Zapraszamy na niecodzienne spotkanie z kulturą odległą i na swój sposób egzotyczną. Rytualna, rytmiczna muzyka, niosąca medytację, wprowadzi Was w szczególny nastrój tajemniczości, który odzwierciedli zarówno muzyczne innowacje, jak i nieśmiertelną wartość tradycyjnych pieśni kultywowaną przez członków Huun-Huur-Tu.
Huun-Huur-Tu (w języku tuwańskim xün xürtü) dosłownie oznacza "śmigło słońca", czyli pionowe rozdzielenie słonecznych promieni, które często ma miejsce zaraz po wschodzie słońca albo tuż przed jego zachodem. Dla członków zespołu załamanie światła, dające w rezultacie owe promienie, wydaje się podobne do załamania dźwięku, który wytwarza składowe harmoniczne (czyli alikwoty) w śpiewie alikwotowym. Alikwot, zwany inaczej składową harmoniczną, to część składowa dźwięku muzycznego. Każdy dźwięk składa się z tzw. głównej składowej harmonicznej i szeregu kilkunastu tonów składowych (harmonicznych). Członkowie Huun-Huur-Tu nauczyli się rozszczepiać głosem dźwięki na ich składowe harmoniczne, co w rezultacie powoduje, że śpiewają kilkoma dźwiękami w tym samym czasie.
W 1992 roku Kaigal–ool Khovalyg, Alexander Bapa, Sayan Bapa i Albert Kuvezin założyli kwartet Kungurtuk, którego celem miała być prezentacja tradycyjnych pieśni i muzyki tuwińskiej. Szybko okazało się, że artyści, wprowadzając do ludowej muzyki innowacje, wychodzą poza tradycję. Wówczas grupa postanowiła zmienić nazwę na Huun-Huur-Tu. Zmianie uległ nieco także skład zespołu. Od 1993 roku zespół z Tuwy intensywnie koncertuje. Do dziś odwiedzili takie kraje jak: USA, Japonia, Anglia, czy Australia. W latach 90. grupa koncertowała kilkakrotnie także w Polsce, gdzie muzyka w ich wykonaniu spotkała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. W swoim dorobku artystycznym zespół posiada 6 autorskich płyt i kilkanaście nagranych z innymi wykonawcami. Z tuwińskimi pieśniarzami do tej pory zaśpiewało wiele cenionych zespołów i artystów.
(oprac. Michał Zawadzki)
"Poranek Muzyczny", Program Pierwszy, niedziela 26 października, godz. 11.00