Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 27.09.2010

Największa sieć pajęcza na świecie

Jest mocniejsza od kevlaru. Odkryto ją na Madagaskarze.
Nić pajęcza, źr. Wikipedia.Nić pajęcza, źr. Wikipedia.

Jak donosi Journal of Arachnology, na Madagaskarze odkryto największą i najmocniejszą sieć pajęczą na świecie. Buduje ją nieznany wcześniej gatunek pająka, Caerostris darwini. Nici tego gatunku okazały się najmocniejszym materiałem biologicznym, jaki dotąd odkryto, mocniejszym nawet od kevlaru, z którego wykonuje się kamizelki kuloodporne. Długość odkrytej na Madagaskarze pajęczyny wynosi 25 m.

Jak wygląda pajak, który tka cos podobnego? Nie jest olbrzymem. Jego długość nie przekracza 2 cm (!). Jak się okazuje, tak wielka sieć jest mu potrzebna do łapania ważek. Caerostris darwini zajął bowiem niszę ekologiczną niewykorzystaną przez inne gatunki pająków. Pajęczyny snuje nad lustrem jeziora lub rzeki, przez co łapią się w nią głównie owady wodne.

Jak wyjaśniają badacze, sieć składa się z dwóch różnych rodzajów nici. Silniejsza wykorzystywana jest do mocowania pajęczyny na drzewach, a słabsza - do stworzenia spiralnego środka pajęczyny. Sieci snują głównie samice. Samce robią to przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Potem poświęcają się wyłącznie rozmnażaniu.

(ew/pap)