Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 26.06.2011

Polimery biozgodne

Rusztowania polimerowe, na których będzie można szybciej niż dotychczas hodować komórki macierzyste do przeszczepów.
Ludzkie komórki macierzysteLudzkie komórki macierzysteźr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Polimery biozgodne

Ten kto miał do czynienia z leczeniem poważnych oparzeń wie, że kluczem do sukcesu jest tempo leczenia. W większości przypadków niezbędny jest przeszczep skóry, pobieranej z samego pacjenta ze zdrowego miejsca. Trwają badania nad podłożem, na którym komórki macierzyste skóry będą mogły się szybko rozmnażać. Karolina Wichowska:

Rusztowanie polimerowe, na którym będzie można szybciej niż dotychczas hodować komórki macierzyste, powstaje w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Gliwicach i Zabrzu.

Prof. Andrzej Dworak – dyrektor Centrum: - Nasz pomysł zasadza się na tym, aby opracować podłoże, na którym komórki tworzące skórę będą rosły szybciej niż na znanych dotąd, a przede wszystkim na tym, żeby stosunkowo łatwo można je było od tego podłoża oddzielić jako arkusz skóry, a nie jako zawiesinę komórek i taki arkusz zastosować do transplantacji dla pacjenta.

Dr Alicja Utrata-Wesołek: - To są podłoża – termo-przełączalne rusztowania, które następnie wysyłamy do naszych kolegów medyków w celu badania hodowli komórkowej. Warstwy polimerowej na tym szkle nie można zobaczyć gołym okiem, bo jest ona bardzo cienka, rzędu nanometrów. Hodowlę komórkową prowadzi się w takiej temperaturze, w której podłoże jest hydrofobowe, czyli nie lubiące wody. Wówczas ma ono odpowiednie właściwości i do takiego podłoża komórki chętnie się przyczepiają i namnażają się. Zmiana temperatury na niższą powoduje, że ten polimer zmienia swoje właściwości i staje się hydrofilowy, wówczas komórki ulegają odczepieniu się od niego. W przypadku termo sterowalnych podłoży możliwe jest odczepienie komórek w postaci całego arkusza.
Jest np. podłoże krzemowe, na które naniesiona jest cieniutka warstwa termo-sterowalnego polimeru, odpowiednio go przyczepiamy do podłoża, kładziemy płytkę na stolik aparatu, ze strzykawki wpuszczamy kroplę wody na podłoże, aparat podaje nam wartość konta zwilżania i w zależności od tego jaka jest ton wartość, możemy przyporządkować takie podłoże do hydrofilowego lub hydrofobowego.

Gotowe polimery termo-sterowalne z pewnością będą poszukiwanym produktem. Co zrobić, żeby pieniądze zainwestowane w naukę mogły się zwrócić?

Wojciech Szewko z BCC: - Po doprowadzeniu wynalazku do fazy procedury produkcji przemysłowej, po opatentowaniu, sprzedaje się coś takiego koncernowi, który ma moce sprzedażowe.

Dlaczego opatentowanie wynalazku opłaca się jego twórcy?

Adam Taukert – rzecznik Urzędu Patentowego RP: - Uzyskuje on wyłączność na zastosowanie wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na terytorium Polski. To daje możliwość komercjalizacji takiego wynalazku, udzielania na niego licencji, podjęcia produkcji tak, aby była ona monopolem.

Badania nad termo-sterowalnymi polimerami biozgodnymi są dofinansowane z programu europejskiego „Innowacyjna gospodarka”.