Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 23.04.2016

Światowa Stolica Książki jest u nas!!!

I oto dzieje się! Wrocław otrzymuje dziś nowy tytuł. Do ESK dopisujemy ŚSK!

To ważny dzień, w którym książki są najważniejsze. Nie mogło nas więc w Światowej Stolicy Książki UNESCO zabraknąć. Nadawaliśmy z BarBary, z centrum Wrocławia, który w ten weekend żyje literaturą.

<<<Posłuchaj pierwszej godziny audycji z 23.04.2016>>>

<<<Posłuchaj drugiej godziny audycji z 23.04.2016>>>

W naszym studiu wielu gości, wszyscy związani z ESK i ŚSK. Zaczęliśmy od rozmowy z Irkiem Grinem, kuratorem ds. literatury i czytelnictwa ESK oraz Katarzyną Janusik, koordynatorką merytoryczną projektów literackich. Co dla Wrocławia oznacza tytuł Światowej Stolicy Książki? Co się wydarzy w ten weekend, a co w nadchodzących miesiącach?


Odwiedził nas Marcin Hamkało, który opowiedział o - właśnie otwieranym - Muzeum Pana Tadeusza. Na powierzchni użytkowej ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych znaleźć się mają - oprócz ekspozycji stałej z rękopisem Adama Mickiewicza (posiada go Ossolineum) - multimedialne ekspozycje czasowe

Otwarcie muzeum Pana Tadeusza mat. promocyjne ESK Otwarcie muzeum Pana Tadeusza mat. promocyjne ESK

(eksponowana ma być przede wszystkim epoka romantyzmu europejskiego i polskiego), interaktywne sale edukacyjne, a także gabinety Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich, pracownie muzealne i pokój seminaryjny, a także trzy przestrzenie gastronomiczne dla zwiedzających.

Ze specjalnie spreparowanego radioodbiornika popłyną dźwięki archiwalnych audycji przedwojennej rozgłośni Reichssender Breslau i Polskiego Radia oraz działającego w 1981 r. Radia Solidarność. Wszystkie traktować będą o Wrocławiu – od rozpadu Cesarstwa i czasów Republiki Weimarskiej, przez mroczne lata III Rzeszy, szary okres PRL, na czasach współczesnych kończąc. Odbiorca sam będzie decydował, czego chce słuchać, regulując radio na odpowiednie fale. Każdy kanał dotyczy innej sfery – sztuki i kultury miasta, jego historii lub wrocławskich osobowości. Gdzie? W Goethe-Institut Pop Up Pavillon na wrocławskim Nowym Targu.

Goethe-Institut Pop Up Pavillon na wrocławskim Nowym Targu Goethe-Institut Pop Up Pavillon na wrocławskim Nowym Targu

A to tylko część atrakcji obiektu nazwanego już "Kulturą na dwudziestu jeden metrach kwadratowych". O co chodzi? Wyjaśniła to Ewelina Dobrzalski z Goethe-Institut.

I, zgodnie z zapowiedzią sprzed trzech tygodni, sprawdzimy ponownie co słychać we... Lwowie we Wrocławiu. Miesiąc Lwowski trwa, dzieje się dużo, a o szczegółach opowiedziała Olga Chrebor.

To jednak nie wszystko. Instruktorzy RDK tradycyjnie polecali – tym razem:

Agnieszka Obszańska o Warholu okiem Lupy w Krakowie 

Michał Nogaś o tym, że w Tarnowie można być "Cały czas w pracy",

a Agnieszka Szydłowska - wykład Diamandy Galás połączony z pokazem filmu "Schrei 27" i spotkaniem z artystką. O szczegółach opowiedziała nam Grażyna Górka 


mat. promocyjne ESK mat. promocyjne ESK

Zajrzeliśmy także do Biblioteki Narodowej, która pokazuje "Psałterz floriański", o którym opowiedział Łukasz Kozak.

A na zakończenie: Moderat na żywo! Przed koncertem we Wrocławiu panowie z Berlina pojawili się u nas i opowiedzieli o nowej płycie - "III" - i o trasie koncertowej.

I jeszcze przypomnienie: w nocy tańczymy, bo "BOOK IS A DJ".

Ale wcześniej: czytamy. Bo dzieciom trzeba czytać i "Trójka czyta"!

Do usłyszenia z Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki! Sobota, 12:05.

Szydłowska i Nogaś, a także Obszańska, obecna jedynie duchem

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy:
Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obsańska, Michał Nogaś
Data emisji:
23.04.2016
Godzina emisji:
12.05