Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 02.07.2011

Wirusy przeciw bakteriom

Sposobem na lekooporne bakterie mogą być fagi, czyli wirusy, które pasożytują na bakteriach.
Posłuchaj
  • Wirusy przeciw bakteriom

Lekooporność bakterii sprawia, że cofamy się w erę, kiedy antybiotyki nie były znane. Dlatego polscy naukowcy proponują nowoczesną terapię wykorzystującą wirusy. Badania finansowane z funduszy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mają zakończyć się wprowadzeniem na rynek gotowego produktu. Ewa Syta:

W czasach skutecznych detergentów, antybakteryjnych kosmetyków i bogatej oferty leków trudno uwierzyć, że ludzkość wciąż nie może poradzić sobie z bakteriami.

Prof. Andrzej Górski- w-ce prezes Polskiej Akademii Nauk: - Bakterie są od nas cwańsze. Kiedy wynaleziono antybiotyki, w latach 40-tych minionego wieku, wydawało się, że można „zamknąć książkę” z chorobami zakaźnymi. Okazało się to nieprawdą.

Rocznie około 600 tysięcy pacjentów jest hospitalizowanych z powodu zakażeń szpitalnych. W latach 1990-2001 nastąpił 19-krotny wzrost przypadków sepsy u dzieci, spowodowanej gronkowcem złocistym.

Prof. Andrzej Górski: - Bakterie mają niewiarygodną zdolność do adaptacji do antybiotyków. Między antybiotykami a bakteriami trwa ciągły wyścig i niestety bakterie ten wyścig, na wielu obszarach, wygrywają.
Sposobem na lekooporne bakterie mogą być fagi, czyli wirusy, które pasożytują na bakteriach.

Projekt realizowany przez naukowców z Wrocławia i Warszawy zakłada wprowadzenie do seryjnej produkcji preparatów bakteriofagowych z zamiarem ich zastosowania w ochronie środowiska i leczeniu człowieka.

Prof. Andrzej Górski: - Pracujemy nad technologiami oczyszczania preparatów tak, żeby mogły być podawane nie tylko miejscowo czy doustnie, ale np. dożylnie.

Naukowcy wierzą w sukces tego projektu i liczą na zainteresowanie partnerów biznesowych, bo bez nich innowacyjne zastosowanie fagów pozostanie tylko ciekawym projektem naukowym.

Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: - Do tego „tanga” trzeba jak zwykle dwojga, ale też nie można za bardzo wymagać od naukowców, aby dbali o wszystkie formalności biurokratyczne, podobnie jak od przedsiębiorców, aby poszukiwali wśród naukowców tych, których rozwiązania technologiczne mogą im pomóc w tworzeniu nowych innowacyjnych produktów czy usług.

Prof. Andrzej Górski: - Na pytanie: co to jest fag-wirus, pierwsza reakcja to obawa, bo wirus kojarzy się z chorobami, a nie terapią.

Projekt finansowany ze środków MNiSW udowadnia, że może być inaczej.