły do muzycznych stacji telewizyjnych na najwyższe rotacje. Intrygującym brzmieniom towarzyszyły niebanalne animacje, dzięki czemu Röyksopp zdobyli m.in. MTV Europe Music Award, a płyta osiągnęła wielki międzynarodowy sukces. W 2006 roku zespół wydał album pt. "Röyksopp’s Night Out" będący zapisem występów na żywo. Do tej pory jednak polskim fanom nie dane było zobaczyć tej formacji na koncercie w Polsce, występ na Selector Festival będzie ich pierwszym w historii. Dobrych wiadomości dla polskich fanów nie koniec – Röyksopp przyjadą ze swoim nowym materiałem, albowiem 23 marca 2009 roku premierę będzie miał niecierpliwie oczekiwany, trzeci album studyjny pt. "Junior".
Orbital
Orbital to obok Underworld jeden z najważniejszych zespołów w muzyce elektronicznej. To oni wyznaczyli szlaki dla takich formacji jak Daft Punk czy The Chemical Brothers, to dzięki nim zespoły grające muzykę taneczną występują na wielkich festiwalach muzycznych na równych prawach z gwiazdami rocka. Tworząc swoje własne niepowtarzalne brzmienie, stali się inspiracją dla kilku pokoleń producentów. Taka legenda musiała pojawić się na Selector Festival, gdzie Orbital zagrają w Polsce po raz pierwszy.
CSS
To właśnie dzięki takim zespołom muzyka elektroniczna jest ciekawa i ciągle żywa. Brazylijska formacja wraz z New Young Pony Club stoi na czele nowej fali łączącej electro z indie rockiem i popem. CSS są także złotymi dziećmi epoki blogów. Umieszczane w internecie zdjęcia i utwory zbudowały im liczną bazę fanów jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty. Żeby ich wizerunek był jeszcze bardziej barwny, międzynarodowy kontrakt płytowy CSS podpisali z legendarną wytwórnią Sub Pop. CSS są wysoko cenieni jako twórcy remiksów, na koncie mają prace dla m.in. Kylie Minogue, Bloc Party i The Cribs. Są ulubieńcami europejskiej publiczności festiwalowej. Warto ich także zobaczyć na żywo tylko dlatego, żeby podziwiać urodę i kolorowe stroje wokalistki Lovefoxxx.[----- Podzial strony -----]New Young Pony Club
Muzyki NYPC nie da się określić
jednym słowem. "Indie" i "dance" mogą być użyte tylko w takim
kontekście, w jakim używało się ich, opisując twórczość takich artystów
jak Talking Heads czy Blondie. Skoro jedyny do tej pory wydany album,
od pierwszego do ostatniego utworu, wypełniony jest nieskrępowaną
młodzieńczą energią, to spokojnie można powiedzieć, że głównym celem
formacji jest zmuszenie wszystkich do radosnego tańca. New Young Pony
Club robią muzykę poruszającą umysły, serca i stopy. Ktoś kiedyś
napisał o NYPC, że są jak Lily Allen, z tym wyjątkiem, że wyglądają
lepiej i mają lepsze utwory.
Dizzee Rascal
Dizzee Rascal mimo swojego młodego wieku to jedna z najważniejszych postaci brytyjskiej muzyki urban i hip-hop. Ostra uliczna muzyka, ostre teksty i specyficzny sposób rymowania spotkały się z dużym zainteresowaniem mediów, a Dizzee szybko stał się popularny. Rascal był wielokrotnie nominowany do Brit Awards, był też zdobywcą nagrody NME, a także pierwszym artystą rapowym, który zdobył prestiżową Mercury Prize. Obecnie Dizzee pracuje nad nową płytą. Zgodnie z zapowiedziami będzie ona utrzymana w klimatach klubowych.
Fischerspooner
Fischerspooner to nowojorski projekt
artystyczny, znany przede wszystkim z rewelacyjnych występów łączących
muzykę z olśniewającymi efektami scenicznymi, czego potwierdzeniem był
niezwykły występ formacji na Heineken Open’er Festival. Wspólny projekt
Warrena Fischera i Caseya Spoonera wybiegł poza formułę zwykłego
zespołu muzycznego. Połączył wizualizacje oraz elementy teatralne w
jedno. Zainteresowanie mediów przyniosło im wydanie drugiego albumu pt.
"Odyssey". Jak nikt inny duet potrafi połączyć chwytliwe melodie z
chłodem elektroniki i żywym brzmieniem instrumentów. Osobnym rozdziałem
są występy Fischerspooner, będące multimedialnym przedstawieniem
muzycznym, podczas którego muzyka łączy się z oprawą wizualną, sztuką
aktorską, tańcem i barwnymi kostiumami. Podczas występów skład grupy
potrafi dochodzić niemal do 20 osób na scenie.
Digitalism
Niemiecki duet Digitalism dzięki swojemu unikalnemu stylowi wniósł powiew świeżości na światową scenę taneczną. Związani z prestiżową francuską wytwórnią Kitsuné artyści nadali muzyce klubowej rockową zadziorność, a utwory takie jak "Zdarlight" czy "Idealistic" przeszły do klubowego kanonu. Wydawać by się mogło, że Jens Moelle i İsmail Tüfekçi przewidzieli w 2004 roku falę nowej muzyki spod znaku innej francuskiej wytwórni – Ed Banger, która już wkrótce miała zalać parkiety na całym świecie. Jednak brzmienie Digitalism jest unikalne i poukładane z przysłowiową niemiecką precyzją. W oczekiwaniu na nową płytę zobaczymy ich na Selector Festival.[----- Podzial strony -----]Deadmau5
Kanadyjski producent Deadmau5 w niezwykle szybkim tempie stał się jedną z najważniejszych postaci na scenie klubowej. Jego produkcje od razu zyskały fanów wśród najbardziej wpływowych didżejów, takich jak: Sasha, Tiesto, Carl Cox, Eric Prydz i Laurent Garnier. Essential Mix nagrany dla Radio 1 zalicza się do najpopularniejszych w historii tej audycji, a debiutancki album Deadmau5 pt. "Random Album Title" szybko stał się jednym z najlepiej sprzedających się wydawnictw Ministry Of Sound, zdobywając również prestiżową nagrodę JUNO Dance Recording of the Year. Deadmau5 wygrał też w czterech kategoriach Beatport 2008 Awards. Aby otrzymać nową jakość, w swoich setach wykorzystuje najnowsze technologie, dlatego właśnie jego występy cieszą się tak olbrzymią popularnością.
Busy P
Busy P to nie tylko były menedżer Daft Punk, doskonały producent i didżej, ale przede wszystkim najważniejsza ostatnimi czasy postać na scenie elektronicznej. Nie ma wątpliwości, że to właśnie wytwórnia, na której czele stoi Pedro Winter, jest odpowiedzialna za trwającą od pewnego czasu rewolucję w muzyce klubowej. To w Ed Banger nagrywa fenomenalny duet Justice, to właśnie francuska wytwórnia wprowadziła pełne brudu oraz rockowej energii nowe brzmienia i postawiła na takich artystów jak DJ Mehdi, Krazy Baldhead, SebastiAN i Uffie. Dzięki muzyce wychodzącej w Ed Banger muzyka klubowa na świecie odżyła – pojawili się nowi producenci, nowi didżeje, nowe kluby, nowe imprezy i nowy entuzjazm, tak dziennikarzy jak i klubowiczów. Kto może mieć lepszy dostęp do nowych, świetnych utworów, niż ojciec nowej rewolucji klubowej Busy P? Podczas jego występu publiczność będzie na pewno miała okazję posłuchać tego, co już wkrótce może rządzić na parkietach.
DJ Mehdi
fot. Mike Palace DJ Mehdi
Jeżeli Justice są najpopularniejszym wykonawcą z Ed Banger, to DJ Mehdi w pełni zasłużył sobie na miano najlepszego didżeja tej wytwórni. Jego umiejętności wynoszą pod niebiosa m.in. sam Busy P oraz inni mistrzowie konsolety z A-Trakiem na czele. Oprócz umiejętności didżejskich Mehdi znakomicie radzi sobie w studiu. Jego produkcje łączą w sobie taneczne rytmy, rap i porywające do tańca basy, scalając się w parkietowe bomby. Egzystując pomiędzy dwoma światami muzycznymi ten francuski producent jest w stanie z takim samym powodzeniem nagrać utwór z członkiem hiphopowego Wu-Tang Clan, jak i zrobić remiks dla New Young Pony Club, będąc zrozumiałym dla fanów i jednej, i drugiej grupy.
Agoria
Sébastien Devaud ukrywający się pod pseudonimem Agoria to zdecydowanie najciekawszy obecnie reprezentant sceny techno. Jeżeli istnieje ambitna muzyka taneczna, to właśnie Devaud ją tworzy. Szybko osiągnął poziom, który pozwolił mu na wspólne występy z takimi legendami jak Jeff Mills, Joey Beltram, DJ Hell, Kevin Saunderson, Carl Cox, Richie Hawtin i Christian Vogel. Zauroczony brzmieniem Detroit rozpoczął prace nad własnym materiałem. W 2000 roku został pierwszym w historii didżejem objętym rządowym stypendium FAIR, wspierającym młodych utalentowanych muzyków francuskich.
Devaud jest otwarty na inne style, dlatego na jego płytach pojawiają się tacy goście jak Tricky czy Neneh Cherry.
5-6 czerwca 2009, Kraków, Krakowskie Błonia
Bilety: karnet dwudniowy - 200 zł, bilet jednodniowy - 135 zł