CococoRosie – "Grey Oceans", Sub Pop 2010
Na kształt czwartego studyjnego albumu sióstr Casady wpłynął ich nomadyczny styl życia. Piosenki powstawały m.in. w Buenos Aires, Melbourne, Berlinie, Nowym Yorku i Paryżu, we współpracy z lokalnymi muzykami. - Zależało nam na prostym, akustycznym brzmieniu, jak za czasów debiutu "La Maison de Mon Reve" - wyjaśnia połowa duetu, Bianca Casady.
Bonnie Prince Billy & The Cairo Gang - "Wonder Show of the World", Drag City 2010
Folk rockowy bard ostatnimi czasy przyzwyczaił nas do wydawania przynajmniej dwóch płyt rocznie. Najnowszą prezentującą jego bardziej przystępne oblicze nagrał razem z Emmetem Kelly odpowiedzialnym na krążku za stronę muzyczną. W chórkach pojawia się inny wielki współczesnego folku Phil Elverum.
Sam Amidon – "I see the sign", Bedroom Community 2010
Na swojej czwartej płycie amerykański folkowiec kontynuuje adaptację pieśni z rejonu gór Apallachów i tradycyjnych pieśni irlandzkich. Zachowując oryginalną melodię i linię wokalu artysta dorzuca nowe akordy i rytmikę. W procesie rearanżacji wspomogli go Nico Muhly, Shahzad Ismaily and Valgeir Sigurðsson. Gościnnie na płycie zaśpiewała Beth Orton.
"Stroke: Songs for Chris Knox", Merge Records 2010
Dwupłytowy tribute album dla jednego z najbardziej wpływowych alternatywnych muzyków z Nowej Zelandii znanego m.in. z formacji Tall Dwarfs, Toy Love i solowej twórczości. W czerwcu 2009 roku artysta ucierpiał na skutek udaru słonecznego. Na płytach piosenki Chrisa Knoxa wykonali m.in. Yo La Tengo, Mountain Goats, Will Oldham, Stephin Merritt, Bill Callahan, Lou Barlow, Jay Retard.
Okapi & Aldo Kapi’s Orchestra – "Love Him", Illegal Art 2010
Koncept album włoskiego producenta Filippo Paoliniego, który przełożył na współczesny język dorobek awangardowego kirgiskiego kompozytora Aldo Kapiego, rzekomo żyjącego i tworzącego w pierwszej połowie XX wieku. W rzeczywistości płyta to kolejny udany przykład mash up’u czyli muzycznego recyklingu polegającego na tworzeniu kompozycji z fragmentów utworów innych artystów.
"Forge Your Own Chains, Heavy Psychodelic Ballads And Dirges 1968-1974", Now-Again Records 2009
"Psych Funk 101", World Psychodelic Funk Classics 2009
Dwie kompilacje pokazujące światową ekspansję rock’n’rolla, która miała miejsce w drugiej połowie lat 60. Na płytach znalazły się utwory artystów m.in. z Azji i Afryki, twórczo rozwijających anglosaskie pierwowzory, wzbogacając je o lokalną tradycję muzyczną.
Audio- recenzje pochodzą z audycji HCH (Trójka) prowadzonej przez Jacka Hawryluka i Bartka Chacińskiego.