Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Jaremczak 17.05.2012

Radiokroniki "Decybel" Jerzego Dobrowolskiego

W końcu są. Prawie 20 scenariuszy popularnej w latach 70. audycji Programu Trzeciego Polskiego Radia ukazało się się w opracowaniu książkowym.
Jerzy Dobrowolski, kadr z filmu na youtubeJerzy Dobrowolski, kadr z filmu na youtubeyoutube

To pierwsze wydanie drukiem tekstów, stanowiących parodie oficjalnych dzienników informacyjnych w ówczesnych mediach.

Radiokronika "Decybel" ukazywała się na antenie Trójki od 1970 do 1972 roku. Była emitowana raz w miesiącu w ramach "Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego" pod redakcją Jacka Janczarskiego i Adama Kreczmara.

Jak wyjaśniał przed laty sam Dobrowolski, "redakcja to nieokreślona z nazwy, enigmatyczna i fikcyjna redakcja niby-radiowa, na której czele stoi groźny i głupi szef, mający pod sobą grupkę pracowników, ni to lektorów, ni to dziennikarzy, ni to redaktorów, ni to spikerów, ni to sprawozdawców". Jerzy Dobrowolski był autorem pomysłu, a wśród współtwórców audycji znaleźli się m.in. Stanisław Tym i Wojciech Młynarski.

Jerzy Dobrowolski przygotowywał się do wydania "Decybela" już pod koniec lat 70. Wtedy publikacja nie powiodła się, ale dziesięć programów przygotowano do druku. Pozostałe autor obecnego opracowania, Roman Dziewoński, złożył z zachowanych tekstów. Wydano je nakładem Wydawnictwa LTW.

Satyryk, dramaturg, aktor i reżyser Jerzy Dobrowolski urodził się w 1930 roku. Ukończył warszawską PWST. Występował na deskach kilku warszawskich teatrów - m.in. Narodowego, Dramatycznego i Rozmaitości.

Stworzył kabarety "Koń" i "Owca". Pamiętany go także z komedii Stanisława Barei: zagrał "wiecznego" dyrektora w filmie "Poszukiwany, poszukiwana" i Jerzego Dąbczaka z "Nie ma róży bez ognia". Wśród jego filmowych kreacji są też role w "Rejsie" Marka Piwowskiego (1970), "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka (1971) i "Motodramie" Andrzeja Konica (1971). Zmarł w 1987 roku.

PAP, tj