Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 21.12.2013

Oto nominowani do tytułu KULTURYSTA ROKU 2013!

KULTURYSTA ROKU wybierany jest przez dziennikarzy Trójki. To honorowy tytuł, który przyznajemy osobom toczącym codzienną walkę o dostęp do kultury dla… wszystkich.
Nadchodzi KulturystaNadchodzi Kulturysta!Jarema Drogowski
Galeria Posłuchaj
  • Ludomir Franczak - nominowany do tytułu Kulturysta roku 2013
  • Monika Wolańska - nominowana do tytułu Kulturysta roku 2013
  • Wojtek Blecharz - nominowany do tytułu Kulturysta roku 2013
  • Łukasz Dziedzic i Joanna Rzepka Dziedzic - nominowani do tytułu Kulturysta roku 2013
  • Kwiatek - nominowany do tytułu Kulturysta roku 2013

W poprzednich latach Kulturystami zostali: Cecylia Malik (2010), Honza Zamojski (2011) i Daniel Rycharski (2012). Kto dołączy do tej trójki?

Jeżdżąc po Polsce, spotykamy wielu fantastycznych ludzi, których zaangażowanie w kulturę jest godne podziwu! Śledzimy ich, obserwujemy działania (najczęściej lokalne), kibicujemy. W grudniu, po długich dyskusjach, wyłaniamy piątkę kandydatów. I choć Kulturysta Roku może być tylko jeden (chyba że jest to nominacja dla duetu, tria lub grupy), to dla nas już teraz jedno jest jasne – nominowani są zwycięzcami , każdy z nich robi rzeczy ważne i potrzebne. Walczą o kulturę i dostęp do niej! Gratulujemy serdecznie, także sobie, że mogliśmy ich poznać!

Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska, Michał Nogaś

***

Oto nominowani do tytułu KULTURYSTA ROKU 2013:

(fot:
(fot: Taras Partyka)

MONIKA WOLAŃSKA

"za umiejętne (od lat) prowadzenie wyjątkowej – na skalę Polski – instytucji, łączącej pokolenia; za to, że wie, jak spotkać i wykorzystać to, co wynika z dawnej wielokulturowości i wielonarodowości tej części kontynentu; za przypominanie, że haftowanie, tkanie czy filcowanie wełny jest czymś pięknym i wciąż żywym i za opiekę nad miejscem, w którym powstaje sztuka – przez wielkie ‘S’.”

Ma 38 lat. Mieszka w Woli Sękowej na Podkarpaciu. Szefuje Uniwersytetowi Ludowemu Rzemiosła Artystycznego.

(fot:
(fot: Marta Pruska)

KWIATEK

"za entuzjazm i zaangażowanie, z jakim pokazuje innym sztukę ulicy; za walkę ze stereotypowym jej postrzeganiem; za niekonwencjonalne akcje, pozwalające ich uczestnikom inaczej spojrzeć na miasto; za pobudzanie mieszkańców stolicy do wspólnego działania i za… miłość do kwiatów”.

Ma 37 lat. Mieszka w Warszawie. Zajmuje się – między innymi – grafiką, sitodrukiem i… sadzeniem kwiatów.

 

(fot:
(fot: Tom Swoboda)

ŁUKASZ DZIEDZIC – nominowany wspólnie z żoną, JOANNĄ RZEPKĄ DZIEDZIC

"za konsekwencję i determinację w tworzeniu i szefowaniu ważnemu dla lokalnej - cieszyńskiej społeczności – miejscu; za walkę z mitami Polski B i C; za poszukiwania muzyczne i odkrywanie dźwięków tej części kontynentu”.

Ma 36 lat. Współtworzy, współprowadzi, współ… - z żoną Joanną – Galerię Szarą w Cieszynie. Szuka muzyki środkowoeuropejskiej, śledzi dźwięki, zaprasza do działania różnych artystów. Wydaje składanki i sam komponuje. Państwo Dziedzicowie, przy bardzo ograniczonym wsparciu finansowym, promują młodych i zdolnych, udowadniając, że to, co ważne, nie musi zawsze dziać się w centrum.

(fot:
(fot: arch. pryw.)

LUDOMIR FRANCZAK

"za odzyskiwanie i przypominanie lokalnych opowieści; za stworzenie – w Lublinie – dzielnicowego kiosku ze sztuką; za przedsięwzięcia wykorzystujące sztuki wizualne, muzykę i słowo pisane, pokazywane w przestrzeniach zamkniętych i w tej publicznej, a także za to, że swoimi działaniami umiejętnie łączy – a nie dzieli – lokalną społeczność".
Ma 39 lat, działa lokalnie (wręcz dzielnicowo) w Lublinie i globalnie - w całej Polsce. Jest animatorem, kuratorem, zajmuje się sztukami wizualnymi, ogólnie rzecz ujmując - oto artysta sztuk wszelakich.

(fot:
(fot: Kamil Zacharski)

WOJTEK BLECHARZ

"za pokazywanie i wyjaśnianie – w sposób przystępny dla wszystkich – świata muzyki współczesnej; za festiwal „Instalakcje”, w czasie którego udowodnił, że nie ma muzyki bez… warzyw; za talent i odważne kompozycje, a także za… wyjątkowo czujne ucho”.

Ma 32 lata. Jest kompozytorem, instrumentalistą (obój), kuratorem festiwalu „Instalakcje”. Mieszka – w tej chwili – w San Diego, gdzie przymierza się do napisania doktoratu. Tworzy z radością, choć nie wierzy w wenę. Udowadnia, że wszystko, co nas otacza, może wydawać dźwięki.