Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Krakówka 28.06.2011

Pogotowie ratunkowe ludzkiego organizmu

Polscy naukowcy odkryli komórki macierzyste, które wysyłane są na ratunek w chwili uszkodzenia narządu.
Ludzkie komórki macierzysteLudzkie komórki macierzysteźr. Wikipedia

Od wielu lat naukowcy na całym świecie pracują nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, które mogą różnicować się w każdy rodzaj komórek, a więc zastąpić każdą uszkodzoną tkankę. Niedawno polski zespół badaczy pod kierownictwem prof. Mariusza Ratajczyka odkrył dorosłe komórki macierzyste, które wprawdzie mają ograniczoną zdolność różnicowania się, ale mogą być pobrane z własnego organizmu pacjenta, a to bardzo ogranicza ryzyko ich odrzucenia.

Komórki te rezydują w szpiku kostnym dojrzałych organizmów. Jak mówi dr hab. Ewa Zuba-Surma z Zakładu Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, badania wskazują na to, że w trakcie uszkodzenia narządowego, np. przy zawale serca, lub w stanach zapalnych np. jelit, komórki mogą przedostawać się do krwi i wspomagać naprawę potrzebujących organów.

- Najwyraźniej istnieje jakiś fizjologiczny mechanizm, wspólny dla wszystkich uszkodzeń różnych tkanek, który mobilizuje komórki macierzyste, przyciąga je - tłumaczy dr hab. Wojciech Wojakowski z Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Do tej pory nie udało się ustalić, kiedy konkretnie są uwalniane i co decyduje o tym, że trafiają do miejsca uszkodzenia.

Zdaniem m.in. prof. Teresy Starzyńskiej z koordynuującego badania Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, prace nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z dorosłych organizmów pomogą zwalczać wiele chorób, które są naszymi głównymi zabójcami, takich jak choroby zapalne jelit, nowotwory przewodu pokarmowego i niedokrwienie serca.

Rozmawiał Artur Wolski.

(AK)