Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 07.09.2010

Galaktyka z turbodoładowaniem

W galaktyce, którą odkryło Europejskie Obserwatorium Południowe wieje tak zwany super-wiatr.
NGC 4666, źr. ESO.NGC 4666, źr. ESO.

Specjaliści z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) zaprezentowali zdjęcie galaktyki, w której zachodzą niezwykle intensywne procesy formowania się gwiazd. W galaktyce występuje też "super-wiatr", rozciągający się na dziesiątki tysięcy lat świetlnych.

Nowoodkryta galatyka to NGC 4666. Należy do miejsc szczególnie intensywnego powstawania gwiazd – takie galaktyki określa się w żargonie astronomicznym jako galaktyki typu "starburst". Naukowcy sądzą, że przyczyną owych intensywnych procesów są oddziaływania grawitacyjne pomiędzy NGC 4666, a jej galaktycznymi sąsiadkami. Jedną z nich jest NGC 4668, widoczna na dole zdjęcia.

Jak zaobserwowali astronomowie, z NGC 4666 „ucieka” w kosmos rozległy strumień gazu. Przypuszczalnie dzieje się tak na skutek kombinacji wybuchów supernowych i silnych wiatrów z masywnych gwiazd. Wiatr wypływa z centralnego obszaru galaktyki i ma skalę aż kilkudziesięciu tysięcy lat świetlnych. Widać go jednak tylko w zakresach rentgenowskich i radiowych.

Obserwacje rentgenowskie galaktyki NGC 4666 prowadził teleskop kosmiczny XMM-Newton, a prezentowane powyżej zdjęcie w widzialnej części widma wykonano, aby lepiej zrozumieć naturę obiektów astronomicznych wykrytych na zdjęciach rentgenowskich.

Galaktyka NGC 4666 jest położona 80 milionów lat świetlnych od Ziemi. Jej zdjęcie wykonano instrumentem Wide Field Image zainstalowanym na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium Las Silla w Chile.

(ew/pap)