Artysta o całą dekadę starszy od członków grup The Beatles i The Rolling Stones, gdy w 1965 r. debiutował jako piosenkarz, był już uznanym poetą i pisarzem. Jeszcze w czasie studiów zdobył prestiżową nagrodę McNaughton Prize za osiągnięcia literackie. W maju 1956 roku wydał swój pierwszy tom poezji "Let Us Compare Mythologies". Na przestrzeni następnych lat pisał i publikował poezję oraz wydał dwie powieści "The Favorite Game" (1963 r.) oraz "Beautiful Losers"(1966 r.).
Leonard Cohen w wywiadach często powtarza, że wziął się za śpiewanie, gdyż trudno mu było wyżyć z pisania. Przypadkową sławę przyniosła mu piosenka "Suzanne", której profesjonalną wersję nagrała folkowa piosenkarka Judy Collins. Stała się ona radiowym przebojem roku 1965. Także Judy Collins namówiła Cohena, by wystąpił z nią na Newport Folk Festival w 1967. Od tego momentu zaczęła się jego kariera wykonawcy. Wydana w tym samym roku płyta "The Songs of Leonard Cohen" zawiera takie nieśmiertelne przeboje artysty jak: "Suzanne", "Sisters of Mercy", "So Long", "Marianne", "Hey", "That's No Way to Say Goodbye". Album odniósł wielki sukces. Cohen śpiewając nieco monotonnym, lecz bardzo ciepłym głosem poetyckie teksty,przesycone religijnymi i kulturowymi aluzjami oraz zakrapiane humorem (najczęściej czarnym), przy akompaniamencie gitary i niewielkiego zespołu, utrafił idealnie w gusta lewicujących środowisk akademickich i literackich ówczesnej Ameryki. Kolejne płyty utwierdziły pozycję artysty. Przełomowym albumem Cohena był "Death of a Ladies' Man" wydany w 1977 i wyprodukowany przez legendarnego Phila Spectora.
Fenomenem jest ogromna popularność Leonarda Cohena w Polsce. W latach osiemdziesiątych cieszył się on w naszym kraju dużo większą popularnością, niż w rodzimej Kanadzie. Było to zasługą popularyzatorskiej działalności Macieja Zembatego i jego (głównie wspólnych z Maciejem Karpińskim) tłumaczeń tekstów piosenek oraz ich polskich wykonań. Gdy w 1985 Leonard Cohen przyjechał na trasę koncertową do Polski, był w stanie wypełnić olbrzymie hale koncertowe, mieszczące wielotysięczne widownie. Podczas pobytu w Polsce spotkał się z Lechem Wałęsą oraz wygłosił szereg prosolidarnościowych oświadczeń. W wyniku tego jego piosenki zniknęły z Polskiego Radia na wiele miesięcy.
W roku 2003 Leonard Cohen otrzymał z rąk gubernatora generalnego Kanady Order of Canada, najwyższe odznaczenie kanadyjskie, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury.
Artysta wystąpił 31 marca 2007 w Programie 3. Polskiego Radia w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, jako gość specjalny koncertu promującego płytę Anjani Thomas "Blue Alert", której był producentem i na którą napisał teksty utworów. Podczas trójkowego koncertu zaśpiewał wraz z Anjani dwie piosenki: "Never Got to Love You" i "Thanks For The Dance".
Obecne dwa koncerty w Polsce będą retrospekcją najważniejszych okresów w karierze artysty, ze szczególnym uwzględnieniem piosenek z lat 80. i 90. Z pewnością również nie zabraknie takich przebojów, jak: "Suzanne", "I'm Your Man", "The Gypsy’s Wife" czy "In My Secret Life". Według zapowiedzi artysty, trzygodzinny koncert (sic!) rozpocznie się od utworu "Dance Me To The End Of Love".
4 października 2010, godz. 19.00
Spodek
Katowice, Al. Korfantego 35
10 października 2010, godz. 19
Torwar
Warszawa, ul. Łazienkowska 6A
Leonard Cohen - "Suzanne" (Live):
Maciej Zembaty - "Alleluja":
(JM)