Warszawski Festiwal Gitarowy odbył się po raz pierwszy w listopadzie 2005 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i od tamtego czasu było już ich pięć. Każdy trochę inny, ale we wszystkich obowiązywała i nadal obowiązuje idea wykonania koncertu gitarowego z orkiestrą. To jest przesłanie Festiwalu. Jednak w tym roku zrobiono wyjątek dla wyjątkowego artysty. Na jego przyjazd czekają wszyscy fani gitary klasycznej w naszym kraju. Mowa tu naturalnie o Johnie Williamsie, wirtuozie, którego sława dotarła do nas dawno, ale samego artystę w Polsce gościmy po raz pierwszy.
Drugiego dnia Festiwalu, nazwanego Dniem Joaquino Rodrigo, będzie można posłuchać czterech jego najsławniejszych koncertów w wykonaniu polskich wirtuozów, którzy są bardzo wysoko oceniani na świecie - biorą udział w prestiżowych festiwalach i koncertach. W tym roku po raz pierwszy solistom towarzyszy Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Jacka Rogali.
W roku 2008 po raz pierwszy został wprowadzony tzw. Dzień Polski, koncert promujący polskich kompozytorów. Na koncert ten w tym roku utwory specjalnie napisali dwaj gitarzyści: Marek Walawender i Marcin Olak (koncert jazzowo- klasyczny). W ubiegłym roku Dzień Polski okazał się bardzo udany za sprawą Marka Pasiecznego i jego „Koncertu”, którego premiera odbyła się podczas Festiwalu.
W przyszłym roku polskie utwory pisane specjalnie na Festiwal, zagrają gitarzyści zagraniczni (m. in.. z Argentyny) i w ten sposób nabiorą one wymiaru międzynarodowego.
Festiwal wyrósł z potrzeby grania i prezentowania koncertów gitarowych z orkiestrą, tak rzadko prezentowanych przez Filharmonie. Mogą się na nim zaprezentować gitarzyści klasyczni, których publiczność nie usłyszy nigdzie więcej w Polsce i to w, zdaniem wielu muzyków, najlepszej pod względem akustycznym sali koncertowej w Polsce – Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Festiwal powoli się rozwija i zdobywa coraz większe uznanie. Od początku ma charakter międzynarodowy. Zapraszani byli gitarzyści polscy mieszkający poza granicami, były prawykonania zagranicznych koncertów, brali w nim również udział gitarzyści z Grecji, Meksyku i Niemiec.
Patronat medialny nad Festiwalem objął Program 2 Polskiego Radia.
Studia Nagraniowe i Koncertowe Polskiego Radia
Sala im. Witolda Lutosławskiego
ul. Z. Modzelewskiego 59
Program VI Warszawskiego Festiwalu Gitarowego:
19. 11. 2010, godz. 19.00
Recital nadzwyczajny
Wykonawca: John Williams gitara klasyczna
Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk
W programie: Heitor Villa LOBOS – Pięć Preludiów, Leo BROUWER - El Decameron Negro, Francis BEBEY - O Bia,
John WILLIAMS - From a Bird (nr 1, 2 i 3), Hello Francis, Agustín Barrios MANGORÉ - La Catedral, Julia Florida, Valses nr 3 i 4, Un Sueño en la floresta
20. 11. 2010, godz. 19,00
DZIEŃ JOAQUÍNA RODRIGO
Wykonawcy:
Łukasz Kuropaczewski gitara klasyczna
Andrzej Wilgos gitara klasyczna
Andrzej Olewiński gitara klasyczna
Marcin Dylla gitara klasyczna
Chopin Guitar Quartet
Polska Orkiestra Radiowa
Jacek Rogala dyrygent
Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk
Program: Joaquin RODRIGO - Concierto Madrigal na dwie gitary i orkiestrę, Fantasía para un gentilhombre / Fantazja dla szlachcica na gitarę i orkiestrę, Concierto andaluz na cztery gitary i orkiestrę, Concierto de Aranjuez na gitarę
i orkiestrę
John Williams – Jan Sebastian Bach, „Preludium z 4. suity na lutnię”, BWV – 1006:
(JM)