12 utworów, które trafiły do zbioru "Lioness: Hidden Treasures", to wybór współpracowników artystki, Marka Ronsona i Salaama Remi, autoryzowany także przez jej ojca. Znajdująą się wśród nich m.in. alternatywne wersje znanych przebojów Winehouse, a także "Body and Soul", czyli ostanie nagranie Amy, dokonane w duecie z samym Tonym Bennettem.
Amy Winehouse pozostawiła po sobie najprawdopodobniej o wiele więcej fenomenalnych piosenek. Kulturowy rezonans twórczości brytyjskiej piosenkarki trudno jednak ograniczyć do jej nagrań, ani w ogóle do muzycznej domeny.
Testamentowi Amy Winehouse poświęcone było w całości specjalnie wydanie trójkowego "Atelier". Zapraszamy do wysłuchania w całości audycji Anny Gacek.
- Istnieje wiele przesłanek, by została wielką gwiazdą: talent, charyzma, piosenki, głos - pisał o Amy Winehouse opiniotwórczy brytyjski tygodnik "The Observer" w 2006 roku. - Problem w tym, że nigdzie nie pasuje... Brzmi jak czarna wokalistka, choć jest brytyjską Żydówką. Wygląda seksownie, ale się tak nie zachowuje. Jest młoda, a uwielbia staromodne brzmienia. Łagodna muzycznie, w tekstach okazuje się wyjątkowo niegrzeczna.
Wschodząca gwiazda nie miała innego wyboru - musiała wywrócić do góry nogami oblicze kultury popularnej początków XXI stulecia. W tym samym, 2006 roku jej drugi - niestety także ostatni - album "Back To Black" zdobył listy przebojów po obu stronach Atlantyku, sprzedał się w ponad 10 milionach egzemplarzy i zdobył pięć statuetek Grammy.
Kilka lat wcześniej szefowie firmy fonograficznej Island przeczuwali, że "nieprzystosowana" (w każdym tego słowa znaczeniu) i nikomu nieznana Winehouse podbije świat. I byli gotowi dać jej na to tyle czasu, ile będzie potrzebowała. Wystarczyły trzy lata oraz dwie płyty.
Amy Winehouse niemal samodzielnie przełamała, zakorzeniony w latach 90., stereotyp seksownej, walecznej i nowoczesnej "power girl". Przekonała cały glob, że estetyka amerykańskiej muzyki popularnej lat 50. i 60. jest wciąż aktualna, a vintage'owy wizerunek z monstrualnym kokiem i przerysowanym makijażem wciąż może być seksowny. To o niej Victoria Beckham miała powiedzieć "najlepiej ubrana kobieta świata".
Przede wszystkim jednak Winehouse przetarła ścieżki dla zupełnie nowego pokolenia brytyjskich wokalistek, jak Adele, Lily Allen, czy Duffy. Okazało się, że staroświeckie piosenki opowiadające w liryczny sposób o smutku, samotności i nieszczęśliwej miłości mogą podobać się wielomilionowej publiczności także w epoce Facebook'a i Twittera.
W "Atelier" Anna Gacek przedstawiła między innym rzadkie koncertowe nagrania Amy Winehouse oraz wspomnienia członków jej rodziny i współpracowników. Zabrzmiały następujące utwory:
Carole King So Far Away
Amy Winehouse Tears Dry On Their Own (live)
Amy Winehouse Stronger Than Me
Amy Winehouse Valerie (live)
The Supremes Stop! In The Mame Of Love
Amy Winehouse Rehab
Amy Winehouse Will You Still Love Me Tomorrow
Amy Winehouse All My Loving
Amy Winehouse Wake Up Alone
Amy Winehouse Fuck Me Pumps (live)
Amy Winehouse Back To Black (live)
Adele Hometown Glory
Amy Winehouse You Send Me Flying (demo)
Amy Winehouse You Know I'm No Good
The Ronettes Be My Baby
Amy Winehouse Help Yourself
Amy Winehouse He Can Only Hold Her
The Shangri-Las Leader Of The Pack
Amy Winehouse Me & Mr Jones
Duffy Smoke Without Fire
Lily Allen Littlest Things
Amy Winehouse Some Unholy War
Amy Winehouse To Know Him Is To Love Him
Amy Winehouse Love Is A Losing Game (demo)
Carole King So Far Away