Lao Che pojawi się w Jarocinie z wyjątkowym repertuarem - zespół zagra płytę "Powstanie Warszawskie". Premiera tego albumu była bez wątpienia punktem przełomowym w karierze formacji.
"Powstanie Warszawskie”"odzwierciedla 10 obrazów, prezentujących najbardziej znamienne dla Powstania wydarzenia. To nie tylko koncept album, ale też pewnego rodzaju słuchowisko muzyczno-historyczne. Do nagrań użyto starych mikrofonów, by lepiej oddać klimat wydarzeń 1944 roku.
"Powstanie Warszawskie" pokryło się złotem i umożliwiło grupie wejście do polskiej rockowej czołówki. Płytę chwalono pod każdym względem - zarówno tekstowym, jak i muzycznym. Krytyków i publiczność zachwycił pomysł, oryginalność i klimat albumu.
KSU to jedna z legend polskiego punk rocka. Zespół powstał w 1978 roku w Ustrzykach Dolnych, a jedynym stałym członkiem grupy jest jej założyciel - Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk. Formacja zyskała popularność w latach 80., kiedy wystąpiła na ogólnopolskim festiwalu muzyków Nowej Fali w Kołobrzegu oraz na festiwalach w Opolu czy Jarocinie.
W 2008 roku zespół obchodził trzydziestolecie swojego istnienia, w związku z czym powstała płyta "XXX-lecie, Akustycznie". Znajdowały się na niej przede wszystkim stare utwory, jednak pojawiło się również pięć premierowych kompozycji. W 2011 roku KSU wydało album "Koncert W Radiu Gdańsk 09.04.2011", będący zapisem live jednego z występów.
Set Your Goals to z kolei pop punkowa kapela ze Stanów Zjednoczonych, która 27 czerwca ubiegłego roku wydała swój trzeci album "Burning At Both Ends". Ta świeża i energetyczna płyta została bardzo dobrze przyjęta, a zespół przejechał całą Anglię i część Europy w trasie ją promującej.
Set Your Goals supportowali już ponadto m.in. New Found Glory, You Me At Six i The Blackout, a jako "Set Your Grohls" w 2009 roku zmierzyli się z repertuarem Nirvany i Foo Fighters.
Michał Jelonek jest jednym z najbardziej wszechstronnych i niezwykłych muzyków na polskiej scenie. Skrzypek, były członek kieleckiej grupy Ankh, miał już okazję współpracować m.in. z zespołami Closterkeller, De Press, Hunter, Perfect, Szwagierkolaska czy T-Raperzy znad Wisły oraz z artystami takimi jak Maryla Rodowicz i Stan Borys. Koncertował na całym świecie - od Polski, Czech, Niemiec i Łotwy po Brazylię i Meksyk! Michał Jelonek nagrał też ponad dwadzieścia albumów współautorskich, a na około czterdziestu płytach grał gościnnie, wygrał wiele konkursów i pojawiał się na festiwalach w Jarocinie czy Kostrzynie. Podczas koncertów, oprócz utworów autorskich, Jelonek gra też wiele coverów największych artystów światowego rocka, jak Metallica czy Judas Priest.
Członkowie grupy Łąki Łan zapewniają, że spotkali się pod liściem jełopianu, a zespół uformował się w skutek ulewy, przed którą musieli się schować…Jednak pod pseudonimami Poń Kolny, Niesforny Bonk, Zając Cokictokloc, Jeżuś Marian, MegaMotyl i Paprodziad kryją się prawdziwi muzycy, którzy w 2005 roku wydali płytę "Łąki Łan" i cztery lata później jeszcze bardziej popularną "ŁąkiŁandę". Ich oryginalność i specyficzny styl (który sami artyści określają mianem "łąki funk") zostały już docenione przez publiczność festiwali w Gdyni, Krakowie, Kostrzynie czy Śremie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 roku po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa. W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych.
Podczas festiwalu w 1994 roku doszło do starć z policją. Od tego czasu imprezę zawieszono i przywrócono dopiero w 2005 roku pod nazwą Jarocin Festiwal. Co roku latem przyjeżdża do Jarocina około 10 tys. fanów rocka.
cgm.pl, mr