Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 24.02.2012

Nadchodzi cyfrowa rewolucja

31 lipca polska telewizja przejdzie z nadawania sygnału analogowego na cyfrowy. Widzowie będą musieli albo mieć nowoczesny telewizor, albo do starszego dokupić specjalny dekoder.
Nadchodzi cyfrowa rewolucjaGlow Images/East News

W przypadku radia nie dojdzie do takiego całkowitego przełączenia. Cały czas będą działały radia zwykłe, analogowe, ale cyfrowe radioodbiorniki dadzą większe możliwości.

Krystyna Rosłan-Kuhn, ekspert Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przypomina, że prawie wszystko wokół nas, w sensie technicznym, staje się cyfrowe. - Jedyna wyspa analogowa to nadawanie telewizji i radia - mówi. Ekspert zwraca uwagę, że wszystko w tej chwili funkcjonuje bezprzewodowo: komórki, urządzenia mobilne, cała telekomunikacja. - W związku z tym cały świat jest nastawiony na to, żeby jak najbardziej efektywnie wykorzystywać widmo - mówi Krystyna Rosłan-Kuhn.

Są również przyczyny energetyczne zmian. - Nadawanie cyfrowe jest znacznie bardziej oszczędne, jeżeli chodzi o zużycie energii. Ten sam zasięg nadawczy można uzyskać dostarczając 10-krotnie mniejszą moc - tłumaczy ekspert KRRiT.

wszystko w tej chwili funkcjonuje bezprzewodowo: komórki, urządzenia mobilne, cała telekomunikacja. W związku z tym
cały świat jest nastawiony na to, żeby jak najbardziej efektywnie wykorzystywać widmo. Są również przyczyny energetyczne zmian. - Nadawanie cyfrowe
jest znacznie bardziej oszczędne jeżeli chodzi o zużycie energi. Ten sam zasięg nadawczy można uzyskać dostarczając 10-krotnie mniejszą moc.

Gość "Cyber Trójki" zapewnia, że technologia cyfrowa stwarza i przed produkcją, i przed emisją radiową i telewizyjną cały szereg nowych możliwości.

"Cyber Trójki" można słuchać w piątki o godz. 18.10.

(pg)