Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 07.11.2010

Miejsce, które pomoże zrozumieć świat

Multimedialnym widowiskiem "Wielki Wybuch" działalność zainaugurowało Centrum Nauki Kopernik.
Miejsce, które pomoże zrozumieć światfot. Przemysław Goławski

"Wielki Wybuch" otworzył Centrum Nauki Kopernik
Otwarcie Centrum jest świętem polskiej nauki - powiedział w piątek podczas wieczornej uroczystości premier Donald Tusk.

- Oby tylko takie wybuchy towarzyszyły ludziom w Polsce i na świecie - podkreślił premier nawiązując do tytułu inauguracyjnego spektaklu. - To jest wielka, wspaniała rzecz i już się cieszę na myśl, że przyjdę tutaj z moimi dziećmi i z moim wnukiem - dodał.

- Czym jest Centrum Nauki Kopernik? To nie jest proste pytanie, nie ma na nie jednej odpowiedzi - zaznaczył dyrektor Centrum Robert Firmhofer. - Jest przestrzenią do samodzielnego poznawania przyrody, człowieka i wyrobów jego cywilizacji. Jest miejscem rozbudzającym ciekawość, pobudzającym wyobraźnię. To Centrum, które dzieciom pomaga zrozumieć świat, a dorosłym ułatwia odnalezienie w sobie dziecięcej ciekawości. Jest miejscem, które łączy, nie dzieli - wyliczał. Dyrektor wyjaśnił, że właśnie tutaj można się przekonać jak nauka i technika codziennie zmieniają nasze życie na lepsze, jak czynią je ciekawszym, bezpieczniejszym i wygodniejszym.

- Jeszcze dwa lata temu było tutaj ściernisko, a dziś jest San Francisco - powiedziała podczas inauguracji prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak zaznaczyła, pierwsze na świecie eksploratorium powstało właśnie w San Francisco. - Nasza cywilizacja jest oparta na zdobywaniu, poznawaniu i samodoskonaleniu. Jeżeli przekonamy tych najmłodszych, że nauka nie jest nudna, to Polska wygra cywilizacyjny wyścig - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy przypomniała, że sygnatariuszami podpisanej umowy o wybudowaniu Centrum byli ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, minister Krystyna Łybacka i prof. Michał Kleiber.

Jednym z pomysłodawców powstania Centrum, który nie poprzestał jedynie na samej idei był prof. Łukasz Turski. - Udało mu się doprowadzić do tego, że osoby z różnych opcji politycznych usiadły przy jednym stole i stworzyły zalążek projektu – wyjaśniła Gronkiewicz-Waltz.

- W 2010 roku ta don kichotowska idea (stworzenia Centrum Nauki Kopernik - PAP) zmaterializowała się. Wszyscy tu i teraz możemy sprawdzić jak nasze wyobrażenia o świecie odpowiadają temu, co mówi współczesna nauka - zaznaczył prof. Turski, przewodniczący Rady Programowej "Kopernika". Wyraził przekonanie, że wszyscy, którzy będą wychodzić z Centrum będą mieli w sobie nowe, wielkie idee. - Wszystko czego nas nauczyła historia w XX i na początku XXI wieku to to, że to Don Kichoci wygrywają. To Centrum zbudowali właśnie Don Kichoci - powiedział prof. Turski.

Inauguracyjny "Wielki Wybuch" obejrzało kilka tysięcy widzów. Zobaczyli oni opowieść o początkach Wszechświata i historii nauki. Całość wyreżyserowali Peter Greeneway i Saskia Boddeke.

Bezpośrednio po spektaklu Centrum po raz pierwszy udostępniono szerokiej publiczności. Również w najbliższy weekend (6 i 7 listopada) - do "Kopernika" będzie można wejść bezpłatnie między godz. 10 a 19. Goście Centrum mogą przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych "Kopernika": "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko" i w specjalnej galerii dla dzieci "Bzzz!".

W kolejnych miesiącach otwarte zostaną m.in.: galeria "Re:generacja", "Teatr Robotyczny", umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu "Park Odkrywców", multimedialne planetarium. Po otwarciu wszystkich części CNK jego goście będą mogli eksperymentować na 450 eksponatach.

Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pg, PAP