Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Bartłomiej Bitner 02.08.2019

Artyści popularyzujący historię Polski. Jak trafić do młodzieży?

Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w audycji "Pora na Kulturę" spotkali się artyści i eksperci w dziedzinie popularyzacji historii. Magdalena Piejko rozmawiała z nimi o tym, jak promować historię w kulturze popularnej i jak trafiać z przekazem do młodych ludzi.
Posłuchaj
  • 25.08.19 Pora na Kulturę: Powstanie Warszawskie ma wymiar uniwersalny
Czytaj także

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest dobrą okazją do wspomnień i przypominania historii oraz dyskusji na jej temat. Jednak prócz wydarzeń politycznych i uroczystości państwowych, z tematem związana jest także kultura.

Dorota Kania: fortuny tworzyły się i przechodziły z okresu PRL do III RP
resortowe dzieci 1200.jpg
Dorota Kania: fortuny tworzyły się i przechodziły z okresu PRL do III RP

Goścmi audycji "Pora na Kulturę" byli: Darek Malejonek, muzyk, współtwórca m.in. projektu "Morowe Panny" i "Panny Wyklęte", Wojciech Korkuć, artysta, grafik oraz Piotr Bernatowicz, krytyk i historyk sztuki.

Darek Malejonek: popularyzacja historii przez muzykę

Pierwszym rozmówcą Magdaleny Piejko był Darek Malejonek. Muzyk opowiedział o historii powstawania projektu "Morowe Panny", który dotyczy kobiet biorących udział w Powstaniu Warszawskim.

Współczesne piosenkarki, raperki same pisały teksty o kolejnych bohaterkach powstania, zgłębiając wcześniej ich historię. W projekcie udział brały między innymi Halina Mlynkova, Paulina Przybysz czy Anita Lipnicka.

- Jeśli chodzi o projekt "Morowe Panny" to ja sam najpierw się zainspirowałem projektem "Powstanie Warszawskie" zespołu Lao Che, tylko pomyślałem, że nie zrobimy tego jako pastisz, tylko jako coś poważnego - opowiadał artysta.

Projekt był kontynuowany, kolejne płyty dotyczą Żołnierzy Wyklętych ("Panny Wyklęte"), a później także uczestników podziemia niepodległościowego, którzy zmuszeni byli do emigracji ("Panny Wyklęte: Wygnane").

Uniwersalny wymiar Powstania Warszawskiego

Jak stwierdził grafik Wojciech Korkuć, szczególny wymiar powstania, który dziś trafia do młodzieży, wynika z jego uniwersalizmu. Podkreślił on, że "w Powstaniu Warszawskim mógł brać udział każdy, kto chciał".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Prowadząca: Magdalena Piejko

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 22:06

PR24/jmo