Zespół został założony przez multiinstrumentalistę Zacha Condona. Beirut w swojej twórczości czerpie z różnych gatunków muzycznych – od klasycznego i alternatywnego rocka począwszy, poprzez elektronikę i psychodelię, kończąc na rytmach cygańskich i bałkańskich. Głównym instrumentem Zacha jest ukulele, gdyż uraz nadgarstka nie pozwala mu grać na gitarze. Pierwsze oficjalne wydawnictwo sygnowane nazwą Beirut było kombinacją folku i stylów charakterystycznych dla Europy Wschodniej i powstało przy udziale Jeremiego Barnesa (Neutral Milk Hotel, A Hawk and a Hacksaw) oraz Heather Trost (A Hawk and a Hacksaw).
Condon już jako nastolatek eksperymentował z muzyką, tworząc swoje pierwsze amatorskie utwory w stylistyce elektroniki lo-fi a także doo-wop. W wieku 16 lat rzucił szkołę i wyjechał w długą podróż po Europie, gdzie odkrył i zafascynował się muzyką bałkańską. W 2006 roku Condon nagrał dwa krążki – album "Gulag Orkestar" i EP "Lon Gisland". Pierwszy płyta została m.in. wybrana najlepszym albumem 2006 roku przez wytwórnię Rough Trade. W 2007 roku został wydany jego drugi album – "The Flying Club Cup", który zyskał podobnie jak debiut uznanie na scenie alternatywnej. Album znalazł się na listach najlepszych płyt według magazynów NME, Q, Uncut, The Sun czy The Telegraph.
W zeszłym roku ukazała się trzecia płyta Beirut - "March of the Zapotec", która jest połączeniem dwóch EP-ek. Pierwsza zatytułowana tak samo, jak cały album wkracza w świat meksykańskiego folku z pomocą ponurego zespołu pogrzebowego z małego miasteczka. Natomiast druga nosi tytuł "Holland" i jest nawiązaniem do sypialnianego electro-synth popu z poprzedniego wcielenia Zacha, kiedy jeszcze nazywał się Realpeople. Połączenie tych dwóch EP-ek pokazuje pomysłowość i intymność, jaką Zach Condon tworzy jako Beirut - początkowo jednoosobowa kapela brzmiąca jak cała orkiestra, która w ciągu zaledwie kilku lat wypracowała sobie swój niepowtarzalny styl i brzmienie.
17 sierpnia 2019, Klub Stodoła, Warszawa
(informacja nadesłana)