Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 18.10.2011

Mediacje w sprawach cywilnych i pracowniczych

W jakich sprawach pracowniczych mogą odbywać się mediacje?
Mediacje w sprawach cywilnych i pracowniczych fot. East News
Posłuchaj
  • W jakich sprawach pracowniczych mogą odbywać się mediacje.
  • PzJ 1 – Czy można mediować również w sprawach dotyczących molestowania?
  • PzJ 2 – Czy są sprawy, w których nie powinny odbywać się mediacje?

Polacy, jeśli szukają rozstrzygnięcia konfliktów w sprawach pracowniczych, zwykle trafiają na salę sądową albo rezygnują z pracy. Jak się okazuje, nie są to jedyne rozwiązania trudnej sytuacji. Pomóc mogą również mediacje.

Kinga Markert, mediator: Mediacje pracownicze mogą dotyczyć wszelkiego rodzaju spraw. Począwszy od takich międzyludzkich, czyli konfliktów dotyczących relacji w pracy, aż po konflikty, które powstają na tle naruszeń praw pracowniczych, albo rzeczywistych, albo postrzeganych w ten sposób przez pracownika. Są to kwestie związane z mobbingiem, dyskryminacją, naruszeniem przepisów o czasie pracy czy o pracy w godzinach nadliczbowych, związanych z różnymi świadczeniami związanymi np. z rodzicielstwem.

Agata Gujska, mediator: Mogą to być sprawy pomiędzy przełożonym a podwładnym, konflikty wewnątrz działu, między działami. Charakterystyczne sprawy, które się coraz częściej pojawiają, to sprawy o mobbing w pracy.

Magdalena Żurawska, adwokat i mediator: Moja klientka, która była mobbingowana, nawet na hasło drugiej strony, żeby pójść do mediacji, reagowała panicznie, na zasadzie: "ja nie usiądę z tą panią do jednego stołu, ja się po prostu boję, mam na sama myśl o niej podwyższone ciśnienie, ręce mi się trzęsą, nie będę w stanie w ogóle z nią rozmawiać…". W tego typu sprawach istnieje możliwość prowadzenia mediacji z udziałem pełnomocników, aby stronie oszczędzić tego ogromnego stresu.

Agata Gujska: Ja mam głębokie przekonanie, że najwięcej dzieje się, kiedy następuje bezpośrednia wymiana, natomiast do tej bezpośredniej wymiany trzeba dojrzeć, trzeba doprowadzić, trzeba zbudować taką gotowość do tego, aby rzeczywiście móc rozmawiać w kierunku porozumienia, a nie tylko w kierunku wysuwania żalów i pretensji.

PzJ 1 – Czy można mediować również w sprawach dotyczących molestowania?
PzJ 2 – Czy są sprawy, w których nie powinny odbywać się mediacje?

Przygotowała Alicja Dusza.

tagi: