Grizzly Bear, Micah P. Hinson, St. Vincent w
Ostatnia aktualizacja:
22.11.2009 12:05
22 listopada w katowickiej Hipnozie odbędzie się kolejny z Wieczorów Muzyki Alternatywnej odbywających się w ramach Festiwalu Ars Cameralis
Grizzly Bear na arenie muzycznej pojawił się w 2004 roku. Zespół tworzą: Christopher Bear, Ed Droste, Daniel Rossen i Chris Taylor. Twórczość nowojorskiej grupy jest niezwykle oryginalna i opiera się wszelkim próbom interpretacji. Media, pisząc o dorobku Grizzly Bear, wskazują na ciekawy pop z niecodziennymi, orkiestrowymi aranżami. Na temat twórczości zespołu rozpisywały się dotąd nie tylko branżowe portale internetowe, ale także znaczące papierowe magazyny, takie jak np. Rolling Stone czy New York Times. Utwory grupy zdobyły w ich rankingach wysokie noty. Grizzly Bear bawi się zarówno melodyjną przebojowością, jak i swoistą melancholią. Grupa zagrała letnią trasę jako support przed Radiohead. Zresztą to ponoć właśnie Grizzly Bear jest ulubionym zespołem Johnny’ego Greenwooda. Jak dowodzi Marcin Staniszewski z portalu Dziennik.pl: "Z Radiohead Grizzly Bear łączy rzadka umiejętność tworzenia kompletnych opowieści, które mimo skomplikowanej natury wydają się jednak organiczne i proste. Tak jak w utworze "Ready, Able" zaczynającym się niczym surfrockowa ballada, by za chwilę zmienić się w neofolkowy hymn na trzy czwarte. Podobnie jak "Dory", który za sprawą lekko nawiedzonych chórków w stylu Thoma Yorke’a spokojnie mógłby się znaleźć w repertuarze Radiohead”.
Podczas koncertu w ramach Festiwalu Ars Cameralis usłyszymy utwory z bardzo wysoko ocenianej, trzeciej płyty nowojorczyków, zatytułowanej "Veckatimest". Krążek został wydany pod koniec maja bieżącego roku, a promowany był jako wytwór w dorobku grupy 'najbardziej psychodeliczny'.
Micah P. Hinson – urodził się w 1981 roku w Memphis w stanie Tennessee. Wychowywał się w rodzinie chrześcijańskich fundamentalistów. Jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia wpadł w narkotykowy nałóg i siedział w więzieniu. Tak dramatyczne doświadczenia nie przeszkodziły jednak Hinsonowi w osiągnięciu sukcesu na rynku muzycznym. Artysta tworzy na pograniczu alt country, indie popu i americany, a jego album "Micah P. Hinson And The Red Empire Orchestra" został okrzyknięty największym osiągnięciem nurtu americana 2008 roku. Utwory Hinsona są pełne emocji, a recenzenci na całym świecie chwalą talent kompozytorski i niezwykły głos młodego muzyka (Micah śpiewa barytonem).
St. Vincent to pseudonim artystyczny Annie Clark, amerykańskiej multiinstrumentalistki, piosenkarki i kompozytorki. Zanim rozpoczęła solową karierę, występowała z zespołem The Polyphonic Spree oraz jako muzyk w ramach tournée awangardowo-folkowego artysty Sufjana Stevensa. Annie Clark pochodzi z Oklahomy. Studiowała w Berklee College of Music, gdzie w 2003 r. z innymi studentami wydała płytę "Ratsliveonnoevilstar". Po trzech latach przerwała naukę, w Bostonie poznała jednak wielu nowoczesnych muzyków (w tym członków zespołu The Polyphonic Spree, do którego dołączyła). W 2007 r. wydała swój debiutancki album "Marry Me", a rok później została nagrodzona w kategorii Artystka roku (PLUG Independent Music Awards).
Wieczór Muzyki Alternatywnej
niedziela 22 listopada, godz. 20.00, Jazz Club Hipnoza, Katowice
bilety: 50 zł w Jazz Clubie Hipnoza, bileteria Ticketportal - budynek GCK, www.ticketportal.pl