Luciano Pavarotti, jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych świata, zmarł cztery lata temu w rodzinnej Modenie. Miał 71 lat.
Słynny tenor specjalizował się w repertuarze bel canto, szczególnie w operach Belliniego, Donizettiego, Rossiniego i wczesnego Verdiego. Występował na scenach największych teatrów operowych świata.
Pavarotti spopularyzował operę, śpiewając na specjalnych koncertach w plenerze, organizowanych na stadionach i w parkach, między innymi, w Londynie, Nowym Jorku czy pod Wieżą Eiffela w Paryżu. W 1990 roku występem w Termach Karakalli w Rzymie, zapoczątkował z Placido Domingo i Jose Carrerasem słynne koncerty "Trzech tenorów".
W trakcie swojej kariery Luciano Pavarotti sprzedał ponad sto milionów płyt. Artysta organizował wiele koncertów dobroczynnych, na których śpiewał w duecie z gwiazdami muzyki rozrywkowej, jak: Elton John, Bono, Eric Clapton czy Ricky Martin. Zajmował się też działalnością pedagogiczną, w Modenie założył szkołę śpiewu. Ostatni raz wystąpił publicznie w 2006 roku w Turynie podczas otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wykonał wtedy, powszechnie kojarzoną z jego repertuarem, arię "Nessun dorma" z opery "Turandot".
Pavarotti urodził się 12 października 1935 roku w Modenie. Jego ojciec był chórzystą w tamtejszej operze. Pavarotti studiował w Reggio Emilia, gdzie po wygranym konkursie w 1961 roku, zadebiutował jako Rudolf w "Cyganerii" Pucciniego. Dwa lata później zadebiutował w londyńskiej Covent Garden, w 1965 roku - w mediolańskiej La Scali, a w 1968 - w nowojorskiej Metropolitan Opera, gdzie aż 17 razy był wywoływany na scenę. Ogromną popularność zyskał dzięki transmisjom telewizyjnym ze swoich koncertów. Współpracował, między innymi, z Andreą Bocellim, Jamsem Brownem, Tracy Chapman, Celine Dion, Enrique Iglesiasem, Stingiem, Suzanne Vega i Zucchero.
Z koncertów charytatywnych "Pavarotti & Friends", artysta przeznaczył część funduszy na Pavarotti Music Center w Mostarze, fundację zajmującą się programami edukacyjnymi dla dzieci z różnych grup etnicznych. W 2006 roku został honorowym obywatelem Sarajewa. Pavarotti dwukrotnie wystąpił w Polsce, pierwszy raz w latach 60. w operze w Bydgoszczy, po raz drugi - w Sali Kongresowej w Warszawie w 1995 roku.
Luciano Pavarotti, "Nessun Dorma" (Nowy York, 1980 r.):
Luciano Pavarotti, "La Donna È Mobile" (Rigoletto):
(JM)