Sławomir Gołaszewski to postać kultowa i niezwykle zasłużona dla polskiej kultury alternatywnej. Z wykształcenia filozof specjalizujący się w filozofii kultury. Zaangażowany w szerokie spektrum działań twórczych. Współpracował z Teatrem Źródeł Jerzego Grotowskiego, współtworzył muzykę dla Teatru Adekwatnego. W latach 80. związał się z muzyczną sceną undergroundową współpracując z zespołami tej miary co Kultura, Izrael i Armia. Autor tekstów. Był producentem legendarnej dziś składanki "Fala 1984" prezentującej dokonania ówczesnych młodych gniewnych.
Nieocenione są jego zasługi dla polskiej sceny reggae, którą promował jako dziennikarz prasy i radia (na falach Polskiego Radia gościł z audycją "Pieśni Wędrowców"). Autor wielu książkowych publikacji poświęconych muzyce tego gatunku ("Reggae Rastafari", "Muzyka Drogi", "Reggae Katalog", "Dapspolski - Regementarz"). Znawca muzyki etnicznej i World Music, o której publikuje felietony i recenzje. Twórca psychodelicznego projektu Asunta. Pozostaje twórczo aktywny do dziś działając jako producent i performer pod pseudonimem Audiomara .
Sławomir Gołaszewski był gościem Macieja Szajkowskiego w specjalnej audycji "Rock przeciwko Systemowi", która miała miejsce w dniu Święta Niepodległości.
Lady Pank i Republika były podarunkiem władzy dla młodzieży.
Zaginęła łączność między muzyką a plastyką.
"Ci co nie mają nic do powiedzenia występują najpubliczniej."
Sławomir Gołaszewski o pierwszej religijnej piosence nagranej w Polsce i najwolniejszym reggae świata.