Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
migracja
migrator migrator 20.08.2009

Tarcza niepewna

Plany budowy tarczy antyrakietowej pozostaną przez najbliższy czas zawieszone, ale nie przerwane.
Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Źr. Polskie Radio dla Zagranicy

Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ocenia, że plany budowy tarczy antyrakietowej pozostaną przez najbliższy czas zawieszone, ale nie definitywnie przerwane.

Dokładnie rok temu Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę o lokalizacji w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej. Dokument do tej pory nie został ratyfikowany.

Zdaniem analityka, głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zmiana amerykańskiej administracji. Prezydent Barack Obama jest ostrożny w podejmowaniu decyzji w tej sprawie - ocenia rozmówca IAR.

Łukasz Kulesa podkreśla, że elementy tarczy, które mają powstać w Polsce, są jedynie częścią rozległego i skomplikowanego systemu, mającego chronić nie tylko terytorium Stanów Zjednoczonych, ale również amerykańskie wojska rozlokowane w różnych punktach globu. Dlatego też, jego zdaniem, można być pewnym, że projekt nie zostanie zarzucony.

Ekspert przypomnia, że najwięcej kontrowersji wzbudza plan usytuowania wyrzutni w Polsce. Pogarsza to stosunki z Rosją.

- Z tego powodu, o ile bardzo niewiele osób sugeruje całkowitą rezygnację z tego systemu, to jednak coraz częściej mówi: zostawmy sobie czas, dogadajmy się z Rosja, z naszymi sojusznikami, by przez szybkie decyzje nie pogorszyć swojej pozycji politycznej - dodał Łukasz Kulesa.

Analityk zaznaczył, że sytuacja mogłaby się zmienić, gdyby swój kurs zaostrzył Teheran.

(iar, rk)