Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 18.03.2011

„Promieniowanie w Fukushimie znacznie spadło”

Tomasz Jackowski, gość „Sygnałów Dnia”: w najbliższym czasie najważniejsze będzie chłodzenie reaktorów.
Tomasz Jackowski w studiu JedynkiTomasz Jackowski w studiu Jedynkifot. W.Kusiński/PR

Zdaniem Tomasza Jackowskiego z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku sytuacja na terenie elektrowni Fukiushima jest stabilna.

Japońscy ratownicy wznowili chłodzenie reaktorów w uszkodzonej w trzęsieniu ziemi i tsunami elektrowni atomowej Fukushima. Uruchomiono wozy straży pożarnej, ratownicy zamierzają dostarczyć wodę do przegrzanych urządzeń w reaktorach.

Jak podkreślał Jackowski, o godzinie 8.30 czasu japońskiego, przed ośmioma godzinami, podłączono do reaktora numer dwa zasilanie. Kable prowadzone są do reaktora numer jeden, wygląda na to, że będzie prąd podłączony wkrótce. Do reszty podłączony będzie prąd w ciągu dnia, w sobotę (najbliższej nocy ). Włączenie normalnych systemów oznacza, że nie trzeba będzie chłodzić reaktorów.

Skażenie na terenie elektrowni nie jest aż tak duże – podkreśla fizyk. Bardzo się zmniejszyło, tak że ekipy strażackie mogą pracować wokół elektrowni. Miejscowości w promieniu 20-30 km nie są w jego ocenie zagrożone – mówi, że aby tam otrzymać dawkę dopuszczalną, potrzeba około pół roku obecnego poziomu promieniowania.

Ekspert podkreślił, że reaktory, które były zalewane wodą morską nie zostaną już nigdy włączone, ale nie będzie to miało poważniejszych skutków na możliwości energetyczne Japonii.

Zdaniem Jackowskiego, nie było błędem konstruktorów umiejscowienie elektrowni, błędem natomiast było zbudowanie elektrowni, która przetrwać miała 5-metrową falę tsunami. Nikt nie przewidział, że fala może mieć 10 metrów.

agkm, IAR, polskieradio.pl