Wznowione czteropłytowe wydawnictwo "Wszystkie utwory fortepianowe - Karola Szymanowskiego", nagranego w 1998 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, to bez wątpienia jedna z najważniejszych pozycji, wydanych w tym roku przez Polskie Radio.
Do muzyki Karola Szymanowskiego nikogo nie trzeba przekonywać. Stoi on w jednym rzędzie z najwybitniejszymi kompozytorami XX wieku, jest uważany, obok Fryderyka Chopina, za naszego największego twórcę muzyki poważnej. Notabene piętno muzyki Chopina, jakie ten odcisnął na autorze "Króla Rogera", jest szczególnie widoczne w pierwszym okresie jego twórczości. Ducha romantyzmu z jego pasją i emocjonalnością ewokuje dziewięć "Preludiów op.1", "Preludium cis-moll" oraz cztery "Etiudy op.4". Mimo że podobne w wymowie, nacechowane są jednak taką indywidualnością i silną osobowością twórcy, że w żadnym wypadku nie można mówić o epigoństwie, co najwyżej o silnej inspiracji. Po tym okresie fascynacji Chopinem - Szymanowski skierował swą uwagę w rejony impresjonistyczne, co w efekcie doprowadziło do powstania "Metopów op. 29.", "Mask op. 34." oraz dwunastu "Etiud op. 33". Ostatni etap w twórczości polskiego kompozytora można określić jako styl narodowy, w którym artysta bardzo silnie nawiązuje do polskiego folkloru. Wtedy to powstało dwadzieścia "Mazurków op. 50", cztery "Tańce polskie: 1. Mazurek, 2. Krakowiak, 3. Oberek, 4. Polonez."
Muzyka Karola Szymanowskiego cieszyła się uznaniem największych wirtuozów fortepianu pokroju Sviatoslava Richtera, Beli Bartóka, Alfreda Cortota czy Artura Rubinsteina, który był wielkim przyjacielem kompozytora. Do tego grona należy dołączyć też Jerzego Godziszewskiego, profesora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, którego interpretacje utworów Szymanowskiego w całości wypełniają "Wszystkie utwory fortepianowe". Pianista ten specjalizuje się w repertuarze kameralistycznym, w którym posiada kompozycje m.in. Liszta, Debussy’ego, Ravela, Mozarta io Beethovena. O jakości prezentowanych nagrań najlepiej świadczy przyznanie mu Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za kreatywny stosunek do muzyki Karola Szymanowskiego, a także odznaczenie go Złotą Odznaką Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków za całokształt działalności artystycznej. W 1998 roku za nagranie albumu "Wszystkie utwory fortepianowe" Godziszewski otrzymał Fryderyka – najwyższą nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego.
Posłuchaj spotu radiowego:
Szczegóły wydawnictwa w serwisie Radiowej Agencji Fonograficznej.
Tomasz Skóra