Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 12.06.2011

Internet przyszłości

Jeden z projektów nosi nazwę „Inteligentne mieszkanie”, nowoczesna sieć może znaleźć także zastosowanie w medycynie.
Internet przyszłościSXC
Posłuchaj
  • Internet przyszłości

Czy potrafimy sobie wyobrazić świat bez Internetu? Co by się stało, gdyby pewnego dnia sieć zniknęła? Albo, gdyby zatkała się ilością przesyłanych informacji. Scenariusz taki wcale nie jest niemożliwy, dlatego 120 specjalistów z 9 polskich uczelni i instytutów naukowych pracuje na projektem „Internet przyszłości”. Ewa Syta:

Początki Internetu w Polsce…

Andrzej Garapich – prezes firmy badawczej Polskie Badania Internetu: - To był 1993 czy 1994 rok, kiedy tylko grupa ludzi związana z uczelniami miała dostęp do sieci. To była coś dziwnego, to były terminale uniksowe i było jedno miejsce, gdzie można było odbierać maile. Drukowało się je i rozdawało.

Dziś, po prawie dwóch dekadach, niewielu z nas wyobraża sobie życie bez poczty elektronicznej, szybkiego dostępu do internetowych witryn, zakupów w sieci czy elektronicznych przelewów.

Prof. Wojciech Burakowski – kierownik projektu „Inżynieria Internetu przyszłości”: - Obecnie Internet osiągnął sukces. Świat szuka też nowych zastosowań Internetu, również w dziedzinach, w których do tej pory nie był stosowany.

Nowe zastosowania, które dziś bardziej przypominają futurystyczne wizje. Jeden z projektów nosi nazwę „Inteligentne mieszkanie”.

Prof. Wojciech Burakowski: - Zarządzanie zużyciem energii w domu, czyli możliwość sprawdzania poboru wszystkich odbiorników energii i regulowania tego. Niekoniecznie będąc w domu, ale np. będąc gdzieś na wakacjach, jest możliwość monitorowania tego. Również dużo się mówi o polepszeniu wskazówek odnośnie jedzenia, czyli kontrolowanie co jemy, czy zgodnie z dietą, jakie są produkty w domu…

Innym ważnym miejscem, gdzie nowoczesna sieć może znaleźć zastosowanie jest medycyna.

Prof. Wojciech Burakowski: - Pacjenci niekoniecznie będą musieli chodzić do przychodni, ale kontaktować się z lekarzem przez Internet. Mogą być badani przez 24 godziny na dobę przez zainstalowanie czujników i przekazywanie różnych wskaźników ciała do centralnych ośrodków.
Żeby internetowa sieć w jeszcze większym stopniu ułatwiała nam życie potrzeba nowoczesnych narzędzi. Ważne jest w jaki sposób tworzymy infrastrukturę sieciową i to co mamy obecnie, to jest bardzo stare i to nam wstrzymuje dalszy rozwój Internetu. Nie możemy wprowadzać nowych zastosowań, które wymagają bardzo dobrej jakości przekazu, w czasie rzeczywistym.

Teraz polscy naukowcy pracują nad przełamaniem barier i stworzeniem nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej, bo rozwój Internetu to konieczność.

Prof. Wojciech Burakowski: - Przewiduje się, że w ciągu 10 lat liczba wszelkiego rodzaju urządzeń, które mają być dołączone do Internetu, wzrośnie aż 10-krotnie.

Bardzo ważną sprawą w przypadku rozwoju innowacyjności jest zaangażowanie młodych ludzi. Już studenci mogą być autorami przełomowych projektów.

Prof. Witold Orłowski: - W Polsce jest nawet duży wysiłek robiony po to, żeby to wspierać, są fundusze unijne, są akademickie inkubatory przedsiębiorczości. Problemem jest to, że możliwości nie idą w parze z chęciami. Ja znam wielu polskich studentów i marzeniem większości jest dostać posadę w dużej firmie międzynarodowej. Nie stworzyć, jak amerykańscy studenci, nie wymyślić coś nowego, nie założyć własną firmę, zostać milionerem, tylko dostać jak najlepszą i najbezpieczniejszą posadę.

Dlatego ważne jest budowanie wśród młodych ludzi świadomości, że innowacyjny pomysł można przekuć w zawodowy sukces.