Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 12.05.2011

Co Polacy najchętniej pokazaliby zagranicznym turystom?

Wawel, Muzeum Auschwitz Birkenau i Muzem Powstania Warszawskiego - to trzy placówki, które zdaniem opinii publicznej śmiało można pokazywać zagranicznym gościom.
Co Polacy najchętniej pokazaliby zagranicznym turystom?fot. Piotrus/Wikimedia Commons/CC

Zdaniem profesora Janusza Ciska z Muzeum Wojska Polskiego Polacy pozytywnie oceniają działania, jakie podejmują placówki kulturalne.

- Społeczeństwo uważa, że muzea mają ważną rzecz do przekazania. Waloryzują takie placówki, które są symboliczne, są obiektami kultury narodowej. Na przykład Wawel to nie jest wyłącznie muzeum, to jest też symbol polskiej państwowości, wielkości, chwały - podkreślił profesor Cisek.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Muzeum Wojska Polskiego wynika, że Polacy najchętniej pokazaliby zagranicznym gościom Wawel (47 proc.), Muzeum Auschwitz-Birkenau (40 proc.) i Muzeum Powstania Warszawskiego (35 proc.). Do muzeum poświęconego polskiej wojskowości zabrałoby cudzoziemców 14 proc. badanych.

Z sondażu wynika też, że ponad 80 proc. Polaków docenia rolę polskiego oręża w historii. Prawie co czwarty badany (24 proc.) uważa, że Wojsko Polskie odegrało kluczową rolę w polskich dziejach. 64 proc. respondentów jest zdania, że idea rozbudowy Muzeum Wojska Polskiego jest dobrym lub bardzo dobrym pomysłem.

Zdaniem dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, wynik sondażu oznacza, że dla Polaków ważne jest eksponowanie wojskowości jako części polskiego dziedzictwa. - Tym samym - uznał Cisek - pomysł rozbudowania Muzeum Wojska Polskiego jest uzasadniony.

Badanie przeprowadził instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC na grupie ponad tysiąca respondentów.

Muzeum Wojska Polskiego powstało 22 kwietnia 1920 roku dekretem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W 2010 roku placówka obchodziła 90. rocznicę istnienia. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. W budynku przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie Muzeum mieści się od 1933 roku.

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego powstanie na terenie niedostępnej obecnie dla mieszkańców Warszawy Cytadeli. Będzie to multimedialna placówka na wzór takich muzeów, jak National Army Museum w Londynie czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wokół placówki mają być miejsca na pasaże spacerowe i małe kawiarenki.

IAR,PAP,kk