Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sylwia Mróz 13.07.2011

Harry Potter po raz ostatni w kinie

Na ekranie Harry stoczy walkę na śmierć i życie z mistrzem czarnej magii Voldemortem. Od piątku na naszych ekranach finał kultowej i najdroższej w historii filmowej sagi, "Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II".
Harry Potter po raz ostatni w kinie(fot. PAP/EPA/GUIDO MONTANI)

Bestsellerowa książkowa seria o Potterze, autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, liczy siedem tomów. Ostatni, obszerny tom "Insygnia Śmierci", przeniesiono na ekran w dwóch częściach. Obie wyreżyserował Brytyjczyk David Yates, który wcześniej ekranizował "Zakon Feniksa" (2007) i "Księcia Półkrwi" (2009).

W "Insygniach Śmierci: części II" ("Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2"), widowiskowym finale serii, rozegra się bitwa o Hogwart, w której wielu czarodziejów straci życie. Nim dojdzie do ostatecznego starcia z Voldemortem i śmierciożercami, Harry będzie szukał ostatnich magicznych horkruksów, przy wsparciu przyjaciół, Rona i Hermiony.

W obsadzie filmu - którego światowa prapremiera odbyła się już 7 lipca w Londynie - są m.in.: Daniel Radcliffe (jako Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermiona Granger), Ralph Fiennes (Voldemort), Alan Rickman (Snape), Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange), Maggie Smith (profesor McGonagall) i Tom Felton (Draco Malfoy).

Inni reżyserzy, którzy ekranizowali powieści o Potterze to: Amerykanin Chris Columbus ("Harry Potter i Kamień Filozoficzny", 2001 oraz "Harry Potter i Komnata Tajemnic", 2002), Meksykanin Alfonso Cuaron ("Harry Potter i więzień Azkabanu", 2004) i Brytyjczyk Mike Newell ("Harry Potter i Czara Ognia", 2005). Przy ekranizacji tomu "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2007) pracował polski operator Sławomir Idziak. Film Yatesa "Harry Potter i Insygnia Śmierci: część I" trafił do kin w listopadzie 2010 r.

Książki J.K. Rowling (właśc. Joanne Murray, ur. 1965 w Chipping Sodbury w hrabstwie Gloucestershire) podbiły serca czytelników na całym świecie. Ukazywały się przez dekadę, w latach 1997-2007, zaś ich wydawcą była brytyjska oficyna Bloomsbury. Polskie wydania, w tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego, trafiały do księgarń od 2000 do 2008 r., nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Odtwórca roli Harry'ego, Daniel Radcliffe, urodził się w 1989 r. w Londynie. W 2008 r. w rankingu amerykańskiego magazynu "Forbes" znalazł się na pierwszym miejscu na liście najlepiej zarabiających nastolatków w showbiznesie; w ciągu ostatnich 12 miesięcy od rankingu zarobił 25 mln dolarów. Z kolei według "Timesa", za pierwszy film, z 2001 r., Radcliffe dostał tylko 75 tys. USD, ale za drugi już 2 mln. Obecnie fortunę Radcliffe'a ocenia się na kilkadziesiąt milionów dolarów.

J.K. Rowling, z wykształcenia filolog klasyczny, przed wymyśleniem historii o Potterze cierpiała na depresję (przyznawała się nawet do myśli samobójczych). Po latach wspominała, że na pomysł stworzenia powieści wpadła pewnego dnia podczas kilkugodzinnej jazdy pociągiem - nim osiągnęła cel podróży, miała gotowe postaci i znaczną część treści pierwszej książki.

Według późniejszych wyliczeń magazynu "Forbes", z 2008 r., powieści o Potterze przynosiły autorce przez lata dochód w wysokości nawet 3 mln funtów tygodniowo, co uczyniło Rowling liderką wśród najbogatszych pisarzy świata. Obecnie jej majątek szacuje się na ok. 500 mln funtów. Opowieści jej autorstwa o przygodach młodego czarodzieja przetłumaczono na 69 języków.



W 2010 r. fanów serii o Potterze obiegła wiadomość, że pisarka nie wyklucza do końca stworzenia kolejnej książki o wychowankach Hogwartu. W rozmowie z Oprah Winfrey Rowling wyznała: - Mogłabym napisać ósmą, dziewiątą i dziesiątą. Nie mogę powiedzieć, że tego nie zrobię. Nie sądzę też, bym się na to zdecydowała, czuję bowiem, że skończyłam tę historię. Ale - nigdy nie wiesz, co może się stać.

Emma
Emma Watson (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
Daniel
Daniel Radcliff (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
Rupert
Rupert Grint (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)