Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Michał Mendyk 23.05.2011

Dylan: początek

- Coś pomiędzy chłopcem z chóru kościelnego a beatnikiem - tak w 1961 roku opisał Boba Dylana The New York Times. Przypominamy archiwalną audycję Marka Gaszyńskiego o dekadzie, w której chłopak z Minnesoty zmienił oblicze rocka.
Joan Baez i Bob Dylan, 1963Joan Baez i Bob Dylan, 1963źródło: wikipedia

Gdy w 1960 roku Robert Allen Zimmerman przyjechał do Nowego Jorku, chciał po prostu śpiewać jak legendarny folkowy pieśniarz i gawędziarz Woody Guthrie. Już pierwsze spotkanie z mistrzem w klubie Greenwich Village uświadomiło mu jednak, że powielanie tradycyjnego folkowego idiomu nie ma sensu, że musi poszukać własnego głosu.

Pięć lat później Bob Dylan nagrał pionierską dla folk rocka, elektryczną płytę "Bring It All Back Home". Dla folkowych purystów był to dowód zdrady; dla młodego, wychowanego na rock'n'rollu i kontrkulturowo zorientowanego pokolenia - prawdziwe objawienie. Ludowy pieśniarz staje się głosem pokolenia, komercyjną gwiazdą i autorem wielkiej muzycznej rewolucji. Na listach przebojów dystansuje Elvisa Presleya, powołują się na niego The Beatles i The Rolling Stones, a jego teksty cytują "Life" oraz "Newsweek".

W "dekadzie Dylana" powstają też takie przełomowe utwory, jak "I Want You", "The Times They Are a-Changin", "Mr Tambourine Man" czy archetypowy protest song "Blowin' in the Wind". Ostatnia piosenka w ciągu zaledwie kilku lat doczekała sie parudziesięciu interpretacji, autorstwa m.in. Marleny Dietrich i Duke'a Ellingtona.

Fenomen "największego, obok Elvisa Presleya, pieśniarza lat 60." postanowił podsumować już w 1970 roku Marek Gaszyński. Aby posłuchać archiwalnej trójkowej audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Dylan: początek" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Marek Gaszyński to wybitny polski dziennikarz muzyczny, który karierę rozpoczynał w 1958 roku na antenie Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia. Wkrótce stał się nie tylko powszechnie cenionym prezenterem i recenzentem, lecz także twórcą specjalistycznych książek oraz tekstów piosenek m.in. Breakoutu, Budki Suflera, Czerwonych Gitar, Haliny Frąckowiak, Wojciecha Gąssowskiego oraz Czesława Niemena.