Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 09.10.2010

Woda na drugiej asteroidzie

Czyżby była zjawiskiem częstszym niż myśleliśmy?
Woda na drugiej asteroidzie

Lód wodny na asteroidach nie jest tak rzadki, jak sądziliśmy jeszcze niedawno. Naukowcy odkryli go własnie na drugiej asteroidzie.

W kwietniu tego roku dwie niezależne ekipy badawcze ogłosiły odkrycie lodu wodnego i molekuł organicznych na jednej z krążących po Układzie Słonecznym asteroid (24 Themis). Informacja ta była sensacją i spowodowała sporo bólu głowy u astronomów. Teraz ten ból powinien być jeszcze silniejszy: Asteroida 65 Cybele także zawiera lód i związki organiczne.

- To odkrycie sugeruje, że w rejonie Układu Słonecznego znajduje się dużo więcej lodu wodnego niż sądziliśmy” - mówi profesor Humberto Campins z Uniwersytetu środkowej Florydy. - “A to wspiera teorię, że asteroidy mogły kiedyś uderzyć w Ziemię i przynieść tutaj wodę oraz cegiełki, z których powstało życie”.

65 Cybele jest nieco większa niż 24 Themis. Ma 290 km średnicy (Themis – 200 km). Obydwie krążą w pasie asteroid, który oddziela Marsa od Jowisza. Kto wie, ile jeszcze z tamtejszych skał także nosi na sobie wodę?

(ew/PhysOrg.com)