Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 15.03.2010

Marcin Przeciszewski o rodzinie

Polityka na rzecz rodziny powinna być uznana za jeden z elementów polskiej racji stanu - stwierdził szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski w wywiadzie dla Polskiego Radia. Nawiązując do zakończonego wczoraj Zjazdu Gnieźnieńskiego, wyraził przekonanie, że rodzina jest nadzieją Europy.

Gość Sygnałów Dnia podkreślił, że inwestycja w rodzinę jest inwestycją w przyszłość naszego kraju i jest nadzieją na jego rozwój. Wyraził obawę, że w Polsce dojdzie do kryzysu demograficznego, jeśli państwo nie zacznie wspierać rodziny, która jest naszym dobrem narodowym.

Marcin Przeciszewski zwrócił uwagę, że za kryzys rodziny w Polsce odpowiadają kolejne ekipy rządzące, które zaniedbywały sprawę pomocy rodzinie. Szef Katolickiej Agencji Informacyjnej uważa, że także obecny gabinet nie dostrzega wagi tego problemu.

"Rodzina nie jest ciężarem, lecz przynosi szczęście"

Gość Polskiego Radia jest przekonany, że w naszym kraju potrzeba szerokiej koalicji, która broniłaby polskich rodzin. Marcin Przeciszewski zwrócił uwagę, że należy też dawać świadectwo o rodzinie, która nie jest ciężarem, lecz przynosi szczęście i spełnienie.



Uczestnicy 8. Zjazdu Gnieźnieńskiego w przesłaniu do Europejczyków napisali, że państwo powinno wspierać rodzinę. W przesłaniu wskazano, że Europa doświadcza dziś wyraźnego kryzysu rodziny. "Wobec wspólnych wyzwań musimy razem dawać świadectwo. Do wszystkich mieszkańców kontynentu apelujemy: Europo, odnajdź prawdziwą rodzinę, a wraz z nią nadzieję dla siebie!" - napisano w przesłaniu. W tekście ponownie zdefiniowano istotę rodziny jako trwały duchowy i cielesny związek kobiety i mężczyzny.

Wspólnota małżeńska powinna być gotowa do podejmowania zobowiązań, między innymi wychowania dzieci, pomocy osobom niepełnosprawnym i starszym. "Dla nas, chrześcijan, małżeństwo to wezwanie do takiej miłości, jaką Bóg obdarza człowieka - bezwarunkowej i nieodwołalnej" - napisano w przesłaniu Zjazdu Gnieźnieńskiego. Oprócz katolików uczestniczyli w nim przedstawiciele wielu obrządków chrześcijańskich, a także wyznawcy judaizmu i islamu.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)